Menu
Tipy na parkování na letišti Praha – nejlevnější parkování

Tipy na parkování na letišti Praha – nejlevnější parkování

7 minut čtení

V první polovině roku 2019 letiště Václava Havla v Praze odbavilo téměř 8 milionů cestujících. Je to nástupní místo pro obrovské množství lidí a tito lidé pochopitelně potřebují někde zaparkovat. Jaké mají možnosti parkování? Kde zaplatí nejvíce a kde se dá naopak zaparkovat zdarma?

Parkování na letišti má obecně nálepku předražené služby. Nemusí to tak ale být, pokud člověk zná všechny možnosti, které se nabízí.

Jak již bylo zmíněno, letiště Praha je velmi vytížené a logicky nemůže v rámci parkování vyhovět všem. Pokud tedy má cestující možnost, aby ho někdo na letiště dovezl, udělá nejlépe. Využít lze také MHD, taxislužbu nebo Airport Express Praha. Jaké má ale možnosti cestující, který přijede svým autem a potřebuje ho u letiště zaparkovat?

Oficiální parkovací místa letiště Praha

Letiště Praha nabízí v těsné blízkosti terminálů tři typy stání. Liší se podle toho, jak dlouho plánuje cestující na letišti zůstat a v návaznosti na to se liší i cena. K dispozici jsou parkovací stání:

 • krátkodobé stání (v řádu minut)
 • krátkodobé stání (v řádu hodin)
 • dlouhodobé stání (v řádu dnů)

Krátkodobé stání (minuty)

Tato možnost parkování se hodí pro všechny, které na letiště někdo doveze. V areálu letiště smí řidič zůstat pouhých 15 minut, a to s omezením jen jednou za 24 hodin. Jakmile čtvrt hodinu překročí, už je potřeba se připravit na platbu poměrně vysokých částek: 16. až 30. minuta je zpoplatněna částkou 100 Kč, každá další půlhodina stojí také 100 Kč.

Maximální doba parkování na tomto krátkodobém stání je 48 hodin. V případě porušení maximální doby stání může být vozidlo odtaženo.

Vjet na parkování letiště Praha a zase vyjet do 15 minut je stihnutelné, ovšem bez dlouhého loučení. Parkoviště pro toto krátké parkování se na letišti Praha nazývá P1 Express a P2 Express. V obou případech se jedná o venkovní parkovací stání.

Krátkodobé stání (hodiny)

Pro ty, kteří chtějí svoje známé, přátele nebo rodinu vyprovodit k terminálu, nebo jim chtějí třeba pomoci zorientovat se v tom, jak probíhá odbavení na letišti, mají možnost setrvat na letišti déle. K tomuto účelu mohou využít parkoviště označené Pb Economy nebo Pc Comfort.

Jak již názvy napovídají, jedná se o dvě úrovně tohoto typu stání. Varianta Economy nabízí venkovní parkovací stání, jež nelze dopředu objednat. Varianta Comfort poskytuje krytá stání a lze jej dopředu online objednat za předpokladu, že se bude jednat o parkování delší než 24 hodin.

Cena za parkování na letišti na tomto krátkodobém stání činí 60 Kč/hod. Někomu to možná může přijít drahé, při srovnání s běžnými cenami parkování v Praze na parkovacích zónách se ale nejedná o nijak vysokou částku.

Například v cenovém pásmu 1, kam spadá většina Prahy 1, běžný návštěvník hradí dokonce 80 korun za hodinu parkování, na Praze 2 v cenovém pásmu 2 se jedná o částku 60 korun za hodinu.

Dlouhodobé stání (dny)

Poslední možnost poskytuje dlouhodobé stání pro ty, kteří sami odlétají na dovolenou nebo pracovní cestu a potřebují na letišti ponechat auto. Toto dlouhodobé parkování si může cestující rezervovat online, ale není to podmínka. Rezervací se však dá dostat k nižší ceně.

Dlouhodobé parkování na letišti Praha má tři varianty, které se od sebe odlišují úrovní poskytovaných služeb:

 • Pa Smart – kryté parkovací stání v parkovacím domě, vhodné vzhledem k omezeným prostorovým dispozicím běžným vozům (nikoliv například SUV). Nabízí se zde služba Nouzový start – pomoc s nastartováním auta v případě vybití baterie. Při rezervaci online cena dosahuje minimálně 990 Kč a maximálně 1160 Kč za 7 dnů.
 • Pc Comfort – další možnost krytých stání. Kromě služby Nouzový start si zde cestující může objednat také mytí auta za předpokladu, že zde bude stát alespoň 2 dny. Při online rezervaci činí cena minimálně 1500 Kč a maximálně 1755 Kč na 7 dnů.
 • Pc Comfort VIP – pro náročné cestující, kteří chtějí mít vše v naprosté TOP kvalitě, jsou určena krytá parkovací stání, kde kromě stejných služeb jako u předchozí varianty cestující získává nonstop osobní dohled na vozidlem a jako bonus noviny a možnost úschovy cenností zdarma. Cena při online rezervaci činí minimálně 2 900 Kč a maximálně 3 310 Kč za 7 dnů.

