Menu
Nejlevnější operativní leasing – pro soukromé osoby i firmy

Nejlevnější operativní leasing – pro soukromé osoby i firmy

12 minut čtení

Jak získat nový vůz na operativní leasing a na co si dát pozor? Proč je operativní leasing pro řadu lidí a firem výhodnější než klasický úvěr na auto. Jaké jsou konkrétní výhody a nevýhody operativního leasingu? A je potřeba skládat akontaci?

Co je to operativní leasing?

V zahraničí se pronájem vozidla formou operativního leasingu těší značné oblibě už spoustu let. Na tuzemském trhu je lidově nazývaný operák poměrně nový.

Je to dáno spíše historickým pozadím. U nás a ve východní Evropě je zvykem auto spíše vlastnit, než si pronajímat. Lidé si pomalu zvykají, že může být výhodnější si auto pronajmout.

Operativní leasing nabízí pronájem vozu od 2.500 Kč měsíčně na předem dohodnutou dobu. Po dobu pronájmu přes operativní leasing se platí měsíční fixní částka, která nemění. V měsíční splátce je zahrnuto povinné ručení a havarijní pojištění.

Oblíbený a rozšířený je operativní leasing ve variantě plný servis nebo full-servis, ve které měsíční splátka zahrnuje servis a také může zahrnovat pneumatiky.

Smlouva na operák nového nebo zánovního vozu se sjednává na 24, 36 nebo 48 měsíců.

Operativní leasing pro soukromé osoby

Na začátku byl operativní leasing určený pouze firmám, které si operák pro snadné používání ihned oblíbily. Od roku 2014 se začal v nabídce leasingových společností a automobilek objevovat také produkt operativní leasing pro soukromé osoby, který nabídl koncovým zákazníkům výhody dostupné dříve pouze firmám.

V posledním roce se rychle rozšiřují možnosti získání vozu na operativní leasing.

Operativní leasing je dnes dostupný pro většinu značek automobilů na trhu.

Získat operativní leasing na auto je možné přímo u leasingových společností. Stále častěji se objevuje operativní leasing přímo v nabídce automobilek a jejich dealerů.

Objevují se nové internetové společnosti, které se specializují na auta z operativního leasingu. Na jedné straně jsou to internetoví poskytovatelé aut výhradně na operativní leasing. Na druhé straně jsou to internetové srovnávače vozů na operák a poskytovatelé operativního leasingu.

Nejčastěji je nabízený nejlevnější operativní leasing na nové vozy. S rostoucím zájmem o operativní leasing se začínají objevovat také nabídky na zánovní vozy do stáří 1-2 let.

Náklady operativního leasingu a akontace

Při vyřízení operativního leasingu se obvykle neskládá akontace. To znamená, že pro pořízení nového vozu není vyžadováno složení hotovosti. Náklad na pořízení nového vozu je až ve formě zaplacení první splátky.

Pozor: Někteří internetoví zprostředkovatelé požadují akontaci 10.000 Kč až 30.000 Kč. Akontace v některých případech není uvedena u splátky operáku. Jednorázová akontace zvyšuje náklady na operativní leasing, proto si vždy jasně ověřte, zda je akontace vyžadována.

Příklady splátek operativního leasingu pro nové vozy (splátka vždy zahrnuje povinné ručení a havarijní pojištění s min. 10 % spoluúčastí):

 • Škoda Octavia, 1.0 TSI, 85 kW, Benzín, Active – 4.666 Kč + DPH (20.000 km, 36 měs., servis)
 • Škoda Superb, 2,0 TDI 110kW, Style Plus 6G – 7.990 Kč + DPH (20.000 km, 36 měs., servis)
 • VW Passat R–line, 2,0 TDI 110kW, kombi, aut. – 9.390 Kč + DPH (20.000 km, 36 měs., servis)
 • Škoda Kodiaq, 1.4 TSI 110 kW DSG, Ambition – 9.696  Kč + DPH (30 000 km, 36 měs., servis)
 • Audi A3, 1,0 TSI 85kW, Benzín – 5.790 Kč + DPH (15.000 km, 36 měs., servis)
 • Mercedes-Benz CLA 180 – 9.579 Kč + DPH (15.000 km, 24 měs., servis, pneu)

Výběr a konfigurace auta na operativní leasing

Zákazník může na operativní leasing získat nový nebo zánovní vůz (stáří do 1-2 let). U nových vozů je možné nakonfigurovat výbavu vozu (individualizovat vůz) podle přání zákazníka.

