Menu
O2 TV – nový formát sledování televize

O2 TV – nový formát sledování televize

7 minut čtení

Technologický pokrok jde kupředu mílovými kroky. A týká se mnoha oblastí, mimo jiné i sledování televize. Pryč jsou doby, kdy na stole v obývacím pokoji ležely noviny s televizním programem nebo kdy divák netrpělivě „číhal“ na svůj pořad, aby nepropásl začátek. Nyní je doba digitální televize. Televize s funkcemi, které byly dříve nepředstavitelné. Nejznámější digitální televizí současnosti je O2 TV. Co vše umí a za jakých podmínek ji lze získat?

Digitální televize O2 TV nabízí divákovi nepřeberné množství televizních kanálů a mnohé moderní funkce. K nejoblíbenějším patří zpětné zhlédnutí pořadu, nahrávání vysílání nebo například videotéka.

V současnosti se O2 TV skloňuje nejčastěji v souvislosti s exkluzivním sledováním sportovních přenosů. O2 TV má vysílací práva na nejvyšší fotbalovou a hokejovou soutěž v České republice. Fandové sportu mohou sledovat zápasy 1. české fotbalové ligy, hokejové extraligy a fotbalové Ligy mistrů. O tom podrobně ovšem o něco později.

O2 TV a její bohatý televizní program nabízí pro mnohé odpověď na otázku co dělat, když se nudím.

O2 TV po technické stránce aneb jak to celé funguje

Digitální televizi O2 TV lze pořídit k jakékoliv televizi, která má SCART nebo HDMI rozhraní. Funguje přes internet, takže se zájemce neobejde bez kvalitního připojení. Obraz se do televize dostane prostřednictví set-top boxu od O2, který je připojen k xDSL modemu. Aby byla kvalita přenášeného obrazu co nejvyšší, musí být rychlost stahování dat v místě instalace O2 TV alespoň 4 Mb/s, pro HD kvalitu dokonce 7 Mb/s.

POZOR! Jestliže divák O2 TV sleduje nikoliv na počítači a mobilu, ale standardně na televizi, musí řádně platit televizní poplatek.

Zmiňovaný fakt, že O2 TV funguje přes internet, znamená, že během jeho používání může být snížena celková rychlost domácího připojení. O2 k tomu uvádí následující:

Souběh O2 TV a internetu ošetřuje tzv. flexi režim. Ten na lince zajišťuje maximální možnou rychlost internetu a zároveň dokonalý obraz a zvuk O2 TV. Během sledování televize tak může flexi režim krátkodobě snížit rychlost internetu o cca 3,5 Mb/s (1xSD kanál) nebo 7 Mb/s (1x HD kanál). Po vypnutí set-top boxu se rychlost připojení k internetu zase vrátí na původní hodnotu.

Od O2 může mít zájemce o digitální televizi jak internetové připojení, tak všechna zařízení pro správnou funkčnost, tedy modem a set-top box. Není to ovšem podmínkou. Poskytovatel internetu může být libovolný. Stejně tak běžný modem dodávaný k internetu na doma a do kanceláří lze použít i pro O2 TV.

Jediné, co je potřeba mít skutečně přímo od samotného operátora O2, je set-top box. Ke všem níže uvedeným tarifům se set-top box dodává za 84 Kč měsíčně na 24 měsíců.

Aktuálně dodávané zařízení O2 označuje jako set-top box nové generace, který byl navíc vyvíjen na míru. Obsahuje také tuner DVB-T2, proto bude vhodný i pro diváky, kteří prostřednictvím něj budou moci přejít na nový vysílací standard pozemní digitální televize.

I dálkové ovládání pro set-top box prošlo proměnou a mezi nejvýznamnější změny patří možnost fungování přes Bluetooth. Ovladačem se neovládá pouze set-top box, lze s ním pohodlně ovládat i televizi.

Tarify O2 TV

O2 nabízí pro svoji digitální televizi 3 hlavní tarify.

Tarif O2 TVO2 TV MO2 TV LO2 TV XL
celkový počet TV kanálů94143183
počet kanálů v HD kvalitě284249
tématické rozdělení TV kanálůzákladní (35), sportovní (7), filmové (3),  dětské (4), dokumentární (3), volnočasové (3), hudební (2), zpravodajské (9)základní (36), sportovní (12), filmové (12),  dětské (12), dokumentární (11), volnočasové (6), hudební (6), zpravodajské (9)základní (36), sportovní (12), filmové (21),  dětské (10), dokumentární (14), volnočasové (7), hudební (10), zpravodajské (9), privátní (8), zahraniční (8)
měsíční poplatek399 Kč499 Kč849 Kč

Uvedené ceny se snižují o 100 korun v případě, kdy je internetové připojení také od O2. V každém případě se však jedná o ceny počítající se závazkem na 24 měsíců.

Program O2 TV zahrnuje samozřejmě základní kanály, které jsou všem dobře známé ze standardní televize. Kompletní rozsáhlý seznam O2 TV programů ke stažení se nachází na tomto odkazu.

