Menu
PayPal – přihlášení, co to je, chybí podpora v češtině

PayPal – přihlášení, co to je, chybí podpora v češtině

6 minut čtení

Pod názvem PayPal se skrývá internetový platební systém založený v roce 1998. Funguje především pro platby v eshopech. Pozici PayPalu je možné popsat jako prostředníka mezi e-shopem, kde zamýšlí zákazník nakoupit a jeho platební kartou.

Výhodou PayPalu je bezpečnost – stačí jednorázově zadat číslo platební karty na PayPal účet. Obchodník, kde probíhá nákup, nikdy nezíská číslo platební karty. Další výhodou je levný a rychlý převod peněz do zahraničí bez poplatků.

Každý PayPal účet je indentifikován emailem. Pro poslání peněz na PayPal účet je potřeba zadat emailový účet, pod kterým je příjemce na PayPal registrován, např.: novak@seznam.cz.

TIP: Službu elektronické peněženky nabízí také Skrill. Také v tomto případě u služeb peněženky Skrill je e-mailová adresa hlavním identifikačním prvkem.

Často kritizovanou nevýhodou platebního systému PayPal je chybějící český překlad stránek.

PayPal – jak funguje a kde se používá

Svou obrovskou popularitu získal PayPal hlavně díky aukčnímu portálu eBay. Dlouhá léta byla platba přes PayPal jedinou možností, jak nakupovat eBay. PayPal také umožňuje založit účet obchodníka, který se hodí při prodeji věcí online nebo pro začínající eshop.

V současné době podporuje PayPal stále více on-line shopů, protože se jedná o velmi bezpečný způsob platby. Možnost nákupu přes PayPal umožňuje nyní například i Wish.com. PayPal je možné používat také při posílání peněz přátelům nebo známým.

PayPal poplatky při placení

Platební systém PayPal je rozšířený pro placení na internetových stránkách. Pokud prodáváte zboží je potřeba počítat s tím, že hradíte PayPal poplatek 3,4 % z kupní ceny a 10 korun z přijaté částky. To znamená, že při prodeji zboží v hodnotě 1.500 korun zaplatíte za poplatky 61 korun.

PayPal můžete také používat na posílání peněz přátelům, známým, kamarádům – komukoli, kdo má PayPal účet. V tomto případdě se PayPal poplatek účtuje pouze pokud jsou prostředky čerpány z platební karty. Pokud čerpáte prostředky z vašeho PayPal účtu (prostředky uložené na vašem PayPalu), poté žádné poplatky neplatíte.

Při placení cizí měnou (EUR, USD, apod.) se vyplatí při transakci nastavit konverzi podle bankovního kurzu. V opačném případě PP konvertuje peníze podle svého kurzu, který je velice nevýhodný. Kurz můžete změnit pod záložkou Change conversion options, kde vyberete možnost Convert with card issuer.

PayPal přihlášení

Na PayPal účet se lze přihlásit přes oficiální stránky paypal.com. Po přihlášení do PayPal se zobrazí uživatelské rozhraní, kde podobně jako u internetového bankovnictví můžete sledovat historii plateb, které jste přes PayPal realizovali.

Na stránkách paypal.com je také možné vybrat preferovanou možnost vkládání či vybírání prostředků z PayPal účtu nebo spravovat osobní údaje přidružené k PayPal účtu.

PayPal účet – návod na založení krok za krokem

UPOZORNĚNÍ: K založení PayPal účtu je nutno mít na platební kartě povolené internetové platby a být starší než 18 let. Jednotlivé kroky popisuje níže připravený PayPal návod.

  1. Otevřete stránku paypal.com, kde kliknete na Sign Up v horní liště obrazovky.
  2. Vyberete Personal Account.
  3. Zadáte e-mail, heslo a další osobní údaje.
  4. Poté k účtu přidružíte platební kartu – zadáte číslo karty, datum expirace a CVV.
  5. Registrace PayPal účtu úspěšně proběhla, teď je potřeba PayPal účet ověřit.
  6. Na hlavní stránce kliknete na Confrim e-mail address.
  7. Potvrzovací e-mail přijde do e-mailu, který jste uvedli při registraci.
  8. Po potvrzení e-mailové adresy zbývá ještě ověřit platební kartu -> kliknete na záložku Wallet.
  9. Na záložce Wallet vyberete svou platební kartu a zvolíte Confirm credit card.
  10. PayPal následně odečte z vašeho bankovního účtu 50 korun.
  11. Ve výpise k platbní kartě nebo bankovnímu účtu najdete u této transkace 4-místný kód, který zadáte do formuláře na stránce Confirm your credit card.
  12. Poté je karta úspěšně ověřena, PayPal vrátí těchto 50 korun do dvou týdnů.

Tip: Podívejte se na nejchytřejší platební kartu na trhu Curve – zkušenosti a recenze v článku zde.

PayPal zrušení popisuje článek Jak zrušit účet PayPal.

