Menu
Ošetřování člena rodiny – podmínky

Ošetřování člena rodiny – podmínky

4 minuty čtení

Ošetřovné je asi nejskloňovanější sociální dávkou v uplynulém roce. Jak se změnily podmínky vyplácení během koronavirové pandemie? Kdo může ošetřovné čerpat? Dostanou něco OSVČ? A co se mění, jestli pracujete na zkrácený úvazek?

Kdy vzniká nárok na ošetřovné?

Ošetřovné, často zvané taky ošetřovačka nebo paragraf na dítě, je sociální dávkou vyplácenou z nemocenského pojištění. Tento příspěvek na ošetřování člena rodiny se týká všech zaměstnanců, bohužel OSVČ na něj nárok nemají, ani když si nemocenské pojištění platí. Aspoň to platilo do roku 2020, než došlo k uzavření škol kvůli koronavirové pandemii.

Existují dva druhy příspěvku na ošetřování člena rodiny – krátkodobý (vyplácí se po dobu 9 dní) nebo dlouhodobý (ten je možné čerpat až 90 dní, ale nutnou podmínkou je minimálně 7denní hospitalizace ošetřovaného).

Většinou vzniká nárok na ošetřovné z důvodu nemoci, ale zákon počítá také s možností uzavření výchovného a vzdělávacího zařízení například z důvodu epidemie nebo s karanténou dítěte do 10 let.

Ačkoliv se příspěvek nazývá ošetřování člena rodiny, týká se vlastně člena domácnosti. Pokud onemocní babička nebo dědeček, kteří s vámi žijí v jednom domě a nejsou schopni se o sebe postarat, máte na tento příspěvek také nárok.

Ošetřování člena rodiny – podmínky

Díky koronavirové pandemii se pro ošetřování člena rodiny podmínky trochu proměnily. Změny začaly už při podzimní vlně v roce 2020, kdy se ošetřovné začalo vyplácet i OSVČ a další změny přišly od března 2021. Jaké má tedy ošetřování člena rodiny podmínky dnes?

První změnou je výše příspěvku. V minulých letech byla výše ošetřovného určena jako 60 % denního vyměřovacího základu za 1 kalendářní den (ošetřovné se vyplácí i o víkendu). Od října 2020 byla výše příspěvku 70 % denního základu a od března 2021 je to dokonce 80 %.

Od dubna, resp. května 2021 se řeší také postupný návrat žáků do škol a tzv. rotační systém, kdy budou děti jeden týden navštěvovat prezenční výuku a jeden týden budou doma. Nárok na ošetřovné tedy budou mít rodiče pouze v době, kdy děti nenavštěvují školu.

Další podstatnou změnou ve vyplácení je osoba, která může dávku čerpat. Nově se nemusí jednat přímo o jednoho z rodičů, ale také o příbuzné v linii přímé (babička nebo dědeček) nebo nepřímé (teta, strýc).

Všechny výše uvedené podmínky se týkají nejen péče o děti, které nemohou do školky nebo školy kvůli koronaviru, ale také ošetřování dalších členů domácnosti kvůli krátkodobé nemoci i nutnosti dlouhodobé péče.

Ošetřování člena rodiny – podmínky pro OSVČ

Za běžných okolností OSVČ nárok na ošetřovné nemají, ani když si dobrovolně platí nemocenské pojištění. Ale koronavirus změnil i tato přísná pravidla. Stát nicméně vyplácí OSVČ příspěvek na ošetřování člena rodiny jako mimořádnou dotaci, ne jako dávku nemocenského pojištění.

Nárok na vyplacení příspěvku mají OSVČ od prosince 2020 a to ve výši 400 Kč za kalendářní den. V tomto případě se tedy nepočítá s procenty z výdělku, ale je určena pevná částka, kterou mohou OSVČ získat.

V případě OSVČ také není možné čerpat ošetřovné na kohokoliv, kdo s ním žije ve společné domácnosti, ale jedná se pouze o mladší školní věk, tedy o dítě mladší 10 let, které nemůže navštěvovat školní zařízení z důvodu uzavření kvůli pandemii koronaviru nebo o nezaopatřené dítě do 26 let, které vyžaduje péči alespoň na stupni lehké závislosti. Babička nebo dědeček jsou v tomto případě ze hry.

Žádost o příspěvek podává OSVČ na předepsaném formuláři Ministerstva průmyslu a obchodu prostřednictvím datové schránky nebo emailem. Žádost musí obsahovat identifikační údaje OSVČ včetně IČ a také identifikační údaje dítěte, na které je ošetřovné čerpáno. Uvádí se také přesné dny, ve kterých je ošetřovné čerpáno a číslo bankovního účtu, kam má být příspěvek zaslán.

Součástí žádosti je také čestné prohlášení, kde se uvádí, že OSVČ je malý nebo střední podnikatel a jedná se o hlavní pracovní činnost. Také musí být zaregistrován jako poplatník daně z příjmu na Finančním úřadě a nesmí mít žádné dluhy vůči Finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Co když pracujete na zkrácený úvazek nebo na dohodu?

Práce na zkrácený úvazek je v posledních letech stále populárnější. Má řadu výhod, především pro rodiče s malými dětmi, ale najdou se i nějaká úskalí. To se však netýká vyplácení příspěvku na ošetřování člena rodiny, protože i práce na zkrácený úvazek je zaměstnanecký poměr a tedy se odvádí nemocenské pojištění. V tomto případě tedy platí stejné podmínky jako u zaměstnanců s plným úvazkem.

Podobná je situace u tzv. dohodářů, tedy těch, kteří pracují na Dohodu o provedení práce (DPP) nebo Dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Stejně jako práce na zkrácený úvazek se týká především rodičů malých dětí, případně rodičů na rodičovské dovolené. I v tomto jsou stanoveny pro ošetřování člena rodiny podmínky čerpání.

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, pokud bylo  z dohody v měsíci nároku nebo v předcházejících 3 měsících odvedeno nemocenské pojištění. Stejně jako ostatní čerpající, mají i dohodáři nárok na ošetřovné ve výši 70 % z vyměřovacího základu, nejméně však 400 Kč za den.

Poslední aktualizace: 24. 05. 2021