Menu
Kam do německých Drážďan na nákupy?

Kam do německých Drážďan na nákupy?

6 minut čtení

Různorodé kulturní památky, historická i moderní architektura, muzea, galerie, pohádkové vánoční trhy, nepřeberné množství nákupních příležitostí a mnoho dalšího. To jsou Drážďany v Německu. Město se zhruba půl milionem obyvatel je turisticky velmi oblíbenou destinací. I Češi si toto historické město zamilovali. Navštěvují Drážďany z mnoha důvodů, obvykle ale stejně neodolají především nákupním možnostem. Kam se za nákupy v Drážďanech vydat?

Velmi příjemné je na Drážďanech to, že není potřeba jezdit po celém městě, ale v podstatě vše lze najít v jedné ulici. Ta se jmenuje Prager Strasse. Začíná u vlakového nádraží a končí v samém historickém jádru města. 

Jedná se o jednu z nejfrekventovanějších ulic města, od rána do večera zde proudí tisíce turistů. Ulici lemují obchody, restaurace a bary. Ty patří především k těm dražším, nicméně vynahrazují to některá obchodní centra také na Prager Strasse, kde lze nakoupit podstatně levněji. 

Nákupy v Německu – obchodní centra

Přímo na ulici Prager Strasse nebo na dohled od ní se nachází několik nákupních center. V nich lze navštívit obchody dobře známé z českých „obchoďáků“ a také ty, které je možné vychytat pouze při nákupech v Německu, protože v České republice dosud své zastoupení nemají.

Karstadt

Šestipatrové obchodní centrum nabízí především luxusní světové značky – BOSS, Chanel, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Converse, Pandora. Celková nákupní plocha činí téměř 30 000 m2. V posledním patře se nachází samoobslužná restaurace s vyhlídkou

Adresa: Prager Str. 12, Dresden

Centrum Galerie

Centrum Galerie není tak veliké jako předchozí uvedený obchodní dům. Nachází se zde „jen“ zhruba 80 obchodů. Možná ho ovšem mnozí znají podstatně lépe než Karstadt, protože se v něm nachází i proslulý Primark. Irský řetězec je populární především nízkými cenami a módním vzhledem svého zboží. Jeho příznivci se mohou těšit také na otevření pobočky Primark Praha.

Centrum Galerie ovšem není jen Primark. Zmínit lze také obchod Müller, který se rozkládá ve třech podlažích. Původně drogerie, která průběžně doplňovala svoji nabídku a v současnosti nabízí širokou škálu zboží – kosmetiku, parfémy, hračky, papírenské zboží a i módní doplňky. 

Primark patří v Centrum Galerie k největším tahákům. Určitě se ale vyplatí ho navštívit ve všední den, kdy v obchodě bývá méně lidí.

Primark patří v Centrum Galerie k největším tahákům. Určitě se ale vyplatí ho navštívit ve všední den, kdy v obchodě bývá méně lidí.

Oblíbené jsou pro nákupy v Německu také obchody s elektronikou. K návštěvě zve prodejna Media Markt nabízející všemožnou elektroniku – od domácích spotřebičů, televizorů, klasických vysavačů a robotických vysavačů, počítačů až po mobily a fotoaparáty.

Pro občerstvení lze využít například Bageterii Boulevard, která má přes dvacet poboček také v Praze.

Adresa: Trompeterstr. 5, Dresden 

Altmarkt Galerie

Altmarkt Galerie se nachází na samotném konci Prager Strasse. Na stejném místě, kde v současnosti leží Altmarkt Galerie byla tržnice, kterou nyní nahradil čtyřpodlažní obchodní dům. Nejedná se však o moderní budovu, která by se pravděpodobně do jinak malebného centra nehodila, ale spíše o historický obchodní dům připomínající londýnský Harrods.

V Altmarkt Galerii mají své zastoupení například značky Dolce&Gabana, Chloé, Gucci, Svarovski nebo Rolex. Nejnavštěvovanějším obchodem tohoto centra je pravděpodobně Hollister – americká značka prezentující své zboží tak trochu jinak. Návštěvník se musí připravit na neobvyklý vzhled interiéru, hlasitou hudbu, upovídané prodavače a přítmí. Nabízené oblečení je navíc navoněno editovaným parfémem. Hollister nabízí specifické módní kousky, a tak návštěva určitě stojí za to.

