Menu
Pracovní pohovor – jak se připravit, nejčastější otázky

Pracovní pohovor – jak se připravit, nejčastější otázky

9 minut čtení

Jak se připravit na pohovor, co říkat na pohovoru a jak odpovídat na otázky při pohovoru? Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Na co se ptát na pohovoru a jak uspět na pohovoru do vysněného zaměstnání?

Otázky na pohovoru lidem často zamotají hlavu. Hledají v nich něco složitého a přitom řešení je jednoduché. Zde je návod, jak se připravit na pracovní pohovor, jak odpovědět na nejčastější otázky při pohovoru a čemu se raději vyhnout.

TIP: Osobnímu pracovnímu pohovoru předchází výpověď v minulém zaměstnání. Jak napsat výpověď?

Příprava na pohovor – štěstí přeje připraveným

Samotnému osobnímu pohovoru většinou předchází kvalitně napsaný životopis. Pokud životopis zaměstnavatele zaujme, následuje pozvání na osobní pohovor. Jak se připravit na pracovní pohovor?

Před každým pohovorem je klíčové nastudovat si informace o společnosti, ve které se uchazeč hlásí o práci. Zjistit detaily o historii, pracovnících, managementu a renomé společnosti. Uchazeč tak získá řadu pozitivních bodů v rámci přijímacího procesu a také inspiraci, na co se ptát na pohovoru. Detailní znalosti o firmě jsou prvním předpokladem, jak uspět na pohovoru.

Jak se chovat na pohovoru?

Slušné a seriózní vystupování dláždí cestu k úspěchu. Důležitý je pevný stisk, přímý pohled do očí a přirozený a upřímný úsměv. Uchazeč by se neměl snažit vystupovat na osobním pohovoru jako někdo jiný. Vyplatí se vsadit na přirozenost a být sám sebou, to je nejdůležitější rada, jak se chovat na pohovoru.

Velmi důležitý je pozitivní přístup. Vyzařování pozitivní energie je pro personální kritéria příjemný bonus. Energického optimistu s nadhledem nad věc chce v týmu každý šéf. Pozitivní vystupování je další trik, jak uspět na pohovoru.

Jaké oblečení na osobní pracovní pohovor?

Jak se připravit na pohovor co se týče oblečení? Záleží vždy na samotné společnosti a pozici. Většinou je nejlepší sáhnout po formálním oděvu.

Formální oblečení znamená dobře padnoucí oblek pro muže a dámy by měly obléknout šaty ke kolenům nebo kostýmek a k němu jednoduché doplňky. Čisté boty jsou samozřejmostí. Obchodní řetězce s oblečením mají i business sekci, kde se dá při přípravě na pohovor velmi dobře inspirovat.

U podniku, kde není netřeba takové formálnosti, se stačí vyhnout potrhanému denimu, sportovní obuvi a příliš vyzývavému oblečení na pohovor.

Sportovní oblečení nebo streetwear, které lze zakoupit na obchodě se skvělými recenzemi Queens se na pohovor zkrátka nehodí.

Otázky při pohovoru a jak odpovídat na pohovoru 

Jak odpovídat na pohovoru? Dá se předpokládat, že personalista položí některou z nejčastějších otázek při pohovoru.

Přijímací pohovor – otázky a odpovědi rozebírají následující odstavce. Přináší doporučení, jak se připravit na pohovor a inspiraci, co říct na pohovoru. Zde jsou nejčastější otázky při pohovoru.

Typická otázka pro přijímací pohovor – Povězte něco o sobě

Jak se představit na pohovoru? Nejlepší je vždy začít osobními zájmy, které úplně nesouvisí s prací Mohou to být šachy, plavání, cyklistika, historie, čtení, křížovky či jóga. Nejlepší je mluvit o zájmech, které uchazeč praktikuje už delší dobu a může je nějak smysluplně odůvodnit.

Následně lze pokračovat se zájmy, které již souvisí s profesionální stránkou. Například záliba v jazycích a cestování se hodí v profesi, jejíž součástí jsou služební cesty a komunikace v cizích jazycích.

V obou případech se hodí mluvit stručně, jasně a smysluplně. Je dobré mít v hlavě hodně myšlenek a nápadů, co a jak říkat na pohovoru, a především je formulovat je srozumitelně a stručně.

