Menu
Neomezený tarif na volání a data – jaký je nejlevnější

Neomezený tarif na volání a data – jaký je nejlevnější

5 minut čtení

O nabídkách neomezených tarifů lze slyšet denně ze všech stran. Jedná se o měsíční službu, která zákazníkovi zajišťuje neomezené volání a zprávy obvykle do všech sítí. Jak se ale ukazuje, v Česku neomezené tarify nebývají, alespoň oproti sousedním státům, úplně neomezené.

Neomezený tarif se od těch běžných liší pevně stanovenou částkou, kterou musí zákazník každý měsíc platit. Oproti běžnému tarifu zákazník neplatí jednotlivé služby zvlášť (volání, SMS, internet), a nemusí se starat o ceny hovorů a textových zpráv. Stálá cena se dá považovat za výhodu oproti běžným tarifům. Nedá se ale říct, že se každému zákazníkovi vyplatí.

Pokud nechcete čekat, až Vám zavolá neznámé číslo s nabídkou přechodu k jinému operátorovi, můžete vzít situaci do svých rukou. Ideální postup při vybírání neomezeného tarifu je srovnání jednotlivých vyúčtování za telefon za poslední tři měsíce. Z nich se dá vyčíst, za které služby uživatel nejvíce utrácí, a na základě těchto informací se rozhodnout, zda se zákazníkovi vyplatí neomezený tarif, běžný tarif nebo předplacená karta.

Neomezené tarify jsou určené pro aktivnější zákazníky, kteří se svými měsíčními výdaji dostanou nad 500 korun. Při výběru neomezeného tarifu je dobré vzít v potaz, že smlouva se obvykle uzavírá na 24 měsíců. Zákazník by si tedy měl rozmyslet, zda se jeho požadavky nebudou v blízké budoucnosti měnit.

Není třeba se obávat ztráty svého původního telefonního čísla. Dnes je přenos čísla k jinému operátorovi bezplatný a je k němu potřeba pouze ČVOP kód. Detailní návod k přenosu čísla zdarma je v tomto článku. Díky možnosti přenosu čísla však již poté odpadá šance vyhledat telefonní číslo v případě, kdy se jedná o neznámý kontakt.

Srovnání neomezených tarifů

Pro srovnání mobilních tarifů vznikla na internetu řada nástrojů, které pomáhají uživatelům najít ideální tarif. Mezi takovéto srovnávače patří např. kalkulačka mobilních tarifů na stránkách tarifomat.cz.

Nabídka neomezených tarifů není příliš široká, každý z operátor nabízí zhruba čtyři možnosti neomezených tarifů, které se liší v podstatě jen objemem mobilních dat, a s tím vzrůstající cenou. Nejvýhodnější tarify neomezené tarify v současné době nabízí všichni tři mobilní operátoři, kteří působí na českém trhu, tedy T-Mobile, Vodafone a O2.

U společností SAZKAmobil nebo Tesco mobile, na neomezené tarify stále ještě čekáme.

  • Vodafone

Jako nejvýhodnější neomezený tarif na českém trhu se jeví tarif od Vodafone. Z cenu 777 korun nabízí neomezené volání do všech sítí, neomezené SMS a 5 GB mobilních dat. Studenti do 26 let mohou využít balíček #jetovtobě. Za 499 korun měsíčně dostanou k neomezenému volání a SMS dokonce 10 GB mobilních dat.

Tarif CenaPorce datVolání a SMS
 Red Naplno 5 GB 777 korun 5 GBNeomezeně do všech sítí
 Red Naplno 10 GB 1 077 korun 10 GB
 Red Naplno 20 GB 1 777 korun 20 GB
 #jetovtobě 499 korun 10 GB
  • O2

Za podobnou cenu, tedy 749 korun nabízí svůj neomezený tarif společnost O2, kde ale k neomezenému volání a SMS dostane člověk pouze 1,5 GB mobilních dat. Společnost O2 také nabízí nejlevnější neomezený tarif s internetem v Česku za 499 korun, porce mobilních dat je ale pouze 200 MB.

Zaměstnanci společnosti O2 a jejich příbuzní mohou využívat také neomezené tarify O2 Family.

TarifCenaPorce datVolání a SMS
FREE 1,5 GB749 korun1,5 GBNeomezeně do všech sítí
FREE 6 GB849 korun6 GB
FREE 20 GB1699 korun20 GB
  • T-Mobile

Společnost T-Mobile nabízí svůj nejlevnější tarif s neomezeným voláním a SMS a 4 GB mobilních dat za 799 korun.

TarifCenaPorce datVolání a SMS
M799 korun4 GBNeomezeně do všech sítí
L999 korun8 GB
XL1 499 korun16 GB
XXL2 499 korun60 GB

Součástí všech balíčků jsou také výhody jako slevy na telefon nebo zvýhodněné ceny při dokupování dodatečných dat. Každý zákazník tak musí uvážit podle svých potřeb.

Pokud se blíží konec smlouvy, je na místě zkusit kontaktovat operátora. Operátoři totiž neradi přichází o zákazníky. Pokud se jim člověk zmíní, že uvažuje o změně operátora, pravděpodobně mu nabídnou výhodnější nabídku než tu oficiální.

Tip: Mladým lidem a studentům do 26 let by se případně mohlo více vyplatit sjednat studentský tarif, který nabízejí všichni tři zmínění operátoři.

Jaké jsou ceny u sousedních států?

Zajímavé je srovnání cen neomezených tarifů v Polsku, Německu, Rakousku i Slovensku. Obyvatelé mají totiž, oproti České republice, možnost zakoupit i balíček s neomezenými mobilními daty. Tyto balíčky jsou často i několikanásobně levnější než české neomezené tarify s minimálním počtem dat.

Například na Slovensku je možné zakoupit tarif s neomezeným počtem dat už za zhruba 520 korun měsíčně. Ještě levnější neomezené tarify mají v Polsku, kde lze pořídit tarif s neomezenými daty za 260 korun. Levné tarify mají ve srovnání s Českou republikou i v obvykle drahém Německu a Rakousku.

Na českém trhu lze sehnat i balíčky s vyšší počtem dat. Tyto balíčky jsou ale drahé a ve většině z nich má zákazník zpoplatněné ceny hovorů a SMS zpráv. Alternativou by mohly být portály umožnující odeslání SMS zdarma. Většina z nich je ale bohužel nespolehlivá.

Kdy se Češi také dočkají neomezeného tarifu?

Je otázkou, kdy i čeští operátoři vyslyší prosby svých zákazníků a uvedou na trh balíčky s neomezenými mobilními daty. S nynějšími cenami se totiž většině zákazníků nevyplatí pořizovat si neomezené tarify. Málokterý zákazník totiž provolá více než 499 korun, tedy částku, za kterou lze pořídit nejlevnější neomezený tarif na trhu od společnosti O2.

Budoucnost mobilních tarifů spočívá právě v objemu mobilních dat. Existuje totiž řada mobilních aplikací, které umožňují bezplatnou komunikaci při použití internetu. Příkladem jsou aplikace Messenger, WhatsApp nebo Skype. Díky rostoucí oblibě mobilního internetu začali všichni velcí operátoři nabízet výhodnější datové tarify, které umožňují být online téměř neustále.

Bohužel pro české zákazníky nelze předpokládat výrazné změny v cenách v průběhu nejbližších měsíců. Do budoucna nezbývá než doufat, že i legislativa donutí mobilní operátory snížit cenu a zvýšit objem dat, který operátoři nabízejí.

Poslední aktualizace: 07. 08. 2018