Menu
OneCoin – podvod na uživatele?

OneCoin – podvod na uživatele?

4 minuty čtení

V minulosti se již objevilo několik podvodných kryptoměn, lákající lidi na investici do „revoluční“ technologie a z toho plynoucí pohádkové výdělky. Žádný z těchto podvodů však nikdy nenabyl takové velikosti a známosti jako OneCoin.

Obecné informace o OneCoinu

Upozornění na začátek – OneCoin je, byl a vždy bude podvod. V žádném případě do něj neinvestujte!

Firma OneCoin byla založena v roce 2014 v Bulharsku podnikatelkou Rujou Ignatovou. OneCoin se prezentuje jako globální digitální měna budoucnosti. Dle slov zakladatelů je OneCoin kryptoměna s „revoluční“ technologií, založená na privátním blockchainu se silnou centralizací zaručující „silnou bezpečnost“.

Zde je dobré poznamenat, ze OneCoin porušuje hned dvě základní pravidla kryptoměn – není open source (tzn. zdrojový kód OneCoinu není veřejný, narozdíl od Bitcoinu) a není decentralizovaný (OneCoin paradoxně svou centralizovanost považuje za extrémní výhodu). Navíc, objevují se zde spekulace, že OneCoin vlastně žádný blockchain ani nemá.

Onecoin nabízí potenciálním kupcům „vzdělávací“ balíčky, k nimž dostanou určitý počet tokenů, které jsou následně využívány k „těžbě“ OneCoinů. Tyto vzdělávací materiály jsou pouhé kopie materiálů volně dostupných na internetu. Hodnota těchto balíčků se pohybuje mezi 100 eury až 118 000 eury.

Sama firma OneCoin tvrdí, že neprodává kryptoměnu, ale vzdělávací balíčky. Nicméně na náborových seminářích OneCoinu se mluví převážně o „kryptoměně“ OneCoin a vzdělávacím balíčkům není dána téměř žádná pozornost, takže je očividné, že se firma opravdu snaží prodat kryptoměnu, nikoli vzdělávací balíčky, které si člověk může najít kdekoliv jinde na internetu.

Jako u většiny Ponzi/pyramidových schémat dostávají náboráři za každého nového člena prémii, čímž se udržuje tento podvod naživu a stále se vyskytuje na internetu mnoho lidí, kteří OneCoin obhajují. Na 99 % jsou tito obhájci náboráři OneCoinu, kteří se snaží ještě před krachem této pyramidy nalákat co nejvíce lidí a tím si něco vydělat, viz obrázek.

Reálná cena OneCoinu je NULA

OneCoin není a pravděpodobně ani nikdy nebude zalistován na žádné legitimní burze. Kvůli tomu je proklamovaná cena OneCoinu, která je v současnosti nějakých 25 euro, čistě vymyšlená a v žádném případě nereflektuje poměr nabídky a poptávky, jako je tomu u ostatních kryptoměn.

Z toho vyplývá, že pokud si již OneCoiny člověk nakoupil, pravděpodobně již nikdy nezíská své peníze zpátky. Jsou navždy utopeny v OneCoinech, které se nedají směnit za eura.

Společnost OneCoin oznámila v roce 2017, že OneCoin bude brzy zalistován na jejich burze xcoinx, kde bude možno směnit OneCoin za eura. Později byl termín zalistování OneCoinu naplánován na 8. 10. 2018, nicméně ani po tomto datu se nic nestalo a je očividné, že OneCoin již nikdy na žádné burze (ani jejich vlastní burze) zalistován nebude.

Jedinou možností, kde lze OneCoiny utratit je tržiště DealShaker. Má to však jeden háček – ceny jsou zde několikanásobně vyšší, než v normálních obchodech (například telefon za 5 000 Kč lze koupit na DealShaker za 15 000 Kč) a velkou část ceny je NUTNÉ zaplatit v eurech (z 15 000 Kč je potřeba zaplatit 7 500 Kč v eurech a „7 500 Kč“ v OneCoinech – cenu 1 OneCoinu určuje společnost OneCoin Ltd.).

Proč jsou však ceny na DealShaker tak vysoké?

  • Reálná cena OneCoinu je prakticky nula, protože neexistuje možnost směny za eura či dolary. Tím pádem prodejce musí dostat zaplaceno za hodnotu předmětu v eurech, OneCoiny jsou zde jen proto, aby se daly OneCoiny někde „utratit“.
  • Prodejci platí poplatky správci platformy DealShaker v hodnotě 25 % až 50 % z eurové částky, proto nastřelují ceny i v eurech, aby se jim prodej vyplatil. Takto vysoké poplatky ukazují jen to, že správci DealShaker se snaží z podvodu jménem OneCoin vytřískat co nejvíc, dokud to ještě jde.

Díky naprosté nefunkčnosti a nelogičnosti tohoto tržiště přejmenovala kryptokomunita DealShakers na DealShitters.

Právní problémy OneCoinu

Již několik centrálních bank či státních institucí, například v Maďarsku, Číně, Itálii, Finsku či Norsku, označilo OneCoin za pyramidové schéma a důrazně varovaly před investicí do OneCoinu. Itálie dokonce udělila společnosti OneCoin pokutu v hodnotě 2.5 milionu euro.

V roce 2016 bylo zatčeno několik propagátorů OneCoinu v Číně, kterým byly státní autoritou zabaveny aktiva v hodnotě přes 30 milionů dolarů. O rok později bylo zatčeno 18 pořadatelů náborového semináře v Indii, čímž se rozjelo rozsáhlé vyšetřování, které trvá dodnes.

17. ledna 2018 proběhl zátah v sídle společnosti OneCoin v Sofii. Servery a ostatní majetek byl zabaven a přes 50 lidí bylo vyslýcháno.

Závěr

V současnosti má sídlo společnost OneCoin Ltd. v Dubaji, její praktické fungování však zajišťují stovky sesterských firem operující po celém světě. Největší propagátoři OneCoinu jsou známí podvodníci a samotná neprůhlednost a množství sesterských firem dokazuje, že OneCoin není nic jiného než podvod. Další známé podvody jsou DasCoin, Centratech, Plexcoin, Pincoin a iFan.

Jeden z nejznámějších podvodů jménem BitConnect praskl v lednu 2018, kdy za jeden den cena spadla z 240 dolarů na 20 dolarů. Na grafu níže lze vidět, jak dopadnou postupně všechny tyto podvody a pyramidová schémata – investoři přijdou o peníze a již nikdy je neuvidí zpátky. Proto důrazně doporučujeme vyhnout se velkým obloukem i OneCoinu.

Poslední aktualizace: 26. 10. 2018