Další téma, co je třeba říct na pohovoru, se týká zkušeností z předchozího zaměstnání, které uchazeče někam posunuli. Jako třeba pracovní studium i samotná pozice, ve které se uchazeč zdokonalil. O minulé práci je třeba mluvit pozitivně.

TIP: Při přípravě na pohovor je přínosné vyzkoušet si před zrcadlem, jak se představit na pohovoru a zkusit si i několik odpovědí na nejčastější otázky při pohovoru.

Čemu se při úvodní části osobního pohovoru úspěšný uchazeč vyhýbá? Příliš osobním tématům a příliš dlouhému hovoru o vlastní osobě.

Osobní pohovor je pro mnohé stresující, přesto je třeba působit klidně, vyrovnaně a sebevědomě.

Jaké jsou silné a slabé stránky uchazeče?

Co říct na pohovoru, když zazní dotaz na silné a slabé stránky? Nejlepší je vyjmenovat většinu silných stránek a zakončit jednou nebo dvěmi slabými. Slabé stránky je dobré zvolit tak, aby nezasahovaly do profesního hlediska. Zároveň je dobré zvážit, jak silné stránky použít v potenciálním pracovním prostředí.

Čemu se vyhnout? Odpovědím typu: ,,Nevím co o sobě říct.” nebo ,,Nedokážu posoudit sám sebe.” Tím dává uchazeč najevo, že nad sebou nemá kontrolu a nezná se. A opět je vhodné vynechat dlouhé ódy na vlastní osobu.

Pracovní pohovor – otázka na odchod z předchozího zaměstnání

Tato otázka patří mezi nejčastější otázky při pohovoru. Při odpovědi na tuto otázku je třeba držet se faktů a stručnosti. Je dobré odvolávat se především na budoucnost. Vždy se hodí uvěst jako důvod pro odchod z minulého zaměstnání osobní růst, rozvíjení potenciálu či nové nabyté vzdělání, které nebylo možné na předchozí pozici využít.

Co říkat na pohovoru o předchozí práci? Ideálně pozitivní fakta. Nehodí se mluvit o dosavadní práci špatně, natož o dosavadním šéfovi. To se personalistům nikdy nelíbí. Budí to velmi špatný dojem.

Proč se ucházíte o tuto práci a proč bychom vás měli přijmout?

Tento typ otázky vlastně nic nekamufluje. Jde o to, že potencionální zaměstnavatel chce skutečně vědět, zda pozice patří právě danému uchazeči. Při odpovědi na tyto otázky při pohovoru je třeba vyzvednout unikátní vlohy. V čem je uchazeč opravdu dobrý, a co můžete nabídnout lépe než ostatní uchazeči.

Odpovět by měla trvat maximálně 2 minuty, ať obsah jen informuje. Při tomto tématu lze využít i nastudované informace o společnosti a ukázat tak skutečný zájem.

Čemu se vyhnout? Zbytečně dlouhému proslovu a přehnaným superlativům o sobě. Často se to může převrhnout v aroganci. Nehodí se ani mluvit příliš obecně, opět je třeba zmiňovat konkrétní fakta, vlastnosti a situace.

Jaké jsou vaše cíle do budoucna a kde se vidíte za 5 let?

Na tohle se potensiální zaměstnavatelé ptají zejména proto, aby otestovali ambice uchazeče. Pro zaměstnavatele je důležité, aby měl zaměsnanec nějaké cíle. Hodí se zaměřit své vize konkrétně na společnost.

I když uchazeč nemá vysoké cíle, neměl by se vyhýbat odpovědi. Oázky při pohovoru by se neměly sabotovat. I když má uchazeč menší cíle, nevadí, určitě stojí za zmínku. Nejhorší je situace, kdy otázka při pohovoru zůstane bez odpovědi.

Jaká jsou vaše platová očekávání?

Tato otázka při pracovním pohovoru může mít nepříjemný charakter. Jak se připravit na pracovní pohovor a otázky ohledně platu? Nejlepší je přijít s konkrétními čísly.

Stačí si představit spravedlivé zvýšení mzdy od dosavadního zaměstnavatele Nebo zvýšit svou dosavadní mzdu o 15 – 20 %, což bude v reálném měřítku ovlivněno odvětvím, regionem a zkušenostmi. Na internetu lze snadno najít, v jakých číslech se pohybují mzdy u potenciální pozice.

