Menu
Když se sny stávají skutečností: jak být pilotem na zkoušku?

Když se sny stávají skutečností: jak být pilotem na zkoušku?

2 minuty čtení

Lidé odjakživa měli z létání respekt, ale zároveň je možnost létání přitahovala a fascinovala. Díky této touze a obrovskému technickému pokroku se v dnešní době z létání z jednoho konce světa na druhý stalo něco zcela běžného. Zatímco pro profesionální piloty je řízení letadla denní rutinou, pro všechny ostatní to může být třeba i velmi netradiční adrenalinový zážitek. Každý si může velice snadno splnit svůj sen a alespoň na chvíli se stát pilotem letadla nebo vrtulníku.

Sny se mají plnit, o tom není nutné polemizovat. Stát se pilotem chtěl v dětství snad každý malý kluk (a možná i některá holka). Komu tato touha vydržela až do dospělosti, má nyní možnost si létání s letadlem a vrtulníkem zkusit, vše pochopitelně bez jakéhokoliv rizika za účasti profesionálních a nadšených pilotů.

Stát se dočasným pilotem umožňuje hned několik společností v rámci České republiky. Tou největší leteckou společností je firma Pilotem na zkoušku. Ta organizuje různé zážitkové akce „z ptačí perspektivy“ již devět let. V této oblasti asi více než kde jinde platí, že se vyplatí vsadit na odbornost a dlouhodobé zkušenosti.

Společnost Pilotem na zkoušku organizuje lety z více než dvanácti letišť po celé ČR. Kromě toho organizuje letecké výlety i do Evropy – jeden den nad Alpami nebo třeba na 3 dny do Chorvatska. Podobné zážitky jsou vhodné jako akce pro firmy, například jako teambuildingové aktivity. Oblíbené jsou také mezi zákazníky, které už nebaví běžný a opakující se scénář dovolených, to je určitě zajímavá alternativa.

Rychlý výcvik pilota

Stát se pilotem na zkoušku ale není jen tak. Vznést se do vzduchu není možné alespoň bez základních informací, které se týkají základů řízení letadla, významu přístrojů a v neposlední řadě bezpečnosti letu. Před každým letem tak obvykle probíhá předletový breafing.

A pak už následuje splnění snu – s vystoupáním do bezpečné letové výšky ještě pomůže profík, pak už je ale řízení letadla a vrtulníku na leteckém nováčkovi. Není ale potřeba se bát. Pochopitelně vše probíhá pod odborným dohledem. Každému v takové chvíli v žilách proudí adrenalin a je novým pohledem na svět uchvácen. A přesně to je cílem celého zážitku.

Pro méně odvážné

U koho nezvítězila touha po tom být pilotem na zkoušku nad strachem z převzetí odpovědnosti za samotný let, může být „pouze“ pasažérem v rámci vyhlídkového letu. Společnost Pilotem na zkoušku nabízí například vyhlídkové lety celoročně. Podívat se na známá místa z ptačí perspektivy v různých ročních obdobích může být opravdu ojedinělým zážitkem. Třeba pohled na Karlštejn z ptačí perspektivy ohromí každého.

Jak vyhlídkové lety, tak i možnost stát se pilotem na zkoušku jsou perfektními adepty na možný teambuilding a firemní akci. Únikové hry a sportovní aktivity – to vše už tu bylo. Ale firemní akce v povětří má nádech něčeho velmi neobvyklého.

Řízení letadla jako dárek

Darování adrenalinového zážitku je v poslední době velmi oblíbené. I možnost stát se pilotem na zkoušku, případně si jen dopřát relax, ke kterému slouží vyhlídkové lety. Ty je možné také komukoliv věnovat díky dárkovým certifikátům.

Navíc, pokud by se výběr tohoto netradičního dárku ukázal jako nevhodný, lze dárkový poukaz do 30 dnů vrátit, případně může proběhnout výměna za jiný typ letu. Sbírat odvahu sednout do letadla nebo vrtulníku pak obdarovaný může až rok, takovou platnost totiž dárkový poukaz nabízí.

Poslední aktualizace: 01. 06. 2019