Při úpravě konfigurace vozu je potřeba pečlivě sledovat, jak dodatečná úprava ovlivní výši splátky operativního leasingu. Pokud se zvolí specifická výbava vozu na přání, může dojít k citelnému zvýšení splátky operativního leasingu.

Doporučujeme neměnit konfiguraci auta na operák a vybírat z již naspecifikovaných nabídek.

Úprava specifikace výbavy zvyšuje nákupní cenu vozu a už nemusí navýšit zůstatkovou cenu vozu po skončení operáku. To znamená, že leasingovce narostou náklady na pořízení vozu, které nezvýší cenu vozu při prodeji. O tyto náklady proto navýší splátku operáku.

Výpočet výše splátky operativního leasingu

Často zaznívá dotaz, jak mohou leasingové společnosti nabízet vozy s tak výhodnou splátkou operativního leasingu? Podíváme se na výpočet splátky operativního leasingu.

 1. Splátka operativního leasingu vychází na vstupu z nákupní ceny vozu. Leasingové společnosti nakupují stovky až tisíce vozů ročně a to jim umožňuje získat slevy 30 až 50 % z ceníkových cen automobilek. To jsou podmínky, na které běžný zákazník nikdy nedosáhne.
 2. Společnosti na výstupu kalkulují zůstatkovou cenu vozu, za kterou mohou po skončení operativního leasingu automobil prodat nebo dále pronajmout.
 3. Podobné to je v případě pojištění. Leasingovky odebírají od pojišťoven obrovské množství pojistek a díky tomu získávají slevy mimo běžný veřejný ceník. Podobně funguje vztah leasingovek se servisy automobilů, kde také mají velmi nadstandardní podmínky a ceny.

Leasingová společnost umí vozy výborně koupit a za velmi dobrých podmínek vozy pojistit, servisovat a prodat, proto splátky za operativní leasing vychází často tak výhodně.

Limit na počet najetých kilometrů

Omezením operativního leasingu je nastavení limitu najetých kilometrů. Ve splátce za operativní leasing je pevně nastavený limit počtu ujetých kilometrů za rok.

Najeté kilometry hrají hlavní roli při stanovení zůstatkové ceny vozu. To znamená částky, za kterou může leasingová společnost po skončení smlouvy vůz prodat.

Operativní leasing je nejvýhodnější pro řidiče s ročním nájezdem mezi 10.000 až 30.000 km. Není to pevné pravidlo, na některé vozy jsou dobré podmínky i pro řidiče s vyšším nájezdem.

Leasingovky uvádí konkrétní splátky pro jednotlivé varianty nájezdu kilometrů. Dokáží spočítat kalkulace i po pěti tisích kilometrech (např. pro roční nájezd 25.000 km nebo 35.000 km) a také individuální kalkulace operativního leasingu pro vysoké nájezdy až někde k 60.000 km ročně.

 1. Pokud se řidič nevejde do limitu stanoveného ve smlouvě, účtují se tzv. nadlimitní kilometry. Za ujetý kilometr nad stanovený limit se platí 1,5 až 5 Kč dle typu vozu a kalkulace pojišťovny.
 2. Pokud řidič ujede za rok méně kilometrů než je stanovený limit, obdrží zpět peníze za tzv. podlimitní kilometry, obvykle v rozpětí 0,25 až 1 Kč.