V žádném případě není vhodné přijít s návrhem, který znamená nižší mzdu, než uchazeč pobírá v dosavadním zaměstnání. Pokud uchazeč zapomene na přípravu na pohovor v této oblast, uvede ho tato otázka do větších rozpaků. Otázka o platu patří mezi běžná témata, na co se ptát kandidáta při pohovoru.

Sebevědomý uchazeč či uchazečka o zaměstnání nemá problém hovořit o výši platu.

Jak se vám pracuje s lidmi?

Je důležité popřemýšlet i nad tím, jak funguje spolupráce s kolegy, klienty a nadřízenými. I když nová pozice nezahrnuje týmovou práci, komunikace s ostatními lidmi bude vždy nutná. Při odpovědi na otázku se hodí vycházet z minulých interakcí s těmito lidmi.

Uchazeč může zmínit, že je trpělivým posluchačem, má skvělé výsledky při motivaci zaměstnanců a zvládá kritiku. Dokáže se bavit o svýh chybách s nadřízenými a pracuje na zlepšování.

Čemu se vyhnout? Opět je třeba vynechat negaci a nehanit minulé kolegy, nadřízené či podřízené. Naopak se vyplatí mluvit o budoucnosti a vycházet z konkrétních příkladů.

Co víte o naší společnosti a práci, o kterou se ucházíte?

Zde uchazeč vytěží nové znalosti o společnosti a zároveň může položit otázky, pokud je mu ohledně společnosti něco nejasné. Potenciální zaměstnavatel hodnotí zájem určitě kladně. Opět se vyplatí mluvit konkrétně a pracovat s poskytnutými informacemi plnohodnotně.

Zároveň je dobré nepřehánět a nepůsobit jako našprtaní studentíci. Lepší je vybrat několik důležitých témat a o nich ladně, opatrně a neutrálně hovořit.

Přijímací pohovor – otázky, které se nekladou

Zaměstnavatel či personalista zpravidla ví, jak vést přijímací pohovor, dělá to poměrně běžně. To vždy neplatí o uchazeči. Existují otázky, které se při pohovoru nekladou, uchazeč by se jim měl obloukem vyhnout.

Mezi zapovězené otázky patří například dotaz, jaká je v podniku fluktuace zaměstnanců. Ptát se při pracovním pohovoru na otázku, zda je možné brát si neplacené volno, je rovněž krajně nevhodné. 

Pracovní pohovor v angličtině

Některé pozice vyžadují pracovní pohovor v angličtině. Tady platí vše, co je zmíněno výše, jen je třeba vše připravit v anglickém jazyce. Představení v angličtině pro pohovor si žadatel snadno perfektně připraví. Představení v angličtině pohovor otevře, a pak už je na jazykových dovednostech uchazeče, jak dokáže reagovat a nakolik plynule anglicky hovoří.

Pro nejisté uchazeče stojí za vyzkoušení krátký kurz angličtiny. Mnohé jazykové školy se přímo specializují na přípravu na pracovní pohovor v angličtině. Uchazeči podobný kurz jistě dodá sebedůvěru.

Poděkování za pohovor

Každý personalista má svůj způsob, jak vést pracovní pohovor. Někteří mohou překvapit zcela nečekanou otázkou, jen aby otestovali pohotovost uchazeče. Hlavní je, nenechat žádnou otázku bez odpovědi.

Na závěr každého pohovoru se sluší poděkování za pohovor. Uchazeč tak zdvořile zakončí setkání se svými potenciálními zaměstnavateli. Poděkování za pohovor doprovází pevný stisk rukou, přátelský úsměv a pohled do očí.

„Co chceš – můžeš!“, pravil Tomáš Baťa. Pokud člověk skutečně chce, dosáhne svých výšek. Musí se tomu jít jen trochu naproti, s příjemným vystupováním a přípravou na nejčastější otázky na pohovoru získá uchazeč sebejistotu a stabilní základy. Je to jako u zkoušky, když student umí, není se čeho bát.

TIP: Většina zaměstnavatelů na pracovním pohovoru vyžaduje prokázání trestní bezúhonnosti. Jak a kde zažádat o výpis z rejstříku trestů?

Poslední aktualizace: 25. 11. 2022