Menu
Nejčastější podvody v kryptoměnách a jak jim předejít

Nejčastější podvody v kryptoměnách a jak jim předejít

5 minut čtení

Spousta lidí si myslí, že obchod s kryptoměnami je podvod a nemá budoucnost. Mají k tomu dobrý důvod – kryptoměny nejsou regulovány žádnými institucemi nebo úřady, což znamená, že je těžké zjistit přesný počet provedených podvodů. Jaké jsou nejčastější podvody v kryptoměnách a jak se jim vyhnout?

Internet je plný multilevel marketingů, Ponziho schémat, imitování existujících korporací a dalších podvodů. Všechny mají jedno společné – slib rychlého zbohatnutí. Mezi známé falešné krypto online platformy patří například: Onecoin, Wallet Bitcoin Gold, Bitconnect.com, Plexcoin, S-Coin, EarthCoin a spousta dalších.

Pořád se ale jedná o komoditu. Kurz kryptoměn a obzvlášť bitcoinu se pořád mění a člověk, který je ochoten investovat, by měl být připraven i něco ztratit. Pokud se někdo stane obětí podvodu, tak jsou ztráty nevratné.

Je lehké porozumět, proč jsou podvody v krypto komunitě tak úspěšné: jsou zcela anonymní a na transakce nedohlíží žádné úřady nebo autorita, která by mohla zloděje odhalit. Níže jsou uvedeny nejčastější příklady podvodů:

Zosobňování známých stránek

Jeden z nejběžnějších podvodů je klikání na odkazy, které člověka vezmou na stránky, o kterých si myslí, že jsou oficiální (jako online peněženky nebo obchody), ale místo toho ho přesměrují na klony stránek, které jsou na první pohled nerozeznatelné od originálu (většinou se skoro stejným URL).

Falešná stránka se následně zeptá na přihlašovací údaje nebo na jiné osobní věci. Podvodníci tak získají všechny potřebné informace k proniknutí do účtu, ze kterého převedou všechny kryptoměny na své účty.

Zasílání falešných e-mailů

Jeden z dalších klasických podvodů, který zde byl již dlouho před kryptoměnami, jsou falešné e-maily. Když někomu napíše nigerijský princ, který okamžitě potřebuje pomoc s neodkladnou platbou a bez osobních informací nebo finanční podpory to nepůjde, tak by měl člověk tušit, že tam něco nehraje.

Tomuto druhu podvodu se v češtině říká právě „nigerijské dopisy“ či „Scam419“. Podvodníci z většinou chudých zemích jich rozesílají i miliony denně. Pokud člověk používá kvalitní e-mailovou službu, těchto zpráv si ani nevšimne, jelikož automaticky skončí ve spamu.

Odeslání e-mailu je zdarma, proto si mohou podvodníci dovolit odesílat tolik podvodných e-mailů. Často jim stačí okrást byť jen jednoho člověka z milionu, aby se jejichpodnikánívyplatilo.

A něco hodně podobného se momentálně děje i v kryptosvětě.

Podvodníci často konstruují e-maily tak, aby vypadaly jako od oficiálního zdroje a ptají se na „potvrzení“ informací. Pokud je jim to umožněno, proniknou do účtu.

Na co se dívat:

  • e-mailová adresa je většinou s překlepem nebo špatně napsaná
  • vyvíjí tlak a vyvolávají pocit pohotovosti – není možné déle otálet a je nutné kliknout ihned
  • obsahuje odkazy i na skutečné stránky – z důvodu vytvoření pocitu legitimity e-mailu
  • pokud e-mail obsahuje informace o proběhlé platbě (která samozřejmě neproběhla), tak také obsahuje odkaz na zrušení platby, který však odkazuje na falešnou stránku

Falešné účty na sociálních médiích

Další variace podvodu se nachází na nejpoužívanějších sociálních sítích – Twitteru, Instagramu a Facebooku. Stačí se podívat na jakýkoliv známější účet, který se týká kryptoměn. V komentářích pod příspěvkem se velmi často nachází zprávy typu:

„Posíláme 200 ETH naším sledujícím! Pošlete nám 5 ETH na adresu dole a my vám pošleme 200 ETH nazpět přes stejnou adresu transakce.

Tito lidé většinou používají boty (bot je falešný a automaticky řízený účet), aby přidávali a komentovali jejich příspěvky a tím zvýšili svoji viditelnost a vytvořili pocit legitimity.

Většina lidí pozná, že se jedná o podvod. V reálném životě pokud něco zní přiliš dobře na to, aby to byla pravda, tak to téměř vždy pravda není.

Jak předejít podvodům

Naštěstí lze těmto podvodům předejít. Zde je seznam věcí, na které si dávat pozor a jak se chránit:

Používat bezpečné heslo. Při vytváření nového hesla při registraci to často člověka nechce pustit, pokud do něj nezakomponuje velká a malá písmena, číslice či speciální znaky. Je to však z dobrého důvodu.

Silné heslo je základ proti podvodníkům a hackerům. Ideální je používat kombinaci velkých a malých písmen, znaků a čísel.

Nezmiňovat investování do kryptoměn online. Čím méně lidí o tom bude vědět, tím menší riziko obdržení podvodných e-mailů.

Být seznámen s riziky je nejlepší ochrana. Vědět, že existují podvodné e-maily vydávající se za skutečné stránky. Vyplatí se používat selský rozum. Taky je důležité nezapomínat, že investice do kryptoměn jsou rizikové a je možné vše ztratit.

Peníze, které si člověk nemůže dovolit ztratit, by neměly být investovány.

Nezveřejňovat své osobní údaje – jméno, telefonní číslo, rodné město, datum narození či osobní e-mailovou adresu. Podvodníkům to může velmi usnadnit práci.

Neklikat na odkazy v e-mailech. To platí i mimo kryptoměny. Vhodné je si pro obchod s kryptoměnami vytvořit úplně novou e-mailovou adresu, která nebude s nikým sdílena a bude používána pouze k investicím do kryptoměn – velmi to posílí ochranu před falešnými e-maily.

Prověřit stránku, kde právě investujete. Dohledat si, kde se firma nachází, jestli je ji možné kontaktovat (a pokud na e-mail odpoví člověk nebo automat) a zda mají srozumitelné podmínky služby a zásady ochrany osobních údajů.

Při posílání peněz na peněženku se vyplatí poslat prvně malou částku a pak si ji zkusit poslat zpátky. Tak je možné zjistit s minimálním rizikem, jestli služba vůbec funguje.

Je také dobré mít přehled nad transakcemi a vědět, jestli se náhodou nestrhávají skryté poplatky. Není doporučeno využívat službu, která nemá jasnou strukturu fungování.

I bez skrytých poplatků je možné ztrácet peníze. 0% poplatek také může znamenat vyšší cenu Bitcoinu.

Před samotnou koupí je na místě zkusit porovnat ceny s ostatními službami. Pokud se člověku nechce hledat, je doporučeno se podívat na stránku Kriptomat. Je bezpečná a umožňuje mít v peněžence více druhů kryptoměn nebo sledovat Bitcoin kurz.

Čím více informací člověk má, tím více bude obezřetnější. Pokud jste ještě nezačali investovat a jste v tomhle noví, určitě bych si prvně zjistil, jak bitcoin funguje. Pokud vám přijde něco podezřelé, tak se toho raději vyvarujte, než abyste pak litovali. A nikdy neinvestujte to, co nechcete ztratit.

Poslední aktualizace: 09. 09. 2019