Leasingové společnosti kontrolují ujeté kilometry až po skončení smlouvy. Pokud je limit nastavený u tříleté smlouvy na 20.000 km ročně, bude leasingovka kontrolovat až dodržení limitu 60.000 km za celé tříleté období leasingové smlouvy.

Výhody operativního leasingu

Operativní leasing umožňuje člověku si vybrat úplně nový vůz dle vlastního výběru. Není nutno skládat akontaci, nebo zakládat úvěr u banky. Tak odpadají poplatky spojené s úroky a vedením účtu. Jelikož jsou veškeré náklady, jako servis, dálniční daň nebo pojištění, zahrnuty v ceně, není nutno je hradit.

Měsíční poplatky zůstávají fixní, to umožňuje lepší kontrolu a jednodušší plánování s rozpočtem.

 Nevýhody operativního leasingu

Zákazník se nestává právoplatným majitelem vozu po zaplacení všech splátek operativního leasingu.

Pro některé zákazníky je omezením nabízený počet vozů a jejich konfigurace. Leasingové společnosti nabízejí za zvýhodněné ceny jen vybrané modely s limitovanou výbavou. Pro získání dobré ceny je nutné se vtěsnat do definovaných „škatulek“ a konfigurací leasingovek.

Do určité škatulky je potřeba se vtěsnat také s pojištěním. Leasingovky mají nasmlouvaná konkrétní pojištění vozidel. Pro nabídnutí dobré ceny často obsahují vyšší spoluúčast při nehodě. Spoluúčast je obvykle ve výši 10 % a 10.000 Kč. Při zaviněné nehodě nebo poškození vozu hradí zákazník 10 % škody. U dražších vozů se jedná o desítky tisíc korun.

V internetových diskuzích je poškození vozu často zmíněná obava z operativního leasingu. Pokud zákazník nasbírá během využívání operativního leasingu pár škrábanců na parkovištích, může zaplatit poměrně vysokou částku za poškození vozu, které se hradí z havarijního pojištění.

Při dotazu na postup při odhadu opotřebení nebo poškození vozu uvádí leasingové společnosti obecnou frázi, že smlouva počítá s běžným opotřebením během operativního leasingu. Zákazník je ubezpečen, že bude hradit kompenzace pouze v případě vysokého a neobvyklého poškození vozu – například propálení sedačky nedopalkem cigarety nebo hluboké rýhy v laku.

Je doporučeno si přečíst článek o kontrolkách v autě a jejich významu a vyhnout se tak zbytečnému poškození a případným poplatkům.

ProProti
Nový vůz.Nejste majitelem.
Možnost odkoupení vozu.Stanovený limit počtu kilometrů.
Možnost vozidlo zapůjčit rodinným příslušníkům.Vymezení osob, které automobil mohou řídit.
Nestaráte se o zůstatkovou hodnotu.Schválení dodatečných úprav automobilu.
Žádné starosti s likvidací pojistných události a prodejem vozu.Nemožnost konfigurace automobilu (jen někde a zvýšení splátek).
Nový vůz i po uplynutí smlouvy.Vysoká spoluúčast u pojištění.

Ukončení operativního leasingu

Po uplynutí dohodnuté doby operativního leasingu se vůz vrací leasingové společnosti nebo automobilce. Na svou žádost může zákazník vůz po uplynutí smlouvy odkoupit. Leasingové společnosti po skončení operáku tuto možnost často zákazníkům nabídnou automaticky.

Zákazník má také možnost si operativní leasing na stejný vůz prodloužit o 12 nebo 24 měsíců za zvýhodněných podmínek. Odkup vozu zákazníkem nebo prodloužení operativního leasingu na stejný vůz není pro zákazníka povinnost a v praxi je spíše výjimkou.

Srovnávače nabídek operativního leasingu

Internetové srovnávače vozů na operák jsou jednou z nejvýhodnějších cest, jak se zorientovat mezi nabídkami leasingových společnosti, automobilek a internetových poskytovatelů operáků.