Tarify M nebo L lze navíc vylepšit doplňkovými balíčky:

  • Balíček Svět – 12 cizojazyčných kanálů jako například RTL, VTV 1 nebo Rai 1 za 100 Kč/měsíčně
  • 5 filmových kanálů navíc – HBO, HBO 2, HBO 3, Cinemax a Cinemax 2 za poplatek 200 Kč/měsíčně

V rámci měsíčního předplatného stanice HBO je možné snadno získat také přístup ke streamovací službě HBO GO, která nabízí nepřeberné množství kvalitních seriálů, filmů a dokumentárních pořadů.

O2 TV lze sledovat na televizi, počítači, mobilu nebo tabletu. Ve chvíli, kdy by chtěl divák sledovat na dvou televizích ve stejný čas jiný pořad z nabídky O2 TV, potřebuje k tomu doplňkovou službu O2 Multi. Každá televize bude mít svůj vlastní set-top box a bude ji proto možné ovládat každou zvlášť. O2 Multi stojí 99 Kč na měsíc.

Multidimenze a jiné specifické funkce O2 TV

O2 TV nabízí mnoho funkcí, které pozitivně ovlivňují kvalitu sledování jednotlivých pořadů. Možná trochu úsměvné může být i to, že nad rámec těchto speciálních funkcí, které jsou podrobněji zmíněné níže, O2 TV nabízí běžně i teletext.

Multidimenze bude oblíbená funkce především při sledování sportovních přenosů (ale uplatní se samozřejmě i při běžném pořadu). Díky ní lze sledovat několik zápasů současně, vybírat si úhel pohledu z různých kamer, pořad si zastavit, přetočit, nahrát nebo vybrat jazykovou verzi.

Podívat se na konkrétní pořad může divák až 7 dnů zpětně po jeho vysílání. Nahrát si může až 100 hodin vysílání a má následně 1 měsíc na to pořady shlédnout před tím, než bude nahrávka smazána.

Filmové fanoušky potěší rozsáhlá videotéka s více než tisícovkou filmů ihned ke shlédnutí. Film není nutné stahovat, jednoduše se konkrétní film vybere po přihlášení do O2 TV na webu, zaplatí se a následně je možné ho spustit přes televizi v sekci Menu – O2 Videotéka – Půjčit film – Zapůjčené.

Platba za stažení filmu se může provést následujícími způsoby:

  • přes Premium SMS,
  • přes pravidelné vyúčtování,
  • z kreditu předplacené karty,
  • přes voucher.

Film lze shlédnout během 48 hodin. Konkurencí této funkci mohou být různé volně dostupné weby pro sledování filmů on-line.

Samostatnou kapitolou je funkce Moje menu. Po přihlášení do O2 TV se zobrazí úvodní obrazovka, na níž jsou přehledně utříděny nejpopulárnější obsahové kategorie.

Mezi ně patří například sekce Právě teď, dynamicky se měnící podle aktuálně běžícího programu. Další sekce Chci se dívat na obsahuje seznam všech odvysílaných pořadů v předchozích padesáti hodinách, seřazený podle kategorií a hodnocení.

Sekce Nahrávky zobrazuje poslední nahrané pořady, následuje například sekce Videotéka rozdělená na Novinky a Kategorie.

O2 TV a sport

Jak již bylo zmíněno výše, O2 TV si mnoho lidí pořizuje především díky sportovním přenosům. Program O2 TV sport nabízí 13 sportovních programů, samotné O2 pak provozuje kanály O2 Sport HD, O2 TV Fotbal HD a O2 TV Tenis HD.

Tato digitální televize má exkluzivní práva na zápasy nejvyšší soutěže v ČR v rámci profesionálního fotbalu a hokeje.

Již v polovině roku 2018 uvedla O2, že pro sebe zakoupila vysílací práva na Fortuna ligu na 4 roky. Vysílá všechna utkání z každého kola, jeden zápas zůstává však na běžně dostupném televizním kanálu.

Od září pak O2 TV zahájila vysílání zápasů také z hokejové Tipsport extraligy. O exkluzivitu se v tomto případě dělí s Českou televizí. O2 TV má právo první volby v základní části na středeční, páteční i sobotní přenosy, Česká televize pak na úterní a nedělní. S vysíláním zápasů play-off včetně finále se budou s Českou televizí střídat.

Zajímavou nabídkou může být jednorázové objednání speciálního balíčku sportovních přenosů na 30 dnů. Balíček s názvem O2 TV Sport Pack samozřejmě cílí na sportovní fandy. Objednat jej mohou za 199 Kč na zmíněných 30 dnů, službu lze následně kdykoliv zrušit.

Shrnutí

O2 TV se hodí pro všechny televizní nadšence, vášnivé sportovní fandy, ale také pro ty, kteří mají problém s příjmem klasického televizního vysílání. Kladné hodnocení patří především přehlednému a zbytečně nepřehlcenému roztřídění tarifů, tedy nabídce programů O2 TV. O2 by jistě mohlo poskytovat tarifů dvacet, nicméně přinášelo by to spíše zmatky než užitek.

Poslední aktualizace: 17. 01. 2019