Menu
Mikropůjčky – nejrychlejší a online

Mikropůjčky – nejrychlejší a online

4 minuty čtení

Mikropůjčky, často také půjčky před výplatou, jsou drobné úvěry poskytovány nebankovními organizacemi. Jedná se většinou o několik tisíců korun, které jsou půjčeny pouze na několik týdnů. Jaké jsou její výhody a nevýhody a na co si dát pozor?

Mikropůjčky se poskytují na jeden až čtyři týdny a jedná se nejčastěji o částky mezi 1 000 a 10 000 korunami. Na získání vyšších částek je většinou nutné doložit své příjmy, klasická mikropůjčka doložení příjmů nevyžaduje. To je vlastnost pouze nebankovních půjček, klasické banky jsou velmi pečlivé při posuzování žádostí.

Často se o mikropujčce mluví jako o půjčce před výplatou. Zapůjčená malá částka má totiž sloužit k zaplacení účtů nebo nečekaných výdajů. Proto je také mikropůjčka půjčována jen na pár týdnů.

Mikropůjčka před výplatou je rychlý způsob získat dost peněz na pokrytí účtů. Pozor ale na poplatky.

Mikropůjčka před výplatou je rychlý způsob, jak získat peníze na pokrytí účtů. Pozor ale na vysoké poplatky.

V porovnání s běžnými spotřebitelskými úvěry je RPSN u mikropůjček až závratně vysoká. Bankovní úvěry se pohybují v řádů jednotek procent, mikropůjčky v desítkách až stovkách procent. V extrémních případech i ve sto tisících procent. Z tohoto důvodu se často ani úrok a RPSN neuvádí. Uvádí se jen částky, které musí být na konci úvěru splaceny.

Jak je to tedy s výhodami, nevýhodami a případnými riziky?

Výhody mikropůjčky

Mezi hlavní výhody mikropůjčky před výplatou patří:

  • rychlost poskytnutí úvěru – mnohdy do pár minut
  • online žádost a sjednání – lze získat i SMS půjčku
  • není nutné dokládat své příjmy – výjimkou je například Via SMS půjčka
  • je půjčována jen na pár týdnů
  • první půjčka bývá poskytována bez úroku

V porovnání s jinými bankovními i nebankovními úvěry je mikropůjčka nejrychlejší v posouzení a poskytnutí. V kombinaci s tím, že jde získat mikropůjčku online (např. Creditstar půjčka), se jedná o velmi rychlý způsob získaní peněz. Klasickým bankám může vyhodnocování žádosti o půjčku trvat i týdny, proto mnoho lidí volí nebankovní rychlé půjčky.

První půjčka je velmi často poskytována bezúročně (např. Amigoz půjčka). Bývá ale limitována ve své výši, zpravidla jen pár tisíc korun. To ovšem neznamená, že pokud se člověk opozdí se splacením, že mu nebudou přičteny velmi vysoké poplatky.

Nevýhody mikropůjčky

Stejně jako ostatní nebankovní úvěry, i mikropůjčky disponují mnohými nevýhodami. Ačkoliv rychlost a jednoduchost sjednání mohou být lákavé, je nutné nezapomenout, že o nebankovní úvěry většinou žádají lidé ve finančních problémech a nebankovní organizace to moc dobře ví.

Mezi hlavní nevýhody mikropůjčky patří:

  • extrémně vysoký úrok a RPSN
  • po nevčasném splacení se inkasují velmi vysoké a četné poplatky
  • často bývá uváděna rozhodčí doložka – případné potíže by tak posuzoval člověk určený nebankovní organizací, nikoliv nestranný a nezaujatý soudce

V některých případech se RPSN může vyšplhat do nepředstavitelných čísel. Např. RPSN pro CreditGo půjčku může dosáhnout až několika desítek miliónů procent.

Ačkoliv pro někoho může být půjčka bez doložení příjmu výhodou, často to tak nebývá. Nebankovní organizace počítají s tím, že si ke svému přijdou na poplatcích a případné exekuci.

Mikropůjčky před výplatou je rozhodně nutné splatit v ujednaném čase. Pokud se něco přihodí a peníze na uhrazení nebudou, začnou se hromadit poplatky. Zároveň se plně dostaví nevýhodný úrok. Někdy lze nastavit splátkový kalendář, ale za cenu desítek procent z půjčené částky. Tímto způsobem se celková dlužná částka může vyšplhat až na několika násobek půjčené částky.

Pozor na dluhovou spirálu! Pokud si člověk bere mikropůjčku na splácení existujících úvěrů, vždy to končí zle. V tomto ohledu lze nejdříve zkusit požádat o refinancování své současné půjčky nebo konsolidaci dluhu. Konsolidace lze využít i na mikropůjčky. Konsolidace mikropůjček může pomoci zmírnit vysoký úrok u těchto úvěrů.

Rizika mikropůjček

Největší riziko u mikropůjček leží v nevýhodném úroku a v poplatcích. Pokud je splacena včas, člověk sice platí vysoký úrok, ale díky krátké době půjčení to není až tak drsné. Problém nastává u opožděných plateb, úrok a poplatky se začnou hromadit. 

Stejný problém nastává i u prvních půjček zdarma. Úrok je v době splatnosti sice 0 %, při opoždění se ale začne počítat a připojí se k němu i všemožné poplatky. Pokud se někdo nalezne v situaci, kdy není schopen splatit svůj současný dluh, mikropůjčka je velmi riskantní krátkodobé východisko. Způsobí více potíží, než má vyřešit a může vést k exekuci a případnému osobnímu bankrotu.

Pokud se i tak člověk rozhodne pro mikropůjčku, je nutné se obeznámit s případnou výší poplatků, stejně tak s existencí rozhodčí doložky.

Závěr

Mikropůjčka může být pohodlný způsob získání dostatku peněz před výplatou. Zažádat lze o mikropůjčku online a peníze přijdou do pár minut na účet. Díky tomu je mikropůjčka jedním z nejrychlejších úvěrů. Rozhodně ale není určena na dlouhodobé vedení.

Mikropůjčky také bývají formou půjčky o víkendu, s výjimkou první půjčky, kdy se údaje ověřují poštovně. Jakmile má ale člověk založený profil u dané společnosti, může požádat o rychlou půjčku i o víkendu.

Mikropůjčka online se velmi prodraží, pokud není splacena včas. RPSN u tohoto úvěru patří k nejvyšším na finančním trhu. Určitě není doporučeno užívat mikropůjček k uhrazení současných dluhů. Lepší alternativou může být např. požádání někoho z přátel nebo z rodiny o drobnou půjčku.

Poslední aktualizace: 08. 09. 2018