Připravili jsme pro vás test, do kterého jsme zařadili vybrané internetové srovnávače a některé internetové poskytovatele operáků. Konkrétně jsme porovnali portály: comparato.cz, driveto.cz, autosef.cz, naoperak.cz, autonaoperak.cz, autanarok.cz, operatio.cz.

V testu jsme poměřovali parametry jako: délku smlouvy, počet stanovených kilometrů, zda je v ceně servis a pneutiky, výšku spoluúčasti, samozřejmě cenu a nabídku služeb navíc.

Pro test jsme vybrali auto ŠKODA Octavia 1,6 Ambition, snažili jsme se vybrat totožné modely, aby výsledky testu pro nejlevnější operativní leasing byly srovnatelné. U všech srovnávačů nebylo možné použít totožný vůz, někdy vůz měl drobné rozdíly:

 • Pro autosef.cz – Škoda Octavii 1,6 Ambition Plus
 • Pro autonaoperak.cz – Škoda Octavii 1,6 TDI Fresh
 • Pro autonarok.cz službu poskytuje Auto Jarov – Škoda Octavia Combi Style 1.6 TDI 85 kW
 • Pro operatio.cz Škoda Octavia 1,6 TDI 85 kW.
SrovnávačeSmlouvaKilometry Servis a pneuSpoluúčastSlužby navíc Cena
www.comparato.cz24 měs.25.000 km✓ / –5 %pojištění skla, balíček COMPARATO10.223 Kč
www.driveto.cz24 měs.25.000 km✓ / –5 %pojištění skla7.499 Kč
www.autosef.cz36 měs.30.000 km✓ / –5 %pojištění skla, full car agency8.780 Kč
www.naoperak.cz24 měs.30.000 km✓ / ✓1-5 %5.000 km volná hranice9.499 Kč
www.autonaoperak.cz24 měs.15.000 km– / –10 %pojištění skla8.413 Kč
www.autanarok.cz36 měs.20.000 km✓ / –5 %5.000 km volná hranice9.590 Kč
www.operatio.cz36 měs.20.000 km✓ / ✓5 %pojištění skla10.908 Kč

U všech poskytovatelů je možnost vybírat z více variant nájezdu a doby pronájmu.

Poskytovatelé shodně fungují na poptávkovém režimu – zákazník si může na webu vybrat automobil, prohlédnout si varianty ceny v závislosti na ročním nájezdu a době pronájmu a následně vyplní poptávkový formulář a ozve se mu pracovník portálu.

Kromě uvedených společností dále stojí ke zvážení a návštěvu portály:

 • www.topoperak.cz – společnost nabízející kolem 30 typů vozů, některé jsou rovnou skladem. Pozor, tato společnost vyžaduje u velké části vozů akontaci ve výši 10.000 Kč až 25.000 Kč.
 • www.barth-operak.cz – autorizovaný prodejce nových vozů patří mezi významné hráče v oblasti operativního leasingu v ČR. Nabízí operativní leasing vozů značek Volkswagen, Audi, SEAT, ŠKODA, Kia, Honda a také osobní a užitkové vozy Peugeot.
 • www.leaseplan.cz – silná nizozemská finanční skupina zabývající se správou firemních vozů po celém světě. Provozuje velmi dobře zpracovaný web s nabídkou desítek aut na operák za solidních cenových podmínek.
 • mobilitaplus.csobleasing.cz – jedna z nejsilnějších finančních společností v ČR nabízí operativní leasing pro soukromé osoby a podnikatele se zvýhodněnými cenami. ČSOB leasing zahrnuje náklady na údržbu, servis, pneumatiky a pojištění. Nabídka vozů je trochu omezená, vybírat je možné pouze značky Peugeot, Citroën, Ford, Mazda a Škoda.
 • www.arval.cz – mezinárodní společnost provozující vozové parky ve 28 zemích. Primárně se zaměřuje na firemní zákazníky s fleetovou nabídkou a full-service. Na webu nabízí auta po ukončení firemních smluv za zvýhodněných podmínek pro prodej nebo další operativní leasing.
 • Podobné služby poskytuje UniCredit leasing, Moneta leasing, Erste leasing či Modrá pyramida s produktem Moudrý leasing.