Na všech výše zmíněných parkovištích si cestující mohou zdarma půjčit vozík na zavadla, aby byla cesta k terminálům pohodlnější.

Parkovací stání provozované soukromými firmami

Kromě oficiálního parkoviště přímo na letišti může cestující zvolit z široké nabídky parkování u letiště Praha, jejichž provozovateli jsou soukromníci. Tato parkovací místa nemají tak dobrou dostupnost k terminálům, na druhou stranu je většinou v ceně odvoz na letiště. To znamená, že cestující zaparkuje svůj vůz pohodlně na vybraném parkovišti a přímo před terminál bude dovezen třeba minibusem. Cesta trvá vzhledem k poloze jednotlivých parkovišť jen pár minut.

Parkování u letiště nabízí jak venkovní, tak krytá parkovací stání.

Kromě odvozu na letiště, resp. při cestě zpět také z letiště, nabízejí tato parkoviště i další služby. Jedná se například o:

 • fungování 24 hodin 7 dnů v týdnu
 • kamerový systém
 • pomoc s nastartováním auta, případně služby autoservisu
 • pomoc s reklamací zrušeného letu
 • on-line objednání parkovacího místa

Pokud cestující potřebuje převézt na letiště i malé děti, měl by se ujistit, že transport od parkoviště má k dispozici i dětské sedačky. Některá parkoviště nabízí venkovní parkovací stání, někde si lze zaplatit ale i kryté stání.

Samostatnou kapitolu tvoří pojištění. Většina parkovišť má v ceně zahrnuto pojištění proti krádeži vozu, případně i pojištění proti škrábancům nebo odřeninám. Pojištění by mělo být naprostou samozřejmostí. Pakliže to některé parkoviště nenabízí, není možné ho doporučit.

A kolik toto parkování u letiště v Praze stojí? Záleží pochopitelně na vybraných službách, ale za sedmidenní parkování se lze dostat již na částku kolem 500 korun.

S výběrem vhodného parkoviště nejlépe pomohou internetové srovnávače – například www.zaparkovatuletiste.cz. Srovnávač porovnává nejen konečné ceny v konkrétním termínu, ale i související služby.

A o jakých parkovištích je tu celou dobu řeč, co nabízí a za jakou cenu? Které parkoviště nabízí to nejlevnější parkování u letiště? Srovnání těch nejdůležitějších informací nabízí následující tabulka:

Název parkovištěNejnižší cena za parkování 7 dnů Pojištění Otevírací doba nonstopKryté stáníDětská sedačkaDoplňkové služby
RH parkování u letiště590 Kčanoanoanoanopneuservis, autoservis, balení zavazadel
Air-parking700 Kčanoanoneanopneuservis, balení zavazadel
Parkování u letiště Ruzyně799 Kčanoanoneano
Fajn parking600 Kčneuvedenoanoneneuvedenobalení zavazadel
Parkování R7700 Kčanoanoneanopomoc s nastartováním nebo s reklamací zrušeného letu, čištění interiéru a exteriéru automobilu
Smile Parking (přímo na letišti990 Kčanoanoanomytí interiéru i exteriéru, tepování sedaček
Goparking1 000 Kčanoanoanoanomytí a čištění vozu

Jak je vidět, lze si vybrat opravdu levné parkování u letiště Praha. Ve všech zmíněných parkovištích je možné si místo rezervovat online. Uvedené ceny se rovnají cenám ceníkovým, nicméně v některých případech může být cena v závislosti na obsazenosti navýšena. Přesnou kalkulaci ceny se zájemce dozví při online rezervaci.

Veřejná parkovací stání zdarma

Mnozí lidé zkrátka odmítají jakékoliv platby za parkování na letišti. Tací musí hledat takové varianty, kde se dá zaparkovat na bezplatných veřejných parkovacích místech.

Řada oblíbených míst pro parkování zdarma je v současnosti už natolik známá, že najít zde volné místo je mnohdy nadlidský úkol. Nejedná se totiž o žádné velké plochy, ale obvykle o obyčejnou ulici s možností zaparkování po jejím kraji.

A o které lokality se jedná? Například o:

 • ulice U letiště
 • ulice Za Vokovickou vozovnou
 • ulice Navigátorů
 • ulice U Prioru

Je potřeba počítat s tím, že k letišti to ještě kus cesty je. Takže pokud jde cestujícímu především o úsporu na dovolené, nevezme si taxi, ale vyhledá nejbližší spojení prostřednictvím MHD.

Hodí se zmínit ještě jedna věc. Parkovací místa ve výše zmíněných ulicích jsou známá nejen samotným cestujícím, ale také zlodějům. Každý by si měl zvážit, zda mu odstavení auta na nehlídaném místě stojí za případné problémy. Možná je výhodnější utratit pár stovek za kvalitní parkování než mít ukradený či v lepším případě „jen“ vykradený automobil.

Kromě běžných ulic si mnozí oblíbili také parkování v blízkém obchodním centru Šestka. Zde není parkování jakkoliv limitováno.

Poslední aktualizace: 26. 08. 2019