Menu
Pojištění storna zájezdu – proč se vyplatí?

Pojištění storna zájezdu – proč se vyplatí?

3 minuty čtení

Dovolenou si mnozí plánují až několik měsíců dopředu. Především u zájezdů s cestovní kanceláří je často nutné částku za zájezd uhradit s velkým předstihem. Co když se ale nečekaně přihodí něco, kvůli čemu nebude možné odjet? Díky pojištění storna zájezdu lze v případě zrušení cesty předejít velkým finančním ztrátám.

Pojištění storna zájezdu se vztahuje například na vážné nemoci, úrazy, těhotenství nebo výpověď ze zaměstnání. Je možné jej uzavřít v jedné z českých pojišťoven, ale také online z pohodlí domova.

Po zaplacení dovolené se vyplatí pojištění storna zájezdu sjednat, protože některé životní události zkrátka není možné předvídat. Díky němu lze předejít platbám za storno poplatky, které se mohou vyšplhat až na desetitisíce korun.

Pojištění storna zájezdu – na jaké události se vztahuje?

Pojištění storna zájezdu kryje mnohá rizika, jejichž důsledkem může být zrušení plánované cesty do zahraničí, například letní dovolené. Mezi ně patří například nemoc, úraz, těhotenství, úmrtí v rodině, výpověď ze zaměstnání nebo zmeškání odjezdu kvůli stávce či nehodě.

Sjednat si pojištění storna se vyplatí, protože v případě vážného důvodu pro zrušení zájezdu ušetří člověku až desetitisíce korun. Pokud totiž dojde ke zrušení zájezdu, letenek, ubytování a dalších již zaplacených služeb, nelze se vyhnout takzvaným storno poplatkům. Právě storno poplatky, které bývají nejvyšší krátce před odjezdem, kryje pojištění storna zájezdu.

Vždy je vhodné si prostudovat takzvané výluky z pojištění, na které se pojištění storna zájezdu nevztahuje. Nejčastějšími výlukami jsou:

  • nezískané vízum
  • špatný zdravotní stav v důsledku požívání návykových látek
  • nepříznivá politická situace v cílovém státě
  • psychické poruchy
  • sebevražda

Méně časté výluky z pojištění zahrnují například:

  • nemoc s příznaky ještě před odjezdem
  • provozování nebezpečných sportů
  • neurologické změny zjištěné při lékařské prohlídce
  • pohlavní nemoci

Pojištění storna zájezdu se nevztahuje ani na letištní poplatky, ale pouze na letenku. Nekryje například poplatky za vízum nebo bezpečnostní či palivové poplatky.

Díky pojištění storna zájezdu je možné ušetřit peníze za vysoké storno poplatky

Díky pojištění storna zájezdu je možné ušetřit peníze za vysoké storno poplatky.

Pojištění storna zájezdu online

Na cestovní kancelář se lze obrátit jak v případě reklamace dovolené, tak i před samotným odjezdem pro případ, že by k takové dovolené vůbec nedošlo, aby zařídila pojištění storna zájezdu. To si lze sjednat i v některé z pojišťoven.

Rovněž je možné si jej zařídit z pohodlí domova po internetu. Stačí si jen vybrat to nejvhodnější a uhradit pojistné. Pojištění storna zájezdu online nabízí většina českých pojišťoven.

Sjednání pojištění storna zájezdu je dobré neodkládat, protože jej lze zařídit nejpozději následující den po splacení celé částky zájezdu. Také zde platí, že čím později je pojištění sjednáno, tím méně peněz pojišťovna v případě zrušení dovolené proplatí.

Cestovní pojištění včetně storna zájezdu

Pojištění storna zájezdu je možné uzavřít v rámci cestovního pojištění. Při vybírání nejvhodnějšího cestovního pojištění se stornem zájezdu se doporučuje využít některý ze srovnavačů dostupných na internetu, který během pár vteřin provede srovnání dostupných cestovních pojištění. Storno zájezdu pak může být sjednáno jako součást toho nejvýhodnějšího.

Příkladem cestovního pojištění se stornem zájezdu je cestovní pojištění OZP, které je poskytováno ve spolupráci s pojišťovnou Vitalitas.

Cestovní pojištění lze uzavřít i v den odjezdu nebo dokonce až ze zahraničí a jeho platnost začíná v okamžiku překročení hranice. Pojištění storna zájezdu je platné od data uzavření smlouvy a vyplatí se jej zařídit co nejdříve, protože částka, kterou pojišťovna v případě zrušení zájezdu proplatí, bude vyšší.

Poslední aktualizace: 04. 12. 2018