Menu
Jak se běží maraton pod 2 hodiny?

Jak se běží maraton pod 2 hodiny?

1 minuta čtení

O víkendu došlo k historickému okamžiku. Poprvé v dějinách byla v maratonu prolomena hranice 2 hodin. Asi je to tempo těžko představitelné pro „ne-běžce“.

Můžete si zkusit zaběhnout třeba 100 metrů za 17 vteřin nebo si možná pamatujete, že jste běhali ve škole na 60 metrů a váš čas při maximálním sprintu byl kolem 8-12 vteřin.

Keňan Eliud Kipchoge běžel v tempu 60 metrů za 10,2 vteřin, to celé opakovaně 702x. Nebo chcete-li, tak v tempu 100 metrů za 17 vteřin, to celé opakovaně 422x.

Níže je tabulka s přepočtem časů. Neuvěřitelná čísla. I když myslím, že nejsem v běhání žádné ořezávátko, tak si nejsem jistý, jak dlouho bych vydržel tempo 2:50 min/km. Vyzkouším to, nic moc extra výkon nečekám.

Jasně, objeví se k výsledku kritika. A už se první objevila. Že Eliud měl vytvořené téměř ideální podmínky – čekalo se na ideální počasí, před ním jelo auto promítající na povrch nutné tempo běhu, Eliud měl na zemi namalovanou ideální trasu, žádní soupeři.

V týmu 41 vodičů byli nejlepší běžci světa jako bratři Ingebrigtsenové, olympijský vítěz Matt Centrowitz, evropský rekordman v půlmaratonu Julien Wanders, vicemistr světa S. Barega, mistr světa v krosu J. Kiplimo nebo řada vítězů Diamantové ligy.

Jak krásně napsala na Twitteru Tanya Slabova, o víkendu si Eliud splnil svůj sen. Dokázal něco, co nikdo před ním, a to na vlastních nohách, udýchal to vlastními plícemi, zvládnul vlastní hlavou po mnoha letech tréninku a velmi tvrdé a poctivé práce.

Je to zajímavý milník v historii sportu. Obvykle v těchto momentech, kdy se prolomí mentální bariéra, že to „jako jde“, potom v následujících měsících a letech více sportovců dokáže překonat stejnou hranici. Tak uvidíme. Bude zajímavé sledovat tohle překonávání sportovních hranic.

Poslední aktualizace: 14. 10. 2019