Vkládání prostředků

Existují dvě možnosti platby přes PayPal:

  1. Peníze se budou strhávat přímo z platební karty.
  2. Dobít svůj PayPal účet pomocí bankovního převodu nebo služby Trustly.

Dobití PayPal účtu pomocí bankovního převodu

  1. Na záložce Wallet kliknete na Link your bank account.
  2. Zadáte jméno své banky a IBAN (IBAN najdete v interentovém bankovnictví nebo si ho můžete vygenerovat na stránkách ČNB) a kliknete na Submit.
  3. Na hlavní stránce kliknete v bočním menu na Top Up. Poté se objeví obrazovka  s informacemi, na jaký účet peníze poslat. Objeví se také Transfer ID, které při zadávání platebního příkazu v internetovém bankovnictví uvedete v poznámce.
  4. Odešlete příkaz v internetovém bakovnictví a dobití PayPal účtu je hotovo!

Dobití PayPal účtu pomocí služby Trustly

Tato metoda funguje pouze s následujícími bankami: Česká spořitelna, ČSOB, UniCredit Bank, Raiffeisen bank, Era, mBank, Komerční banka, Moneta a AirBank.

  1. Na hlavní stránce PayPal účtu kliknete na Add funds using Trustly.
  2. Poté vyberete z nabídky svou banku a zadáte částku, kterou chcete na PayPal poslat.
  3. Zadáte přihlašovací jméno a heslo, které používáte při PayPal přihlášení ke svému internetovému bankovnictví a potvrdíte platbu.
  4. Po ověření platby pomocí SMS máte peníze na dobité na svém PayPal účtě.

Jak si vybrat prostředky z PayPalu

Nejjednodušším způsobem výběru peněz z PayPalu je poslat si tento zůstatek na bankovní účet. Neplatí se žádné poplatky, výběr z PayPal účtu je zdarma. Peníze dorazí za jeden až dva dny.

PayPal v češtině

Systém PayPal je poměrně jednoduchý, bohužel nenabízí podporu pro PayPal v češtině. Pokud chcete komunikovat s PayPal česky, bohužel budete zklamaní. Proto při používání služby je potřeba překonat jazykovou bariéru. K tomu vám může pomoci náš návod zde v článku, případně vám rádi poradíme jak na PayPayl v češtině v komentářích pod článkem.

PayPal podvody a podvodné emaily

V posledních letech se občas objeví v médiích zprávy s titulkem PayPal podvodný email. Podobné články upozorňují na PayPal podvody, při kterých se podvodníci snaží z uživatelů PayPalu vylákat přihlašovací údaje.

Obdržené emaily se tváří, že jsou poslány službou PayPal. Jedná se pokus o tzv. phishingový útok na PayPal účet. Podobné podvodné emaily dostávají také uživatelé bank. Podvodníci se nezaměřují pouze na společnost PayPal.

Společnost PayPal upozorňuje na nekalé jednání a varuje před přihlášením na jiných stránkách než na zabezpečené doméně paypal.com. Na diskuzních fórech se dočtete, že řada uživatelů již zaznamenala emaily s pokusy o podvodné PayPal přihlášení a krádež přihlašovacích údajů.

Útočníci posílají jménem společnosti PayPal podvodný email s logem společnosti PayPal a oznámením psaným v podobě, jako by jej posílala společnost PayPal. V tomto e-mailu jsou uživatelé žádáni, aby ověřili svůj účet zadáním přihlašovacího jména a hesla.

Pokud by proběhlo zadání přihlašovacích údajů na podvodné stránce, může dojít ke zcizení a zneužití přihlašovacích údajů. Je potom velmi reálná hrozba zcizení financí na PayPalu účtu a ztrátě peněz na platební kartě napojené na PayPal.

Riziko PayPal podvodu je podobné jako riziko zneužití internetového bankovnictví. Prevencí je pečlivě kontrolovat, na jaké odkazy v e-mailu klikáte a jaká je podoba URL, kde dochází k přihlášení k platebnímu systému PayPal.

Závěr

V dřívějším prohlášení uvedl PayPal ambice stát se do roku 2020 hlavním platebním systémem.

Je velice pravděpodobné, že PayPal bude v budoucnosti chránit bezpečí zákazníka více, než běžný platební systém. Toho chce PayPal dosáhnout například funkcí záruky dodání zboží, kdy PayPal zkontroluje, zda zaplacené zboží bylo opravdu doručeno.

V současné době jsou pro PayPal největším konkurentem kryptoměny. Některé kryptoměny již nabízí vylepšení, které PayPal nyní pouze plánuje – např. záruku dodání zboží poskytují již dnes.

Budoucnost ukáže, zda PayPal dokáže udržet krok s pokročilými technologiemi a jak se společnosti PayPal bude dařit s plněním cíle stát se nejpopulárnějším způsobem placení.

Poslední aktualizace: 29. 10. 2017