Menu
Motivační dopis k žádosti o místo – ukázky a vzory zdarma

Motivační dopis k žádosti o místo – ukázky a vzory zdarma

7 minut čtení

Jak napsat motivační  dopis? Hodinu upravujete slovo po slově, řádek po řádku a stále si nejste jistí? Už se netrapte! Zde najdete typy, ukázky a vzory zdarma motivačních dopisů. S námi si budete jistí. 

První co personalista uvidí bude právě motivační dopis k žádosti o místo. Slouží jako profesní profil uchazeče o práci. Motivační dopis by měl na vás prozradit více než životopis.

Nejde ani tak o zkušenosti a vzdělání, ale o vaše schopnosti, dovednosti a zkušenosti, které jste získali. Cílem vašeho průvodního dopisu je pozvání na pohovor.

V elektronické podobě je lepší napsat motivační dopis přímo do textu e-mailu, protože tím ho nabídnete personalistovi na stříbrném podnose. Potom nehrozí, že si nejdříve přečte životopis.

V úvodu článku se podívíme na téma, jak napsat motivační dopis. Od struktury, přes konkrétní obsah, až po atraktivní závěr, kterým personalistu motivujete, aby se vám ozval.

V druhé polovině článku najdete ukázky a vzory motivačních dopisů zdarma, které jsme pro vás připravili. Podle vyjádření personalistů motivační dopis k žádosti o místo výrazně zvýší úspěšnost v komunikaci a zvýší šance na pozvání na pohovor.

Z dobře zpracovaného motivačního dopisu je zřejmý prokazatelný zájem kandidáta o pracovní pozici a práci ve firmě. Nebojte se popsat své emoce slovy, že se těšíte nebo se vám například líbí služby firmy, kde se ucházíte o práci.

To je věc, která zaručeně funguje a osobně se dotkne personalistů, kteří budou číst váš motivační dopis – ukázky konkrétního zájmu a nadšení do práce.

Jak napsat motivační dopis?

1. Úvod

Začíná se formálně. Pokud víte, komu píšete, je dobré uvést na začátku konkrétní jméno. Pokud ne, použijte „Dobrý den“. Do jiných dopisů se nedoporučuje, ale sem ano.

Zde napíšete o jakou konkrétní pozici se ucházíte, co vás zaujalo a kde jste nabídku našli. Jedna společnost často vyvěsí několik inzerátů a personalistovi nemusí být hned jasné, na kterou z nich odpovídáte.

Čemu se vyhnout: Nezahlcujte úvod zdvořilými frázemi, rovnou k věci.

2. Jádro věci: potenciál/motivace

Proč právě vy jste tím nejlepším kandidátem?

Zprvu si sami odpovězte si na tuto otázku. Následně logicky po sobě od nejdůležitějšího po méně důležité, popište vaše schopnosti a zkušenosti  případně i potenciální přínos společnosti. Vyberte maximálně tři nejdůležitější schopnosti,  které jim můžete nabídnout.

V průvodním dopise platí všude stručnost a jasnost. Nezapomeňte zmínit odborné znalosti i sítě kontaktů – často jsou pro výkon práce rozhodující.

Tímto odstavcem chcete personalistu přesměrovat na váš životopis. Můžete zmínit jedno nebo dvě předchozí zaměstnání, pokud se vztahují k pozici, na kterou dopis píšete.

Vždy s konkrétní ukázkou toho, co jste tam dělali a v čem spočíval váš přínos. Toto je důležité i v případě, že chcete změnit profesní oblast – zaměstnavatele bude zajímat vaše motivace o pracovní místo, napište tedy, co vás k novému zaměstnání přivedlo.

3. Závěr

Zakončete to vedlejšími dovednostmi. Poděkujte za čas věnovaný vaší osobě, trocha pokory neuškodí. Je taktické, jemně a zdvořile odkázat na osobní setkání a jakým způsobem vás mají kontaktovat.

Může to znít například takto: „V případě, že Vás má žádost zaujala, se rád(a) dostavím k osobnímu pohovoru. Spojit se mnou můžete na uvedených kontaktech.“ Jako kontakty uveďte hlavně telefonní číslo a e-mailovou adresu.

K ukončení dopisu je dostatečné klasické „S pozdravem“. S rozsahem to nepřehánějte. Personalisté čtou dopisů mnoho a spíše je potěšíte, když své představení zestručníte. Ideální délka je půl až tři čtvrtě strany.

Doporučení pro napsání motivačního dopisu

 • Pro každou společnost a pozici napište unikátní motivační dopis, nekopírujte, to se nevyplatí. Šijte dané pozici dopis na míru!
 • Stahování šablon z internetu se nevyplatí.  Málokterému personalistovi neujde nápadná podobnost.
 • Nepřistupujte k motivačnímu dopisu k žádosti o místo s menší důležitostí než k životopisu. Investujte do něj stejný čas i energii, rozhodně ho netvořte kopírováním informací z životopisu.
 • Nepište fráze, a pokud použijete příliš obecná slova, mělo by následovat bližší vysvětlení. Místo ,,mám mnohaletou praxi jako projektový manažer“ zvolte ,,vypracoval jsem pro firmu X projekty Y a Z.“
 • Neupozorňujte na nedostatky a negativa. Motivační dopis by měl tvořit souhrn toho, co můžete firmě nabídnout, nikoli seznam pro a proti.
 • Blíže určující otázky ohledně náplně práce jsou zbytečné, na motivační dopis se neodpovídá.
 • Vyvarujte se familiárnosti a podbízivého tónu. Cílem je působit vstřícně, ale oficiálně.
 • Stejně tak si dejte pozor na klišé a prázdné vychvalování. Pokud chcetepsát o kladném vztahu k dané pozici/firmě, zdůrazněte konkrétní oblasti.

