Menu
Meteoskop – počasí pro každou hodinu

Meteoskop – počasí pro každou hodinu

5 minut čtení

Web Meteoskop.cz, poskytující předpověď počasí pro každou hodinu, vznikl v létě 2012 za jediným účelem: poskytnout lidem přehledné a snadno dostupné předpovědi počasí v široké nabídce lokací po celé České republice.

Od svého založení si líbivým designem a srozumitelností získal široké pole příznivců, jeho facebooková stránka má již více než 14 000 fanoušků. Ale co všechno umí a čím se liší od svých konkurentů?

Jako první český web nabízí pro předpověď unikátní meteogramy, spolu s třídenní hodinovou předpovědí. Uživatel tak má přístup k aktuální předpovědi přesně v době, kdy ji potřebuje.

Pro vyhledávání je k dispozici více než 15 000 míst po celé České republice, svou lokalitu si tedy najde opravdu každý, od velkých metropolí po malá městečka.

Samozřejmě, jako u všech předpovědí, ani tady nenese provozovatel odpovědnost za případné odchylky v předpovědi, ale trvale vysoká míra návštěvnosti svědčí o tom, že na Meteoskopu, počasí pro každou hodinu, přeci jen něco bude.

Co meteoskop nabízí?

Meteoskop má k dispozici tři základní karty: krátkodobá předpověď, dlouhodobá předpověď a radar. Velmi ocení přesnou předpověď počasí od Meteoskopu všichni, které čeká cesta na letiště a odlet a zvažují, jak se na dovolenou zabalit.

Krátkodobá předpověď

  • Tato karta obsahuje mapku s aktuální předpovědí na nejbližší hodinu, samozřejmostí je také teplota a naznačení oblačnosti na daném území.
  • Pod mapkou se nachází časová osa, díky které můžeme sledovat proměnu teplot i oblačnosti v horizontu až dvou následujících dnů. U tohoto vývoje je také možné spustit animaci. Ovládání je velmi intuitivní, poradí si s ním skutečně každý.
  • Po rozkliknutí jednotlivých míst, ať už na mapě nebo v tabulce pod ní, se zobrazí přehledné panely s předpovědí, zahrnující oblačnost, teploty, maximální srážkové úhrny, rychlost a směr větru, a také pravděpodobnost předpovědí na daný den. Zkrátka všechno, co byste mohli potřebovat.
  • Kromě panelů se pro jednotlivá místa zobrazí také onen unikátní meteogram. U každého místa lze posunováním kurzoru grafu sledovat vývoj všech součástí předpovědi, počasí po hodinách, až dva dny dopředu. Komu nevyhovuje grafové zobrazení, stejné údaje dohledá v tabulkách.

Dlouhodobá předpověď

  • Karta, která má velmi jednoduché využití: umožňuje zobrazit si předpověď na týden dopředu s oblačností a nočními i denními teplotami. Jedná se o klasickou předpověď, kterou dnes najdeme téměř na všech zpravodajských webech.
  • V Meteoskopu má využití spíše doplňkové, jeho doména leží v již zmíněné krátkodobé předpovědi.

Radar

  • Poslední karta, kterou na Meteoskopu nalezneme. Radar nám ukazuje vývoj srážek na našem území. Můžeme si vybrat, zda chceme srážky zobrazit v odstupu tří nebo dvanácti hodin, vše se zobrazí na animaci.

Užitečné funkce aplikace Meteoskop

Užitečnou funkcí je seznam oblíbených míst. Místa se po vyhledávání ukládají pod mapku krátkodobé předpovědi. Ve vedlejší tabulce nalezneme pro přehlednost krajská města s jejich předpovědí.

Díky tabulkám jsou teploty obecně také snadno porovnatelné. Pro obrovské množství míst, které lze na Meteoskopu sledovat, je k dispozici též jejich seznam, vedený podle krajů. Na své si přijdete, ať jste odkudkoliv. Místa lze nastavit i jako výchozí. Pro zajímavost je u každého z nich uvedena jeho nadmořská výška.

