Menu
Pojištění auta do zahraničí

Pojištění auta do zahraničí

4 minuty čtení

Vydat se na dovolenou vlastním autem může být levnější a mnohdy i pohodlnější formou cestování. Pobyt v cizině ale může zkazit dopravní nehoda nebo problémy s vozidlem. Nejlepším způsobem, jak se chránit před jejich následky, je sjednat si pojištění auta do zahraničí.

Máme-li vybráno, kam na dovolenou k moři autem, zbývá už jen popřemýšlet o pojištění vozidla. Cesta za odpočinkem se totiž může proměnit v nevyžádané dobrodružství. Dopravní nehoda, defekt pneumatik, vybitá baterie a další nepříjemné situace mohou řidiče nečekaně potkat i na zahraničních silnicích. Pojištění auta na cestu do zahraničí pomůže se s nimi vypořádat.

TIP: Do vzdálenějších destinací se nevyplatí jezdit vlastním autem, podstatně kratší bude cesta letecky. Výlety je pak možné řešit půjčením auta v zahraničí.

Majitelé vozidel mají na výběr z několika druhů pojištění, které v případě nehody či poruchy zajistí odtah, zapůjčení náhradního vozu nebo zprostředkování cesty domů. Co jednotlivé druhy pojištění auta na cestu do zahraničí nabízejí?

Technická asistence vozidel

Běžnou součástí plánování a zařizování dovolené bývá také sjednání cestovního pojištění, které pokryje případné ošetření či léčbu v zahraničí, převoz do zdravotnického zařízení a podobně. Součástí cestovního pojištění jsou i asistenční služby, na které je možné se obrátit v případě potřeby tlumočníka nebo například při hledání místní nemocnice.

Vztahuje se ale cestovní pojištění do zahraničí na auto? Bohužel nikoliv. Asistenční služby v rámci cestovního pojištění pomáhají řešit problémy, které se týkají výhradně pojištěné osoby. Pokud se tedy v zahraničí stane něco s autem, na pouhé cestovní pojištění se nelze spoléhat.

Některé pojišťovny umožňují sjednat připojištění, které se zpravidla nazývá technická asistence vozidel. Je určené pro situace, kdy v zahraničí dojde k dopravní nehodě nebo poruše auta. Připojištění zahrnuje asistenci například při hledání servisu nebo odtahové služby.

Technická asistence vozidel pomůže při hledání servisu v zahraničí.
Technická asistence vozidel pomůže například při hledání servisu v zahraničí.

Příkladem je pojišťovna Kooperativa, která nabízí pojištění auta do zahraničí pod názvem Asistenční služba HOLIDAY. Její cena je 400 Kč na 1 až 10 dnů, popřípadě 650 Kč na 11 a více dnů. Připlatit si za pojištění auta při cestě do zahraničí se tedy v porovnání s náklady na jeho případnou opravu vyplatí.

Asistenční služba HOLIDAY řidiči v nesnázích poskytne například tyto služby:

 • pomoc na telefonu 24 hodin denně v českém jazyce
 • ubytování v hotelu pro řidiče i spolucestující
 • odtah vozidla do vzdálenosti 3 000 km
 • zapůjčení náhradního vozidla na 5 dnů
 • zprostředkování nezbytné finanční hotovosti

Pojištění auta na cestu do zahraničí dále nabízí například pojišťovna AXA. Technická asistence vozidel AXA ASSISTANCE poskytuje následující hlavní výhody:

 • komunikace s operátorem v českém jazyce
 • odtah nepojízdného vozu do neomezené vzdálenosti
 • zajištění dopravy domů nebo do cílové destinace
 • širokou škálu asistenčních služeb pro případ chyby řidiče
 • vše bez ohledu na stáří vozu, věk řidiče nebo počet najetých kilometrů

Povinné ručení

Zařizovat speciální připojištění ale nemusí být nutné ve všech případech. Často jsou asistenční služby, kterých lze využít i v zahraničí, zahrnuty v povinném ručení. Je tomu tak hlavně u dražších variant povinného ručení, které zahrnují širší škálu služeb. Přesto je vždy lepší si ověřit, zda se asistenční služby vztahují na území ČR, Evropy nebo i dalších států.

Obecně lze říci, že povinné ručení řidiče kryje ve všech členských státech Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Mapa členských zemí EHP, kde se lze ve většině případů spolehnout na povinné ručení.
Mapa členských zemí EHP, kde se lze ve většině případů spolehnout na povinné ručení.

Ale i v případě, kdy se řidič může spoléhat na asistenční služby povinného ručení, se vyplatí uvažovat o připojištění rozšířených asistenčních služeb, jelikož základní asistence nemusí vždy poskytovat dostatečné limity plnění.

Možnost připojištění nadstandardních asistenčních služeb nabízí například povinné ručení od Generali nebo povinné ručení pojišťovny AXA. Stejně dobře může posloužit i rozšířená asistence k povinnému ručení ČPP.

Havarijní pojištění

Podobně je to u havarijního pojištění, v němž jsou obvykle asistenční služby také zahrnuty. I zde ale platí, že je třeba se informovat o pojistných podmínkách dané pojišťovny. Havarijní pojištění se většinou vztahuje na území celé Evropy, někdy i na Turecko, Rusko či další státy.

Na rozdíl od povinného ručení ale havarijní pojištění není ze zákona povinné a uzavírat ho jen pro potřebu krátkodobého pojištění auta do zahraničí se většinou nevyplatí, přepočteme-li jeho cenu na jeden měsíc.

I přesto však někdo může dát krátkodobému havarijnímu pojištění přednost před ostatními alternativami. V takovém případě je možné ho uzavřít třeba na měsíc či dva. Krátkodobé pojištění auta do zahraničí lze sjednat například v rámci havarijního pojištění ČPP.

Na jaké škody se krátkodobé havarijní pojištění nejčastěji vztahuje?

 • škoda na vozidle způsobená pojistitelem
 • škoda na vozidle vzniklá v důsledku vandalizmu
 • škody vzniklé následkem živelné události
 • krádež vozidla

Od jakých faktorů se odvíjí jeho cena?

 • typ a stáří vozu
 • charakteristika řidiče (například jeho věk a bydliště)
 • lokalita dovolené
 • povinné ručení (i krátkodobé havarijní pojištění lze sjednat se slevou, pokud má řidič povinné ručení od stejné pojišťovny)

Pro výběr vhodného pojištění auta na cestu do zahraničí je nejsnazší použít některý z online srovnavačů pojištění aut, které výsledky zprostředkují během pár vteřin. Každý tak může zvolit pojištění, jež bude nejlépe vyhovovat jeho potřebám.

Poslední aktualizace: 21. 01. 2019