Typy motivačních dopisů, se kterými se setkáte

 1. Motivační dopis, kterým odpovídáte na konkrétní inzerát.
 2. Motivační dopis, který není přímo požadován, ale může představovat váš náskok před ostatními zájemci.
 3. Motivační dopis, sloužící hlavně jako profesní reference.
 4. Stručný motivační dopis.

Pojďme se na jednotlivé typy motivačních dopisů podívat blíže ve formě vzorů motivačních dopisů a ukázek zdarma. Když se ucházíte o konkrétní nabídku práce, rešerše je víc než na místě. Najděte si webové stránky a sociální sítě firmy a sledujte, jak se prezentuje a vyjadřuje.

Motivační dopis vzory a ukázky zdarma

A/ Ukázka motivačního dopisu na konkrétní pozici:

Vážený pane Pokorný,

píši v reakci na nabídku práce event specialisty ve vaší společnosti zveřejněnou na stránkách jobs.cz. Mám s touto pozicí mnohaleté zkušenosti, poslední z nich je pět let strávených na pozici event manažerky pro firmu Events s. r. o., kde jsem spolupracovala s externími dodavateli a reklamními agenturami, organizovala školení a semináře pro klienty a vyhodnocovala efektivitu akcí. Ráda se připojím k vašemu týmu a pomůžu uspořádat další úspěšné projekty.

Mám cit pro detail a přesnost. Vyznačuji se aktivním přístupem, a orientací na klienta. Detaily ohledně mého vzdělání a praxe najdete v přiloženém životopise, případné dotazy ráda zodpovím na osobním pohovoru. Kontaktovat mne můžete na níže uvedeném e-mailu či telefonním čísle.

S pozdravem,

Aneta Vyskočilová

e-mail: vyskocilova@centrum.cz
tel.: 909 738 937

B/ Ukázka stručného motivačního dopisu k žádosti o místo:

Dobrý den,

reaguji na váš inzerát na pozici ,,Asistent v médiích,“ který jsem našel na stránce prace.cz. Do nedávna jsem dělal administrativní podporu pro společnost XY a. s.,  pracoval jsem s interním systémem. Dále v mé kompetenci byla veškerá administrativa – vystavování faktur, smluv, souhlasů ap. Rád se přiučím i novým věcem v této oblasti. Vždy mne můj tým chválili za důslednost a spolehlivost.

Počítač ovládám od malička, jsem už pokročilý uživatel. Domluvím se plynule anglicky a rusky. Co se týče chodu kanceláře rád pomohu s menšími manuálními pracemi, jsem vcelku zručný člověk.

Kontaktujte mne, prosím, na níže uvedené e-mailové adrese.

Děkuji za váš čas a jsem s pozdravem,

Daniel Kopecký

daniel.kopecky@seznam.cz
Tel: + 420 606 462 742
Roosveltova 34,  100 00 Praha 6

C/ Ukázka motivačního dopisu v angličtině:

Jestli se ucházíte o práci v zahraničí, budete si muset v motivačním dopise procvičit angličtinu či další cizí jazyk. Stejně tak je důležité přeložit životopis (v ang. curriculum vitae – zkratka CV) a podívat se na standardy psaní životopisu v angličtině. Samozřejmostí je srozumitelný projev, pokud si nejste jisti správným užitím jazyka „prožentě“ text jedním z grammar and spell checkers, které jsou dostupné zdarma online. Na jazyce si dejte opravdu záležet, jedná se o vizitku jedné z vašich schopností a dopisu plnému gramatických chyb a neobratných vět nepomůže ani nejprestižnější certifikát uvedený v životopise.

To:
Mrs. Hannah Gray
Agency RF
16 Narrow street
Hollywood, LA, 15500

Dear Mrs. Gray,

I read your advertisement for an office manager with great interest. My education and experience appear to match your requirements. The capabilities I can bring into your company include:

 • organizational skills while balancing multiple tasks to meet the deadline
 • analytical mind and excellent communication skills
 • proficient in MS programs and quick learning of customized software
 • excellent customer service and office administration

For additional information please review my resume.

Thank you for taking the time to consider my application. I would be delighted to arrange an interview with you, where we could discuss in greater detail the value that I can bring into your working environment.

Yours sincerely,
Annie Brown

Další vzory najdete ve vyhledávači pod klíčovými slovy – cover letter, covering letter, cover letter template, cover letter sample.

Věříme, že vám tímto pomůžeme obohatit vaše motivační dopisy a nabídky práce se jen pohrnou. Hlavní je snaha a trpělivost!

„První krok proto, abyste od života získali to, co chcete, je rozhodnout se, co to je.“ Ben Stein (herec, spisovatel, komentátor, právník, učitel, humorista 1944)

Poslední aktualizace: 22. 07. 2017