Meteoskop získává údaje od Meteocentra, které poskytuje podrobnější předpověď počasí. Na webových stránkách Meteocentra nalezneme také Meteozprávy – články shrnující meteorologické události, které proběhly, nebo nás v následujících dnech teprve čekají. Podobné služby poskytuje také jiný meteorologický web – In-počasí.cz.

Pokud hledáte obsáhlejší shrnutí meteorologické situace na našem území, jsou články Meteoskopu skvělým způsobem, jak jej získat.

Uživatelská přívětivost

Přehlednost byl od začátku jeden ze stěžejních cílů Meteoskopu, který se podařilo naplnit celkovou uživatelskou srozumitelností, tmavě designovaným prostředím a intuitivním ovládáním i pro technicky méně zdatné návštěvníky.

Přestože má Meteoskop mnoho funkcí, stále se na pohled jedná o jednoduchý web, který neskrývá žádnou záludnost a přímo svému návštěvníkovi nabízí vše, co může najít.

Když se podíváme do historie Meteoskopu, podle údajů z Google Analytics navštívilo portál za první měsíc jeho zkušebního provozu více než 15 000 unikátních uživatelů, což je na nový portál meteorologického zaměření velmi slušné číslo.

Téměř 60 % návštěvníků se na web Meteoskop pravidelně vrací. Jak se říká, v jednoduchosti je síla, a to platí i pro Meteoskop.

Přívětivost k uživatelům je také dána rozšířenou fanouškovskou základnou na sociální síti Facebook, kde stihl Meteoskop posbírat již více než 14.000 příznivců.

Stránka je několikrát měsíčně aktualizována, Meteoskop si zachovává lidský přístup. Kromě toho je zde možnost vložení aktuální předpovědi na facebookový profil a majitelé webových stránek si mohou na svůj web umístit widget s aktuální předpovědí a meteogramem.

Proč je Meteoskop nejlepší?

Na síti je stránek s předpověďmi počasí velké množství. Odborné, které se snaží uživatelům přinést co nejpřesnější předpověď počasí. Mezi oblíbené předpovědi patří také dlouhodobá předpověď počasí na 14 dní. Stránky se snaží vycházet z kvalitních a ověřených zdrojů. Mezi stránkami jsou i takové, které si na pravdivosti zakládají méně.

Kde se mezi nimi pohybuje Meteoskop? Meteoskop se svým jedinečným meteogramem zachycuje vývoj všech ukazatelů v přehledném grafu s možností odečíst aktuální předpovídanou hodnotu z libovolného bodu.

V roce svého založení meteogram žádný jiný konkurenční portál nenabízel, i dnes je konkurentů minimum. Takto podrobné informace všeobecně nabízí pouze Český hydrometerologický ústav. To je také zdroj, z kterého přebírá data řada dalších partnerů, například některá letiště.

Meteoskop klade důraz především na srozumitelnost. Jeho cílem je, aby se každý zákazník rychle a snadno dostal k informacím, které ho nejvíce zajímají z oblasti, ve které žije.

Z pohledu návštěvnosti a celkové obliby webu proti jeho konkurentům, Meteoskop čítá základnu okolo 10 000 reálných každodenních uživatelů. To je srovnatelná a v mnoha případech vyšší oblíbenost než u konkurenčních českých serverů, jako je například Meteobox.

Pokud se právě chystáte do přírody, ven na vycházku, na dovolenou, nebo například plánujete výlet na hrad nebo zámek, Meteoskop je pro vás tím pravým pomocníkem při předpovídání počasí. Doufejme, že se v nejbližší době dočká také optimalizace pro mobilní telefony.

Předpověď počasí lze nalézt i na teletextu, který i v dnešní době internetu používá poměrně mnoho lidí. Na zobrazení teletextu není potřeba internetového připojení.

Poslední aktualizace: 12. 07. 2017