Menu
Oranžové hřiště – komu pomáhá Nadace ČEZ

Oranžové hřiště – komu pomáhá Nadace ČEZ

3 minuty čtení

Nadace ČEZ je jednou z nejštědřejších nadací v rámci České republiky. Výčet oblastí, ve kterých pomáhá, je obrovský. Stejně tak je obrovská částka, kterou nadace Českých energetických závodů každoročně vkládá na pomoc skupinám i jednotlivcům.

Slibný začátek, ještě slibnější pokračování

ČEZ svou nadaci založil v roce 2002. Už první rok se částka, kterou se povedlo získat v rámci nadačních příspěvků, pohybovala okolo 50 milionů korun. Vzhledem k tomu, že šlo jen o zahájení nadace, to byla nádherná suma. To však nikdo netušil, jak se bude vyvíjet situace dále, a že to byl jen malý rozjezd oproti tomu, jakými finančními prostředky pomáhá nadace ČEZ dnes.

Kde všude se pomáhá?

Rozmanitost oblastí kam putují dotace z nadace ČEZ je vskutku obdivuhodná. Nejedná se jen o pomoc postiženým osobám či sportovním klubům. Nadace ve velké míře přispívá například dobrovolným hasičům nebo spolkům, jež se snaží vlastními silami zbavovat přírodu odpadků.

Oranžová jako barva pomoci

I když nadační příspěvky pomáhají kde se dá, nadace ČEZ si zvolila pár oblastí, ve kterých vytváří své vlastní projekty. Je to například projekt Oranžové schody, kde nadace ČEZ financuje stavební úpravy základních a středních škol tak, aby je mohly navštěvovat děti na vozíčku či s jiným handicapem a škola se tak stala bezbariérovou.

V takové škole je pak pravděpodobnější možnost secvičovat canisterapeutického psa s klientem a zvykat pejska na lidi. Jak obrovský to může mít přínos uvádí článek o společnosti Pomocné tlapky.

Mezi další významné projekty nadace ČEZ se řadí Oranžová hřiště, kde nadace provádí výstavbu nových moderních a bezpečných hřišť pro děti, nebo hřiště s posilovacími prvky, kde si mohou zacvičit i senioři.

Projekt Oranžové hřiště zajišťuje výstavbu nových moderních a bezpečných hřišť nejen pro děti.

Projekt Oranžové hřiště zajišťuje výstavbu nových moderních a bezpečných hřišť nejen pro děti.

Dalších projektů pod patronátem nadace ČEZ je opravdu mnoho. Mezi ty neméně významné patří například ČEZ podpora regionů, jenž se snaží zlepšit obyvatelům kvalitu života.

V konkrétních regionech pak mohou být příspěvky využity například ve zdravotnictví, sociálních službách nebo třeba na výzkum. O příspěvky žádá vždy právnická osoba. Tento projekt patří k těm nejrozsáhlejším, co se týká počtu žádostí o nadační příspěvek.

Asi každý z nás se pak mohl setkat s projektem Oranžový přechod, jež si klade za cíl instalovat osvětlení na špatně viditelných přechodech pro chodce a zvýšit tak bezpečnost jejich přecházení. Projekt vznikl v roce 2013 a získal velký ohlas široké veřejnosti.

Díky projektu Oranžový přechod se po celé České republice rozsvítily desítky přechodů pro chodce.

Díky projektu Oranžový přechod se po celé České republice rozsvítily desítky přechodů pro chodce.

Inovaci nelze zastavit

Nadace ČEZ se mimo jiné snaží posouvat možnosti pomoci i v rámci technologického pokroku. Uvedla proto aplikaci pro chytré telefony EPP – Pomáhej pohybem. Aplikace je postavena na možnosti získávat body za pohybovou aktivitu. Je jedno zda se jedná o běh, chůzi nebo třeba jízdu na kole.

Po nasbírání bodů může uživatel rozhodnout na jaký neziskový projekt body daruje. Nadační fond pak tyto body převede na peněžitou pomoc. Stojí za zmínku, že aplikace měla v roce 2017 celkem 350 tisíc aktivních uživatelů.

Trocha čísel na závěr

ČEZ a jeho nadace patří k vůbec těm největším v Čechách. Řadu let si držela první místo v objemu rozdělených nadačních příspěvků. Za rok 2017 dokázala nadace darovat bezmála 186 milionů korun. Tuto částku si rozdělilo 1015 projektů.

Od svého vznikunadace ČEZ rozdala příspěvky v hodnotě neuvěřitelných 2,37 miliardy korun.

Poslední aktualizace: 17. 12. 2018