Menu
Mezinárodní řidičský průkaz – kde je potřeba a jak o něj zažádat?

Mezinárodní řidičský průkaz – kde je potřeba a jak o něj zažádat?

1 minuta čtení

Ve státech mimo Evropskou unii potřebují řidiči k českému řidičskému průkazu také mezinárodní oprávnění. Kde je potřeba mezinárodní řidičský průkaz? Kde o něj zažádat a kolik stojí?

V současnosti se vydávají dva druhy mezinárodních řidičských průkazů a je tedy nutné předem zjistit, jaký typ daný stát vyžaduje.

  • typ vydaný dle Vídeňské úmluvy z roku 1968 (platnost 3 roky)
  • typ vydaný dle Ženevské úmluvy z roku 1949 (platnost 1 rok)

V některých zemích lze využít oba druhy mezinárodních řidičských průkazů. Jedná se například o Thajsko, Tunisko nebo Turecko. V takovém případě se tedy vyplatí zažádat o první typ s delší platností.

Kde je potřeba mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičský průkaz je obecně vyžadován v zemích mimo Evropskou unii. Kompletní seznam států, které podepsaly Vídeňskou / Ženevskou úmluvu o silničním provozu, je k dispozici na webu Evropské hospodářské komise OSN. Níže jsou uvedeny některé příklady.

Vídeňská úmluva: Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kuba, Makedonie, Rusko, Srbsko, Ukrajina, Vietnam

Ženevská úmluva: Alžírsko, Austrálie, Dominikánská republika, Egypt, Filipíny, Chile, Indie, Japonsko, Kanada, Malajsie, Peru, USA

Mapa zobrazující platnost jednotlivých typů mezinárodních řidičských průkazů.

Mapa zobrazující platnost jednotlivých typů mezinárodních řidičských průkazů.

Kde podat žádost a jaké doklady si připravit?

Žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu lze podat u jakéhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo městské části Praha 1–22.

Při podávání žádosti je nutné předložit:

  • platný průkaz totožnosti (občanský průkaz / cestovní pas)
  • platný řidičský průkaz
  • průkazovou fotografii

K tomu je třeba vyplnit tiskopis Žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu, který je k dispozici na všech obecních úřadech.

TIP: K získání českého řidičského oprávnění je zapotřebí úspěšně absolvovat praktické i teoretické testy v autoškole. Ke snadnějšímu zvládnutí mohou posloužit on-line testy.

Poplatky a lhůta pro vyřízení

Mezinárodní řidičský průkaz se vydává na počkání a správní poplatek je pouze 50 Kč. V případě odjezdu do zahraničí si jej tedy lze vyřídit i na poslední chvíli.

Poslední aktualizace: 22. 12. 2018