Menu
Nejlevnější zákonné pojištění vozidel vyřídíte přes srovnávač

Nejlevnější zákonné pojištění vozidel vyřídíte přes srovnávač

7 minut čtení

Hledáte nejlevnější povinné pojištění vozidel? Na co se zaměřit při výběru pojištění a od čeho se ceny odvíjejí? Jak pomocí internetových srovnávačů pojištění aut vyzrát na pojišťovny? Pojďte se podívat na doporučení, jak správně postupovat při výběru levné a výhodné pojistky pro váš vůz.

Zákonné pojištění vozidel 

Každý majitel motorového vozidla musí sjednat povinné zákonné pojištění vozidel. V tomto případě povinné znamená stanovené zákonem. Držitelé řidičského průkazu na motorku by neměli zapomínat, že i na ně se zákon vztahuje.

Hned v úvodu vám povíme první a zásadní doporučení při výběru pojištění pro vaše vozidlo. Jde o pojištění, které kryje náhradu škody, kterou způsobíme někomu jinému.

Co z toho vyplývá? Povinné pojištění vozidel ve formě povinného ručení je pojistka, kterou si musíte zřídit a zajistí úhradu škody v případě nehody, kterou zaviníte.

To znamená, že z povinného pojištění vašeho vozidla nezískáte žádné výhody. Nedává příliš smysl zvolit nějakou drahou variantu pojištění nebo prémiovou pojišťovnu.

Žádný užitek vám povinné pojištění nepřinese. Jedná se o typ pojistky, kterou doporučujeme vybírat především na základě porovnání ceny, na rozdíl od např. pojistky na blbost, kde se vyplatí porovnat jednotlivé možnosti a co zahrnují.

Zrušit povinné pojištění je možné až v rámci procesu odhlášení vozidla z evidence.

Jak povinné pojištění vozidel funguje?

Než popíšeme, jak vyzrát na pojišťovny a vybrat si nejlevnější zákonné pojištění vozidel, podíváme se na princip fungování tohoto povinného pojištění.

Jak jsme naznačili, tento typ pojistky si nevybíráte z vlastního rozhodnutí. To je důvod, proč se někdy pojištění vozidel přezdívá zákonné pojištění motorových vozidel.

Na cestách v bezpečí…

Jedná se o pojistku povinnou pro každého vlastníka vozidla. Povinnost pojištění vozidel je daná zákonem, to znamená z rozhodnutí státu.

Zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla).

Pokud nemáte sjednané povinné pojištění vozidla, dopouštíte se přestupku. Pokuta za tento přestupek je stanovená v rozmezí od 5 000 do 40 000 Kč.

Když se stanete účastníkem nehody a jste viníkem nehody, pojišťovna kryje vámi způsobené škody na ostatních vozech nebo na majetku (například dopravních značkách). Škodu za vás uhradí pojišťovna a uleví vám tak od možných finančních postihů a problémů. Doporučuje se dopředu zjistit, jak nahlásit pojistnou událost na vaší pojišťovně.

Výjimkou při krytí škody z vašeho pojištění vozidla je spáchání některého vážného prohřešku, například při jízdě pod vlivem alkoholu. Potom se vystavujete postihu ze strany police a při nehodě pojišťovna téměř jistě odmítne hradit škodu nebo bude škodu vymáhat po vás.

Jak si vybrat nejlevnější povinné pojištění vozidel?

Obecně platí, že výhodné produkty za dobré ceny získáte, když je na trhu zdravá konkurence. Stejně tomu je také v při výběru povinného pojištění vozidla.

Na českém trhu pojištění vozidel působí více než 10 pojišťoven, které svými produkty a cenou soupeří o zákazníky. Klienti totiž vždy mohou změnit pojišťovnu za účelem ušetřit za povinné ručení. Konkurence tlačí ceny pro zákonné pojištění vozidel dolů a zvyšuje kvalitu služeb nabízených zákazníkům.

S výběrem nejlevnějšího pojištění vozidel pomohou internetové srovnávače pojištění, kterých na trhu působí hned několik.

Pro zjištění cenových nabídek vám obvykle postačí údaje z malého technického průkazu.

Nejlepší ceny porovnáte přes internetové srovnávače pojištění vozidel

Podle oslovených odborníků mezi největší portály nabízející srovnání pojištění vozidla patří tyto internetové portály:

 • www.klikpojisteni.cz
 • www.epojisteni.cz
 • www.porovnej24.cz
 • www.suri.cz
 • www.srovnavac.cz

Odborníci odhadují, že následujících 5 společností zprostředkují přes 95 % všech pojištění vozidel na tuzemském internetu. To znamená, že menší portály budou hrát při výběru nejlevnějšího povinného pojištění vozidel jen méně významnou roli na poli online srovnávačů.

Všechny uvedené portály patří mezi koncové zprostředkovatele pojištění vozidla. To znamená, že provozují srovnání pojištění a zároveň mají pracovníky, kteří mohou pojištění rovnou sjednat.

Internetové srovnávače pojištění aut se mohou lišit

Na trhu působí také společnosti provozující online srovnávač pojištění vozidel, které jsou pouze partnersky napojené nejčastěji na některé z výše uvedených portálů.

