Menu
Odpověď na předžalobní výzvu a spolupráce s právníky

Odpověď na předžalobní výzvu a spolupráce s právníky

3 minuty čtení

Narazil jsem na Twitteru na zajímavý příspěvek od Honzy Malého ohledně předžalobní výzvy od firmy, která z jeho recenze na webu (a video zde) nevychází úplně příznivě. Pro Honzu se zdá, že je nepříjemné, že dostal předžalobku a požadavek na smazání recenze, protože si za videem a článkem stojí.

Popíšu nějaké naše zkušenosti, i když samozřejmě nejsem právník a neznám všechny podrobnosti k předžalobní výzvě Honzy Malého.

Od právních záležitostí mám kolegy. Spolupracujeme úzce se 3 advokátními kancelářemi, které se specializují na různé oblasti businessu a všechny mají bohaté zkušenosti s IT/ICT, což je důležité. Při řešení našich právních otázek není nic horšího, než když narazíte na právníky, kteří nemají vůbec přehled o našem oboru a nerozumí mu. Další naší výhodou je, že můj business parťák Ivo Prax je vystudovaný právník.

Za těch 11 let toho mého občas dost šíleného tempa podnikání v online businessu si myslím, že se začínám v právních otázkách v oboru celkem orientovat. V naší desítce firem ve skupině obdržíme každý rok kolem 20 předžalobních výzev. Většina z nich se alespoň na chvilku dostane ke mně, tak mám nějaký přehled o různých kauzách a reakcích našich právníků.


Podle naší zkušenosti je správné nenechat se zastrašit a počítat s tím, že spor může dojít až na soud.
👉 My takhle loni v létě vyhráli soud nad lokální konkurencí v cashbacku
👉 Konkurence soud prohrála a platila komplet náklady našich i jejich právníků
👉 Konkurenci spor stál na nákladech odhadem 200.000 Kč a ostudu

Zrovna v případě recenzí máme poměrně dost zkušeností, protože v rámci VimVic.cz pomáháme získávat zpětnou vazbu na zaměstnavatele. Máme kolem 20.000 hodnocení na několik tisíc zaměstnavatelů. Občas se některý zaměstnavatel ozve, protože není spokojení s recenzemi na jeho profilu. Někteří takoví zaměstnavatelé nám vyhrožují, že nás přes soudy zlikvidují. Takový postoj mělo i pár velkých firem (dokonce i těch, co všichni znáte a mají obrat v miliardách korun), speciálně na začátku našeho podnikání v HR a hodnocení zaměstnavatelů. Dosud jsme vše ustáli bez ztráty květinky.

Každý případ je individuální a zde publikuji jen můj názor. Není to žádné obecné doporučení postupu. Náš postoj na základě několika evropských judikátů je pevný a recenze mimo nějaké „hate speech“ (projev obsahující hrozby, urážky, obscénní projevy nebo vulgaritu, podněcuje k nepřátelství, násilí nebo protiprávním činnostem) samořejmě jsou nedílnou součástí dnešní společnosti a prostředí. Podle některých vyjádření evropských soudů jsou hodnocení dokonce ve veřejném zájmu, protože několikrát upozornily na nezákonné nebo společensky závadné chování.

Navíc pokud by si soudce dovolil rozhodnout proti zveřejňování recenze a osobním vyjádření názoru na internetu, dostává se dost na tenký led. Tím by si troufl zpochybnit podstatu služeb jako je Facebook, Známý lékař, ČSFD, Booking.com, Foursquare a stovek dalších.

Je to o individuálním posouzení. Nicméně my se nikdy nenecháme zastrašit. Máme s tímhle postojem dobrou zkušenost. Že se někomu něco nelíbí není důvod ke stažení recenze.

V ČR je asi nejznámější judikát Nejvyššího soudu z roku 2013. Ten se týká soudního sporu realitní kanceláře PROLUX Consulting Int., která žalovala zásah do dobré pověsti na základě diskuse k článku “Chcete prodat byt: Sám nebo s realitní kanceláří?” umístěné na internetovém portálu Mesec.cz. Firmě PROLUX se nelíbily výroky »PROLUX Iže jako svině“, “zlikvidovat PROLUX“, “Ahoj, jsem také obětí bezcharakterní a Iživé firmy PROLUX“ a požadovala výmaz celého vlákna diskuze pod článkem, kde byly zveřejněny negativní hodnocení na PROLUX. Nejvyšší soud rozhodnutím potvrdil rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zamítl uložit žalovanému provozovateli portálu Mesec.cz povinnost odstranit celé příslušné vlákno diskuze pod článkem a nařídil pouze odstranění slovního spojení “jako svině“. 🙂 Žalovaný provozovatel portálu Mesec.cz nebyl v soudním sporu shledán odpovědným za tyto komentáře.

A tady info z oboru. Taková Alza je taky pravidelně u soudu. Třeba poměrně mladá firma Favi taky. V určité velikosti businessu jsou soudní spory součástí businessu. Občas musí najít někdo, kdo nechá vydělat právníkům…

Poslední aktualizace: 04. 04. 2019