Menu
Plynové topení v karavanu zahřeje i ohřeje vodu

Plynové topení v karavanu zahřeje i ohřeje vodu

5 minut čtení

Mohlo by se zdát, že v dnešní informační době bude plynové topení hrát druhé housle. Není to tak úplně pravdou. Plyn jako zdroj topení se těší stále velké oblibě a ruku v ruce s technologickým pokrokem je tento zdroj energie zbavován i řady strašáků, jenž dříve mohli některé jeho uživatele od používání odradit.

Hlavní je mobilita

Topit plynem nebo elektřinou? Na tuto otázku není lehké odpovědět. Pokud by se měla uvést jedna z hlavních výhod přenosných topení na plyn, bude to samozřejmě jejich možnost použití téměř kdekoliv. Topidla na propan-butan se díky široké síti prodejců propanbutanových bomb, které můžeme zakoupit skoro na každé větší čerpací stanici, stala běžně používanou alternativou v různých oblastech použití.

Propan-butanové lahve jsou sice mobilnější, zato ale těžší.

Ať už se jedná o plynové topení na pb využívaná za chladných dnů na zahrádkách restauračních zařízení, či jako zdroj tepla na vznikajících stavbách, vždy je hlavním důvodem využití ona mobilita.

Díky mobilním plynovým kamnům a propan-butanové bombě lze vytvořit teplo i na špatně dostupných místech, kde by bylo použití například elektrických topidel velmi obtížné. Jedinou nevýhodou je vyšší hmotnost topidla.

Klasická plynová kamna na kolečkách lze bez obav použít i v domácnostech na občasné přitápění. Moderní plynová topidla obsahují řadu bezpečnostních opatření, která by měla předcházet tragickým situacím.

Jedná se o např. tato bezpečnostní opatření:

  • hlídač spalin – zajistí, že kamna nespotřebují veškerý dýchatelný vzduch v místnosti
  • pádová pojistka – je standardem dnešních plynových kamen, zajistí vypnutí kamen v případě, že dojde k jejich převržení
  • termopojistka – kamna vypne pokud je překročena bezpečná teplota

Většina současných plynových kamen nabízí kombinaci použitých zdrojů energie. Lze využít jak propanbutanovou bombu tak i kamna zapojit do elektrické sítě a využívat pouze integrované topné těleso bez nutnosti obstarávat plyn.

Průměrná doba vytápění plynovými kamny na PB dosahuje okolo 30 hodin nepřetržitého provozu na 10 kg plynovou bombu.

Teplo i na cestách

Jak už bylo zmíněno, hlavní výhodou plynových topidel je jejich mobilita. Proto se také staly velmi vyhledávanou formou přitápění během kempování v karavanech a obytných autech. Princip fungování je identický jako u přenosných topení na plynovou bombu.

Hlavním zdrojem paliva je taktéž propan butan, či v zimním měsících pouze čistý propan díky své vlastnosti odpařování i v hlubokých mrazech.

Technologický vývoj se nezastavil ani u plynového topení do karavanu či obytného vozu. U současných zařízení je dbáno hlavně na komfort a bezpečnost při přitápění.

Plynová topidla jsou vyhledávanou formou přitápění během kempování v karavanech a obytných autech.

V dřívějších dobách, docházelo ke smutným událostem. Někteří výletníci si chtěli během chladnějších nocí na cestách přitopit a vlivem absence bezpečnostních opatření a většinou díky špatnému odvodu spalin či použití nevhodného plynového topení došlo ke snížení obsahu kyslíku a také k nasycení prostoru spalinami.

Současné plynové topení na pb do karavanu musí splňovat řadu bezpečnostních pojistek, aby k podobným situacím nedocházelo. Hlavní je, že odvod spalin je vyveden zcela mimo obytnou část karavanu.

Moderní topné systémy mají již integrované detektory pro kontrolu kyslíku a případný úniku propan butanu. Systém začne sám varovat, tak aby nebylo ohroženo zdraví cestovatelů.

Co se komfortu týká, tak výrobci dohánějí opravdu plnou pohodu domova. Je možné si například nainstalovat plynové topení do karavanu s vestavěným termostatem, kde na přehledném displeji nastaví požadovaná teplotu a o zbytek se již postará samo topení.

Hřejivé srdce domu

Uživatelé, kteří nemají v domě ústřední vytápění, musí každý rok s příchodem zimního období řešit jak budou ve své domácnosti vytvářet to pravé teplo domova. Spousta domů i bytů sází na plynový kombinovaný kotel na topení a ohřev vody.

Asi nejvíce používaným plynovým typem kotle současnosti je tzv. kondenzační plynový kotel. Je velice oblíben díky své někdy až neuvěřitelné účinnosti.

U spousty výrobců se lze dočíst, že jejich kotel má účinnost vyšší než 100%. Je to způsobeno tím, že kondenzační plynový kotel dokáže využít i energii ze spalin, které produkuje během ohřevu vody do teplovodního systému.

Díky tomu, že spaliny předají část svého tepla zpět do systému,
kotli se přičítá několik procent účinnosti a výsledkem je nemalá úspora při spotřebě plynu.

Obrovskou výhodou plynových topidel je jejich mobilita a využití.

Kombinované plynové kotle dokáží nejen ohřívat vodu a vhánět jí do topného systému, kde je využita pro ohřev místností, ale také je schopen ohřívat užitkovou vodu.

V nabídkách je možné nalézt 3 základní typy kombinovaných plynových kotlů pro ohřevu teplé užitkové vody:

  • Může se jednat o kombinované průtokové kotle bez zásobníku. Ty jsou schopny vytápět a zároveň ohřívat užitkovou vodu. Díky absenci zásobníku kotel ohřívá vodu až při samotné spotřebě a je schopen dodávat dostatek teplé vody pouze pro jedno odběrné místo.

Také je důležité zmínit, že většinou nesmí být kotel vzdálen od odběrného místa dále než pár metrů. Proto se tento typ hodí pro chaty nebo malé byty s maximálním počtem 2-3 osob.

  • Další možností je plynový kombinovaný kotel s integrovaným zásobníkem teplé vody. Zde je možné díky cirkulaci teplé vody umístit kotel i do větší vzdálenosti od odběrného místa. Díky onomu integrovanému zásobníku je schopna většina kotlů pohodlně dodávat teplou vodu do dvou odběrných míst zároveň.

Hodí se tak do menších bytů a domů s počtem maximálně 4 osob.

  • A jako poslední variantou bývá kombinovaný plynový kotel s externím zásobníkem teplé vody. Kotel tak ohřívá teplou vodu, kterou posléze ukládá do externího zásobníku odkud teplá voda putuje na odběrná místa v domě či bytě. Tento systém je tak schopen dodávat teplou užitkovou vodu na několik odběrných míst zároveň a díky cirkulaci vody v sytému může být podstatně vzdálen od odběrných míst.

Tato sestava se tak hodí jak do velkých bytů tak i velkých rodinných domů.

Nestačí jen koupit a zapnout

Pokud se rozhodnete pro plynový kotel, článek o srovnání cen plynu může pomoci s vyhledáním toho pravého dodavatele. Ke změně dodavatele energií lze přistoupit každých půl roku.

S pořízením plynového kotle se však nesmí zapomenout na další potřebné úkony pro jeho instalaci a provoz. Plynové kotle potřebují pro svůj chod komín pro odvod spalin, pravidelný servis a v neposlední řadě pravidelnou odbornou revizi funkčnosti. To významně napomáhá rozmachu elektrického topení, u kterého spousta z těchto starostí odpadá.

Poslední aktualizace: 30. 12. 2018