Adresa: Webergasse 1, Dresden

Vánoční trhy na Altmarkt

Už samotný název napovídá, že Almarkt Galerie se nachází jen kousek od snad nejznámějšího místa v Drážďanech – historického náměstí Altmarkt. Zde se každoročně konají proslulé adventní trhy, které svoji nezapomenutelnou atmosférou lákají tisíce a tisíce turistů. 

Pohádkové vánoční trhy začínají v Drážďanech obvykle koncem listopadu a jejich návštěva je velkým zážitkem.

Pohádkové vánoční trhy začínají v Drážďanech obvykle koncem listopadu a jejich návštěva je velkým zážitkem.

Pokud se kdokoliv objeví v Drážďanech z jakéhokoliv důvodu v době adventu, je návštěva těchto adventních trhů téměř povinná.

S vánocemi souvisí také obchod Depot. Ten leží na adrese Prager Strasse 7 a v době adventu zde nabízí nepřeberné množství vánočních dekorací, ale také mnoho doplňků do domácnosti a jiných „nezbytností“.

Ve chvíli, kdy návštěvník opustí historické jádro města a vydá se směrem k Labi, dostane se na náměstí Neumarkt. Zde má příležitost navštívit další obchodní dům, tentokrát ale bude muset v případě nákupu sáhnout hlouběji do kapsy.

Quartier and der Frauenkirche (QF)

Design a luxusní zboží, tak lze označit nákupní centrum QF. V nabídce se kromě módy od nejznámějších světových návrhářů objevuje také luxusní elektronika, doplňky a vůbec vše, co zavání luxusem. Mimo jiné zde každý může navštívit i špičkové kadeřnictví nebo drahé kavárny. Quartier and der Frauenkirche nelze minout – nachází se přímo naproti známému baroknímu kostelu Frauenkirche.

Adresa: An der Frauenkirche 1, Dresden

Možnosti nákupu mimo centrum

Komu se nechce do centra Drážďan a přesto chce nakupovat, může navštívit hned několik obchodních center na okraji města

Elberpark

Za městem u dálnice A4 směrem na Berlín leží jedno z největších nákupních center Drážďan – Elberpark. Kromě běžných řetězců typu C&A, Napapijri, Joop!, H&M nebo Replay se zde nachází i obchod s nábytkem IKEA.

Tip: V řetězcích IKEA je možné ušetřit díky věrnostnímu programu IKEA Family.

Všem rodičům jistě přijde vhod i velké dětské centrum na ploše 1600 m2. Během nákupů se zde o dítě postarají.

Kaufpark

Blíže českým hranicím u dálnice leží další nákupní centrum, Kaufpark. Není už tak „honosné“ jako předchozí obchodní domy, ale i tak se zde velmi příjemně nakupuje. Opět tu nalezneme obchod C&A, Esprit, NewYorker, ale také výše zmíněný Media Markt nebo Müller. I obchod s nábytkem zde má své zastoupení, navštívit lze Sconto.

Jak nejlépe do Drážďan

Proč jsou Drážďany tak oblíbené? Především kvůli jejich výborné dopravní dostupnostiautem, autobusem nebo třeba i vlakem. Pokud se kdokoliv rozhodne, že si zajede na nákupy, autem trvá cesta z Prahy zhruba hodinu a půl. Nicméně kvůli aktuálním cenám benzinu to nevyjde úplně levně. 

Levnější, a přesto pohodlnou variantu, nabízí cestování do Drážďan vlakem nebo autobusem. Cesta se oproti variantě jet autem trochu natáhne, ale stále se pohybuje kolem přijatelných dvou hodin. U Českých drah lze navíc výrazně ušetřit při využití tzv. Včasné jízdenky

Je dobré vědět, že RAILPLUS poskytuje slevu 15 % ze základního mezinárodního jízdného po celé Evropě. Je automaticky jako bonus součástí každé In Karty, takže si ji určitě vyplatí pořídit pro cestování vlakem.

V neděli na nákupy nejezdit! 

Samozřejmě, že nejvíce času jet za hranice nakupovat mají Češi o víkendu. Nicméně pozor, v neděli má většina německých obchodů zcela zavřeno, a to i na turisticky frekventovaných místech. 

Jedinou výjimkou bývají tzv. prodejní neděle. Jedná se o čtyři stanovené termíny, kdy mají obchody otevřeno i poslední den v týdnu. Dva z těchto termínů připadají obvykle na adventní čas.

Poslední aktualizace: 29. 01. 2019