Tyto portály nabízí pouze porovnání cen a jejich pracovníci nedokáží napřímo sjednat pojištění.

Pokud projevíte zájem uzavřít pojištění nebo zjistit dodatečné informace, tento typ online srovnávačů pojištění vás přesměruje nejčastěji na některý z výše uvedených pěti portálů. Odpovědi na své dotazy a případné sjednání smlouvy zajistí poté pracovníci těchto pěti portálů.

Jak získat cenové nabídky od všech pojišťoven

Internetové srovnávače velmi pomohou s výběrem ceny pojištění. Spolupracují s řadou pojišťoven a během minutky získáte konkrétní nabídky pojištění vozidla.

Pozor, na první pohled se často nedozvíte, že srovnávač pojištění aut nenabízí kompletní srovnání pojištění vozidel na trhu. Obvykle se srovnávači spolupracuje pět až osm pojišťoven.

Nejčastěji na internetových srovnávačích najdete cenové srovnání pojištění těchto pojišťoven:

 • Allianz pojišťovna
 • AXA pojišťovna
 • ČSOB pojišťovna
 • Česká pojišťovna
 • Česká podnikatelská pojišťovna
 • Direct pojišťovna
 • Slavia pojišťovna

V porovnání cen online srovnávačů obvykle chybí z velkých a významných pojišťoven:

 • Generali pojišťovna
 • Kooperativa pojišťovna

Pokud chcete získat kompletní porovnání při výběru nejlevnějšího povinného pojištění vozidla budete muset chybějící pojišťovny oslovit napřímo.

O jednotlivých nabídkách povinného ručení je možné se dočíst v následujících článcích:

Co k vyřízení pojištění vozidla potřebujete

Pro vyřízení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla potřebujete doplnit základní údaje o pojistníkovi. Tyto údaje obvykle zná pojistník z hlavy nebo je najde v občanském průkaze.

Jedná se o základní údaje o pojistníkovi a zároveň upřesnění, jestli je pojistník fyzická osoba, OSVČ nebo právnická osoba.

Dále pro vyřízení pojištění vozidla vyžadují pojišťovny upřesnění specifických parametrů vozidla. Pro vyřízení pojištění obvykle potřebujete údaje z velkého technického průkazu vozu, protože jsou vyžadovány údaje jako:

 • tovární značka
 • model
 • objem válců
 • výkon
 • rok výroby
 • VIN – výrobní identifikační číslo
 • použití vozidla – např. zda jej nepoužíváte jako vůz taxislužby nebo autoškoly

Pojisti si svého miláčka.

Cena povinné pojištění vozidel – jak se určuje?

Zajímá vás, od čeho se odvíjí cena povinného pojištění vozidel? Proč nejlevnější povinné ručení bude mít dospělý člověk, žijící na vesnici, který jezdil doposud bez nehody.

Pojišťovny pracují se statistikou nehod a tabulkami rizik. Cena pro povinné pojištění vozidel se odvíjí zejména od informací o pojistníkovi, které zahrnují jeho věk, místo bydliště a průběh předchozích pojištění.

Lidé žijící ve městech jsou z pohledu zákonného pojištění vozidel více rizikoví, protože cestou po městě je větší riziko střetu s jiným vozem, chodcem nebo překážkami. Silnice a parkoviště ve městech jsou přeplněné a nehodovost je vyšší než na venkově.

Pojišťovny ve svých cenových nabídkách zvýhodňují starší a zkušenější řidiče. Je celkem logické, že mladí řidiči jsou rizikovější – nemají tolik zkušeností s jízdou a zároveň bývají méně vyzrálí ve svých emocích a jednání, častěji například jezdí kolem hrany rychlostních limitů.

Pojišťovny zpracovávají stovky a tisíce dat, která vychází z interních dat pojišťoven a zároveň ze statistik policie a dalších institucí, které se zaměřují na provoz na silnicích.

Vliv na cenu povinného pojištění vozidel má také typ a výkon vozu, které je pojišťováno. Princip je jednoduchý, čím je vůz výkonnější, tím je zákonné pojištění motorových vozidel dražší. Větší škodu napáchá řidič s velkým SUV než víkendový řidič v malé Škoda Fabia.

Některé pojišťovny nabízí výhodné pojistky i pro mladé.

Jak často se vyplatí porovnávat ceny pojištění

Předchozí data ukázala, že každá pojišťovna má trochu odlišnou strategii výpočtu ceny pojištění. To je důvod, proč se liší ceny v internetových srovnávačích pojištění aut.

To znamená, že se vyplatí porovnávat ceny pojištění. Porovnávání umožní získat nejlepší cestovní pojištění nebo nejlepší pojištění vozidel. Zároveň se vyplatí porovnávat ceny pojištění pravidelně, ideálně každý rok při výročí pojištění (pokud pojištění sjednáte na rok).

Každé výročí pojištění máte možnost ukončit předchozí pojistku a zjistit, jaká je vaše aktuální cena povinného pojištění vozidel. Pokud narazíte na výhodnější pojistku, změna pojišťovny není nic složitého. Nová pojišťovna nebo internetový srovnávač obvykle rádi pomohou s celým procesem změny původní pojistky.

Poslední aktualizace: 11. 10. 2017