Menu
Jak napsat životopis – vzor, strukturovaný životopis

Jak napsat životopis – vzor, strukturovaný životopis

5 minut čtení

Strukturovaný životopis neboli CV je prvním krokem k vaší vysněné práci. Je to vaše vizitka a osobní profil v profesním životě. Jak napsat správně strukturovaný životopis? Na internetu najdete spoustu vzorů, jenže který z nich je ten nejlepší? A chcete, aby váš životopis byl atraktivní? Napište si svůj životopis s námi. 

Jak napsat strukturovaný životopis – vzor CV

1. Je to stále formální dokument 

Vaše CV musí být stylisticky formální – tedy spisovným jazykem, bez pravopisných chyb a hovorových výrazů! Když jde o strukturovaný životopis, nepíše se ve větách nýbrž v heslech.

Maximální délka jsou dvě A4. Personalisté delší životopis nechtějí číst. Vzor strukturovaného životopisu zdarma získáte v druhé polovině článku v sekci životopis vzor zdarma.

2. Atraktivní životopis

Musí být přehledný a také vizuálně nápaditý. Vzhled by měl být čistý a elegantní. Jedna věc je, že tím usnadníte personalistovi práci, co určitě ocení.

Druhá věc je, že životopis o vás něco vypovídá. Řekne mnoho o tom, jak přistupuje k úkolům, jak jste organizovaný člověk. U strukturovaného životopisu jde hlavně o přehled. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása, proto šetřete barvami i fonty.

3. Pravdivé údaje

Samozřejmě můžeme znát z amerických hollywoodských filmů, že si sem tem někdo ten životopis přikrášlí. To se opravdu nevyplatí a může se to zle vymstít.

Pokud se na pohovoru personalista zeptá na vaši smyšlenou zkušenost a vy znejistíte, vaše šance na vysněnou pozici rychle mizí a navíc můžete získat negativní referenci. Zbytečně neriskujte.

Čemu se vyhnout: 

 • Do životopisu neuvádějte svou váhu, míry, náboženské vyznání či sexuální orientaci. Nemusíte psát ani jména vašich bývalých nadřízených, jejich adresy či důvody proč jste odešli z daných zaměstnání.
 • Pokud máte takovou praxi, že se vám na samotné dvě A4 nevejde, neuvádějte pozice starší 15 let. Nemusíte uvádět ani základní školu.
 • Otřepané fráze, nechte někde daleko v nevědomí. Místo ,,mezi mé hlavní povinnosti“ uveďte konkrétní činnost, kterou jste konali/konáte.
 • Nepoužívejte fotografie typu momentka z dovolené se slunečními brýlemi či rušivými prvky.

Strukturovaný životopis krok za krokem

1. Osobní údaje:

 • Jméno a Příjmení
 • Adresa
 • Telefonní číslo
 • E-mail

Nepovinné: 

 • Národnost
 • Datum narození 
 • Pohlaví 
 • Rodinný stav

+ Fotografie – dnes už je to takřka rutinní záležitost mít v životopise svou profilovou fotografii. To je stále důležitější a uvedení své fotografie patří mezi důležité doporučení k tomu, jak napsat životopis a uspět s ním při výběru zaměstnání. Dlouhodobě platí poučka, že lidí stále méně čtou a personalisté nejsou výjimkou.

Fotografie získá pozornost a navíc při použití fotografie si personalista lépe vzpomene na váš životopis a přiřadí si rozhodující informace o vaší osobě. Většina vzorů ke stažení dnes již počítá s uvedením fotografie a statistiky uvádí, že uvedení fotografie je velmi efektivní a zvyšuje vaši úspěšnost při získání práce.

2. Pracovní zkušenosti: 

 • Data
 • Umístění
 • Zaměstnavatel, adresa (nepovinná)

Je to nejdůležitější část vašeho CV. Zde v šabloně životopisu vše seřadit chronologicky od nejstarší po nejaktuálnější. Do data uveďte měsíc a rok – nástupu a ukončení pracovního poměru. Umístění – tj. název pozice, můžete pod to či vedle dodat stručnou náplň práce. Zaměstnavatel – název společnosti či fyzické osoby, která vás zaměstnávala.

