Menu
Kryptoměna NEO – kurz, peněženka, jak nakoupit?

Kryptoměna NEO – kurz, peněženka, jak nakoupit?

4 minuty čtení

Kryptoměna NEO, někdy nazývaná jako „čínské Ethereum“, získává v poslední době stále větší podporu investorů. NEO usiluje o digitalizaci aktiv a vytvoření inteligentní ekonomiky. Jak NEO funguje, kde jej nakoupit, kdo za ním stojí a má NEO opravdu potenciál? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o NEO

NEO je označení platformy umožňující běh smart contracts a kryptoměny na ni založené. Příkladem smart contracts může být čip na otevření dvěří, který funguje jen v případě, že bylo pronajímateli již zaplaceno nájemné. Svým konceptem tak připomíná kryptoměnu Cardano, Tron nebo slavnější Ethereum – není náhodou, že je NEO nazývané „čínským Ethereem“.

Bitcoin Ethereum Cardano NEO
Koncept Digitální peníze Platforma pro smart contracts Platforma pro smart contracts Platforma pro smart contracts
Zakladatel Neznámý (Satoshi) Vitalik Buterin Firma IOHK vedená Charlesem Hoskinsonem Firma OnChain vedená Da Hongfeiem
Datum spuštění sítě Leden 2009 Červenec 2015 Září 2017 Únor 2014
Způsob spuštění Prvotní těžba ICO ICO ICO
Konečný počet mincí 21 milionů Nemá konečný počet mincí 45 miliard 100 milionů
Způsob vydávání nových mincí Proof-of-work Proof-of-work Proof-of-stake Proof-of-stake
Tržní kapitalizace (20.8.2018) 111 miliard dolarů 30 miliard dolarů 2.5 miliard dolarů 1.2 miliardy dolarů
Frekvence vytváření nových bloků 10 minut 14.5 vteřin 20 vteřin 21 vteřin

Narozdíl od Etherea, které má za cíl vytvořit globální superpočítač, NEO usiluje o digitalizaci aktiv, které budou navázané k digitální identitě v NEO blockchainu. Navíc s programovatelnými smart contracts mají digitální aktiva a digitální identita vytvořit novou, inteligentní ekonomiku nazvanou NEO Smart Economy.

NEO je také díky digitálním identitám příznivě nakloněno k potenciální regulaci ze stran států, což je v silně regulovaných zemích, jako je například Čína, velké plus.

Vývojářský tým NEO

Za NEO stojí čínská firma OnChain vedená Da Hongfeiem. Ta zároveň spolupracuje s čínskou vládou a s korporáty na projektu Ontology, což by měl být snadno implementovaný blockchain řešící neefektivnosti ve správě podniků či úřadů. NEO je podporováno společnostmi Alibaba, WINGS a dalšími giganty, včetně spolupráce s Microsoft China.

Na projektu NEO také usilovně pracuje skupina nezávislých mezinárodních vývojářů ze City of Zion a v listopadu 2017 se k práci na NEO přidala také skupina čínských vývojářů z NewEconoLabs.

Jak NEO funguje?

Na platformě NEO se vyskytují dvě kryptoměny – NEO a GAS.

  1. NEO – představuje podíl v síti, podobně jako akcie představují podíl u firmy. Držitelé NEO hlasují o změnách v síti a vybírají nové delegáty. NEO je nedělitelné, nejmenší jednotka je 1. Za držení NEO dostávají uživatelé dividendu ve formě kryptoměny GAS.
  2. GAS – představuje palivo pro síť. V GASu se platí transakční poplatky a pohání činnost smart contracts.

NEO se netěží, nové bloky se vytvářejí systémem nazývaným Delegated Byzantine Fault Tolerance (dBFT), což je v podstatě modifikovaný systém proof-of-stake. Ten funguje na principu hlasování o tom, kdo objevil poslední blok. Pro vytvoření nového bloku u NEO se potřebuje shodnout minimálně 2/3 delegátů na pravosti informací obsažených v bloku.

Pokud se chce někdo stát novým delegátem, musí mít na počítači stáhnutý celý NEO blockchain (tzv. full node), získat ověření totožnosti od státu, zaplatit 1000 GASu a v posledním kroku musí být zvolen držiteli NEO, aby se stal delegátem.

Vývojáři také pracují na následujících vylepšeních:

  • NeoX – protokol, který by umožňoval komunikaci s ostatními blockchainy
  • NeoFS – decentralizované úložiště dat
  • NeoQS – protokol, který by měl být odolný vůči budoucím útokům kvantových počítačů
  • NeoMessage – šifrované zprávy

Smart contracts se na NEO dají programovat v mnoha známých programovacích jazycích, jako je například Java, C# nebo Python. Zde má NEO oproti Ethereu, kde se dají programovat smart contracts pouze ve speciálním programovacím jazyce Solidity, velkou výhodu.

Kde NEO koupit?

NEO lze koupit za dolary na burze Bitfinex. Další možností, jak nakoupit NEO, je první nakoupit Bitcoin a následně jej směnit za NEO. Možnosti, kde lze Bitcoin směnit za NEO jsou následující:

  • Burzy – NEO je možné koupit za Bitcoiny na Binance, Bitfinex, Bittrex, KuCoin, Cryptopia a Huobi.
  • ShapeShift – tato služba okamžité smění jednu kryptoměnu za druhou (například Bitcoin za NEO, NEO za Ethereum a podobně).

Peněženka pro NEO

Nejdůležitější vlastností, kterou by měla dobrá NEO peněženka splňovat je generování GASu za držení NEO. Tuto vlastnost splňuje například oficiální softwarová peněženka NEO GUI, se kterou je bohužel nutno stahovat i celý blockchain. Další možností, jak bezpečně uložit NEO je softwarová peněženka NEON Wallet.

Alternativou k softwarovým peněženkám jsou webové peněženky, mezi nimiž je nejspolehlivější peněženka NEO Tracker. Zatím jedinou burzou, která za držení NEO generuje GAS je burza Binance.

Nejbezpečnější možností, kde NEO uložit je hardwarová peněženka Ledger Nano S.

Kurz a historie NEO

Platforma NEO byla spuštěna v únoru 2014, tehdy ještě pod starým názvem AntShares. Ve svých začátcích stáli za projektem dva vývojáři, Da Hongfei a Erik Zhang, kteří později založili společnost Onchain. Při spuštění sítě bylo všech 100 milionů NEO předtěženo. V červnu 2017 bylo AntShares přejmenováno na NEO a od té doby zažívá velký nárůst popularity.

Aktuální kurz kryptoměny NEO lze přehledně sledovat na stránkách Coinmarketcap.com, v mobilní aplikaci Crypto Pro pro iOS a v aplikaci Delta pro Android.

Má NEO potenciál?

Za projektem NEO stojí mnoho výborných vývojářů a je velmi pravděpodobné, že s většími regulacemi budou mít projekty jako je NEO, které jsou k regulacím pozitivně nakloněné, velkou výhodu. Také lze očekávat čím dál tím větší digitalizaci všech odvětví a proto snaha vytvořit inteligentní a digitální ekonomiku vypadá velmi nadějně.

Poslední aktualizace: 28. 07. 2018

Našli jste chybu?