Menu
Meteocentrum –  nejpřesnější předpověď počasí

Meteocentrum – nejpřesnější předpověď počasí

3 minuty čtení

Meteorologická služba Meteocentrum zavedla novou metodu vytváření předpovědí počasí. Tato metoda je zaměřena hlavně na hodinové předpovědi, které jsou díky ní čím dál přesnější. Meteocentrum.cz díky tomu získalo velký počet příznivců a vysokou návštěvnost, jež stále roste. A není divu – počasí nás už nepřekvapí, ať se vydáme téměř kamkoliv.

Meteocentrum k získávání informací o počasí využívá kromě standardních modelů také takzvanou nowcastingovou předpověď, která zajišťuje velmi přesné výsledky. Jedná se o metodu, kdy se (především kratkodobá) meteorologická předpověď zpřesňuje na základě momentálního vývoje počasí.

Informace jsou tedy neustále aktualizovány a Meteocentrum díky tomu dosáhlo nejvyšší úspěšnosti ve střední Evropě.

Od standardních modelů se nowcastingová předpověď odlišuje také zakomponováním dat ze soukromých meteorologických stanic. Tím se síť měřících stanic na území České republiky neustále rozšiřuje a předpovědi počasí jsou čím dál přesnější i pro konkrétní lokality, jako jsou městské části či obce.

Pokud tedy potřebujeme znát počasí například v určité části Prahy, Meteocentrum nám ji poskytne s velkou přesností.

Zapojit se může každý

Jak již bylo řečeno, Meteocentrum za účelem kvalitnějších měření využívá také data od soukromých pozorovatelů. Soukromým pozorovatelem se může stát každý, kdo má zájem zlepšit meteorologické předpovědi ve své lokalitě.

Jediné, co je k tomu potřeba, je měřící stanice, kterou lze zakoupit v e-shopu na webu Meteocentrum.cz. Jedná se o spolehlivou moderní IP meteorologickou stanici WarioWeather, jež měří mimo jiné teplotu, tlak, rychlost a směr větru nebo úhrn srážek.

Meteocentrum neustále pracuje na zlepšování poskytovaných služeb. Jeho cílem je mít měřící stanici v každé české obci a zajistit tak maximální přesnost meteorologických předpovědí.

Počasí v zahraničí

Počasí je možné sledovat nejen v jednotlivých českých městech, okresech nebo obcích, ale i v celé Evropě a regionech ostatních evropských měst. Ať už tedy jedeme do Primarku nebo na jiné nákupy do Dráždan a potřebujeme informace o počasí nebo třeba „jen“ na výlet do Ostravy, na Meteocentrum se můžeme spolehnout. Oblíbené je sledování počasí také v souvislosti se sledováním letů prostřednictvím některého online leteckého radaru.

Meteogram na webu Meteocentrum.cz. Ukazuje hodinové teploty, vítr, srážky, ale i kdy je tma a světlo.

Meteogram na webu Meteocentrum.cz. Ukazuje hodinové teploty, vítr, srážky, ale i kdy je tma a světlo.

Meteocentrum samozřejmě poskytuje také dlouhodobou předpověď počasí na dva týdny, doplněnou komentářem jednoho z profesionálních meteorologů. Pro zájemce o grafickou předpověď jsou pak k dispozici meteogramy. Na obrázku výše lze například vidět meteogram z webu Meteocentrum.cz pro Brno.

Předpověď počasí v mobilním telefonu

Kompletní meteorologickou předpověď lze sledovat také v přehledné aplikaci Počasí Meteocentrum, která je k dispozici pro operační systém Android i iOS. Aktuální počasí, podrobnou hodinovou předpověď i předpověď na další dny je tak možné mít neustále při sobě na mobilním telefonu nebo tabletu. Informace v aplikaci jsou aktualizovány každých 30 minut a její stažení je zdarma.

Zákazníci O2 si mohou nechat zasílat informace o počasí přes SMS nebo MMS a mít tak přehled, i když zrovna nejsou on-line. Předpověď počasí Meteocentrum zasílá každý den v podvečer. Ukázku meteorologické předpovědi přes SMS si lze nechat zaslat zdarma a rozhodnout se, zda je tato forma vyhovující.

Také předpověď počasí e-mailem je s touto službou možná. E-mail s informacemi o krátkodobém i dlouhodobém vývoji počasí chodí každé ráno a lze jej zobrazit jak na PC, tak v klientovi na mobilním telefonu. Z odběru se můžeme kdykoliv odhlásit a vše je zdarma.

Nejen meteorologická předpověď

Kromě předpovědi počasí Meteocentrum nabízí:

  • Mapy a radary – možnost sledovat vývoj počasí a kvalitu ovzduší v celé Evropě na radarových snímcích
  • Praktické informace – například informace o přízemní teplotě pro zahrádkáře, teplotě moří nebo množství sněhu v jednotlivých horských střediscích
  • Aktuality – zprávy týkající se meteorologických jevů nebo dlouhodobého vývoje počasí u nás i ve světě
  • Zajímavosti – například encyklopedie počasí, v níž najdeme články z oboru meteorologie a klimatologie, nebo unikátní dokument, který se zabývá různými okolnostmi klimatické změny

Meteocentrum si zakládá na kvalitě a množství zveřejňovaných informací, podobně jako konkurenční In-počasí. Stručnější shrnutí toho, jaké počasí nás čeká, lze najít například na webu služby Meteoskop, která získává údaje právě od Meteocentra.

Poslední aktualizace: 08. 11. 2018