3. Vzdělání a kurzy: 

 • Data
 • Dosažené vzdělání
 • Hlavní obor
 • Adresa

Základní školu opravdu psát nemusíte. Pokud stále ještě studujete, uveďte předpokládanou dobu zakončení. Opět zde data uvádíme pouze v roce a měsíci.

Absolvované kurzy či různá školení napište pod vzdělání, stejným způsobem jako jste vypsali studium. Pokud jste zakončili kurz zkouškou, v CV ji určitě uveďte. Potenciálního zaměstnavatele to zaujme neboť to o vás svědčí, že se rádi učíte novým věcem a jste ochotni své vzdělání doplňovat, dokonce se dál celoživotně vzdělávat.

4. Zkušenosti a dovednosti:

 • Jazykové (+ úroveň)
 • Počítačové
 • Řidičský průkaz

Pokud ovládáte ještě něco navíc, tak to můžete uvést, jen by to mělo mít co do činění s vaším profesním životem.

Strukturovaný životopis formulář k vyplnění

Tuto funkci vám splní různé webové stránky, například tato: www.zivotopiszdarma.cz

Výhodou je vytvořit CV, které nebude vypadat jen jako šablona životopisu. To znamená, že si dáte záležet i s atraktivní vizuální stránkou. Na takový životopis budou pracovníci v náboru hledět, jako na přidanou hodnotu. Vaše přiměřená nápaditost většinou nezůstane bez povšimnutí. Detaily tvoří celek, který v této formě bude vaší vizitkou a vstupenkou do nového světa pracovního úspěchu.

Vaše CV z formuláře bude vypadat podobně vzoru na obrázku

Životopis vzor zdarma

Zde si můžete zkopírovat vzor životopisu zdarma a vytvořit si tak dokonalou prezentaci před Vaším budoucím zaměstnavatelem

1. Klasický strukturovaný životopis – vzor:

Podle Pages:

Podle Wordu:

Podle nás:

Fotografie v pravém rohu

ŽIVOTOPIS – CV

Osobní údaje

Jméno a Příjmení: Ing. Petr Novotný
Datum narození: 10. 5. 1987
Adresa: Jana Masaryka 1020, 120 00 Praha 2 – Vinohrady
Tel. č.: +420 765 456 765
E-mail: novot.petr@novot.cz

Pracovní zkušenosti

Data  08/2014 – 08/2015
Umístění  Senior programátor, správa a rozvoj aplikací v četně vývoje zakázkových modulů
Zaměstnavatel ČDIS, s. r. o.

Data  09/2015 – současnost
Umístění Senior programátor, programování a vývoj zakázkových webových aplikací
Zaměstnavatel  AAAAA, a. s.

Vzdělání a kurzy

Data  09/2002 – 06/2006
Dosažené vzdělání  Gymnázium Evolution Sázavská
Adresa Sázavská 830/5, 120 00 Praha 2 – Vinohrady

Data 09/2007 – 09/2012
Dosažené vzdělání ČVUT
Faktulta: Elektrotechnická
Studijní obor: Výpočetní technik
Adresa Technická 2, 166 27  Praha 6

Zkušenosti a dovednosti 

Jazyky: Anglický jazyk slovem i písmem, Španělský jazyk začátečník
Řidičský průkaz: skupiny B
Počítačové dovednosti: PHP, JAVA, Microsoft a Oracle analýza, ISO s certifikcí

Věříme, že tento článek bude nápomocný každému, kdo v těchto vodách tápe. Pokud hledáte novou práci, přejeme mnoho úspěchů s hledáním.

Také přejeme, ať si vytvoříte perfektní životopis – vzor uvedený v tomto článku vám pomůže. Při přípravě myslete na stránku obsahovou i vizuální, aby životopis zaujal personalisty, vašeho budoucího šéfa a zaměstnavatele.

„Budoucnost patří těm, kdo věří svým krásným snům.“ A vy věřte v moudro, které patří půvabné Eleanore Roosveltové.

Poslední aktualizace: 23. 07. 2017