Nejčastěji nabízené vozy na operativní leasing

Mezi nejčastější značky nabízené na operativní leasing patří Škoda, Volkswagen, Audi, Mercedes, Hyundai, Ford, Opel a BMW.

Některé automobilky nabízí různé akční nabídky. Příkladem je operativní leasing BMW, které připravilo kampaň na operák – na webu bmwnadosah.cz, kde nabízí několik svých modelů v konkrétních konfiguracích za zvýhodněné ceny operativního leasingu.

Připravili jsme pro vás přehled vozů, které najdete v nabídkách leasingových společností a internetových srovnávačů vozů na operák:

AutomobilkyModely nabízené automobilkami k operativnímu leasingu
ŠkodaCitigo, Fabia, Fabia combi, Rapid, Rapid Spaceback, Octavia, Octavia Combi, Yeti, Kodiaq, Superb, Superb Combi
Hyundaii30, Tuscon, i40, H-1
FordKA+, Fiesta, B-Max, Focus, Focus ST, Focus RS, C-Max, Grand C-Max, Kuga, Kuga Vignale, Edge, Edge Vignale, Mondeo, Monedo Vignale, Mustang, S-Max, S-Max Vignale, Galaxy, Tourneos Courier, Tourneo Connect, Tourneo Custom, Ranger
OpelAstra 5dv. SMILE, Astra Sports Tourer SMILE, Astra 5dv. SELECTION, Astra Sports Tourer SELECTION, Astra 5dv. ENJOY, Astra Sports Tourer ENJOY, Adam 3dv. JAM
BMWřada 1, řada 2 Active Tourer, řada 2 Gran Tourer, řada 3 Sedan, řada 3 Touring, řada 5, X1, i3, řada 4 Gran Coupé
VolkswagenGolf, Golf Variant, Passat
AudiA1 Sportback, A3 Sportback, A4 Limuzína, Q2, Q3, Q5, A4, A4 combi, A6, A6 combi, A8
Mercedes – Benztřída A, třída B, třída CLA, třída CLA SB, třída GLA, třída GLA 4M, třída C, třída C kombi, třída C 4M, třída C 4M kombi, třída E 4M, třída E 4M All Terrain, V 220 d, V 250 d 4M

Nabídka se stále rozšiřuje a začínají být dostupné produkty pro financování pořízení vozu také od dalších automobilek: operativní leasing Kia, operativní leasing Citroen, Renault operativní leasing, operativní leasing Fiat, Peugeot operativní leasing, Toyota operativní leasing, operativní leasing Dacia, dále Mazda, Seat, Honda a další. Ideálně doporučujeme ověřit možnosti přímo na oficiálním webu automobilku pro tuzemský trh.

Směřování trhu operativního leasingu

Počet vozů nabízených na operativní leasing za poslední roky velmi narostl. Podobně se rozšiřují a zlepšují služby leasingových společností.

Operativní leasing už není jen výhradně pro firmy. Nabídka operativního leasingu pro soukromé osoby je také velmi pestrá a stále zajímavější. Mezi nejoblíbenější značky pro operativní leasing v Česku dnes patří například ŠKODA nebo Volkswagen.

Objevilo se několik nových společností, které nabízejí nebo zprostředkovávají nejlevnější operativní leasing přes internet. To významně usnadňuje orientaci v nabídkách automobilů.

Výhodné ceny operativních leasingů jsou dané vysokými odběry vozů a pojištění na straně leasingových společností. Při výběru vozu je potřeba dát si pozor na akontaci, limit kilometrů, nastavení pojištění (spoluúčast, pojištění skel) a délku operativního leasingu.

Očekává se, že počet vozů poskytnutých na operativní leasing bude každý rok skokově růst o desítky až stovky procent, jako tomu bylo v posledních dvou letech.

Poslední aktualizace: 29. 10. 2017