Menu
Recenze nejlepších powerbank

Recenze nejlepších powerbank

7 minut čtení

Mobilní telefony jsou dnes našimi společníky, bez kterých neuděláme již ani krok. Neustálá spotřeba dat, využívání aplikací, volání i SMSkování způsobuje vysokou spotřebu energie. Co to znamená? Stále častější a častější nabíjení. Ne vždy máme možnost náš mobil nabít nabíječkou. Naštěstí je tu powerbanka.

Co je powerbanka?

Powerbanka je záložní zdroj elektrické energie. Slouží k nabíjení zejména mobilních telefonů, tabletů a jiných elektronických zařízení.

Moderní powerbanky jsou velmi skladné. Většinou jsou podobně velké jako mobilní telefon a nezabírají tak moc místa. Často se vejdou i do kapsy od kalhot. V závislosti na kapacitě baterie dané powerbanky pak mobil vydrží fungovat i mnohonásobně déle. Čím vyšší kapacita, tím větší váha powerbanky. To je faktor, se kterým je dobré počítat.

Kapacita powerbanky bývá často hlavním kritériem k jejímu výběru. Mezi další faktory patří rychlost dobíjení powerbanky, množství výstupů, materiál a váha. Tyto parametry ovlivňují celkovou cenu dané powerbanky.

Existují pak ještě různé variace klasických powerbank. Sem patří např. bezdrátová powerbanka či solární powerbanka. Těmi se článek bude zabývat také.

Jak se v powerbankách vyznat?

Na českém trhu jsou powerbanky vyráběny mnoha výrobci. Mezi nejčastější značky patří:

 • Xiaomi
 • Asus
 • Lenovo
 • Samsung
 • Huawei
 • Lamax
 • Adata
 • Remax

Důležité je zvážit, v jakých případech bude uživatel powerbanku používat. Bude to jen k občasnému dobití ve městě nebo k nabíjení při několikadenním treku v horách? Na základě toho bude stěžejním faktorem kapacita powerbanky.

Dále je důležitý typ baterie. Existují v podstatě dva, a to Li-Ion a Li-Pol. Li-Ion baterie jsou levnější, ale vadí jim hloubkové vybíjení. Li-Pol bateriím toto vybíjení nevadí, jsou ale dražší.

Je důležité zvážit i materiál a hmotnost powerbanky. Čím kvalitnější materiál, tím bude stoupat i cena zařízení. Nejlevnější bývá plast. Je možné pořídit si i gumový obal, který zajistí větší odolnost. Obaly můžou chránit proti prachu i ponoření do vody.

Rychlost nabíjení a dobíjení různých zařízení ale i samotné powerbanky je dalším stěžejním faktorem. Rychlost nabíjení zařízení z powerbanky je určená výstupním proudem. Hodnota proudu se udává v ampérech, neboli „A“.

 • Výstupní proud 1 A znamená pomalejší nabíjení
 • Výstupní proud 2,1 – 2,4 A znamená rychlejší nabíjení

Rychlost dobíjení samotné powerbanky závisí na mnoha faktorech. Powerbanky s nižší kapacitou se dobijí mnohem rychleji než ty s vyšší kapacitou. Záleží také na tom, jestli se banka nabíjí ze sítě či z počítače apod.

Kapacita powerbank

Kapacita powerbanky se úzce pojí s její cenou a hmotností. Jedná se o velmi důležité kritérium, které je před nákupem powerbanky třeba zhodnotit. Kapacita rozhoduje o tom, kolikrát a do jaké míry bude powerbanka schopná nabít mobil či jiné zařízení.

Powerbanky s kapacitou do 5 000 mAh se hodí pro občasné dobíjení zařízení na cestách. Powerbanky s kapacitou mezi 10 000 a 15 000 mAh jsou vhodné k vícenásobnému nabíjení zařízení.

Powerbanky s kapacitou nad 15 000 mAh (např. modely powerbanky 20 000 mAh a powerbank 30 000 mAh) mají nadstandardní kapacitu. Tyto powerbanky dokáží dobít i notebook.

Je důležité smířit se i s faktem, že skutečná kapacita powerbanky je asi o 20 až 30% nižší.

Bezdrátová powerbanka

Bezdrátové powerbanky neboli Qi powerbanky umožní nabít zařízení pohodlně bez kabelů. Dobijí mobil, tablet i chytré hodinky. Qi powerbanky mají nižší kapacitu než ostatní druhy powerbank. Na delší cesty se tedy moc nehodí.

Bezdrátovou powerbankou lze nabíjet pouze chytrá zařízení s Qi standardem. Pokud zařízení Qi standard nepodporuje, je nutné koupit speciální pouzdro nebo modul, který se vloží mezi kryt a baterii.

Kapacita bezdrátové powerbanky je opět důležitá.

 • Qi powerbanky s kapacitou nižší než 6 000 mAh – nabijí telefon a chytré hodinky
 • Qi powerbanky s kapacitou vyšší než 6 000 mAh – nabijí tablet nebo vícenásobně dobijí smartphone

Kromě kapacity je důležitým parametrem i výstupní a vstupní proud. Rychlost nabíjení zařízení závisí na velikosti výstupního proudu Qi powerbanky. Rychlost nabíjení samotné powerbanky určuje vstupní proud. 

Parametr 2–2,4 A u výstupního proudu znamená rychlé nabíjení. 1 A znamená pomalejší nabíjení. U vstupního proudu platí to samé – čím vyšší proud, tím rychleji se samotná powerbanka nabije.

Bezdrátové powerbanky umožní nabít zařízení pohodlně bez kabelů.
Bezdrátové powerbanky umožní nabít zařízení pohodlně bez kabelů.

Solární powerbanka

Solární powerbanky získávají energii pomocí solárních panelů. Energii poté ukládají do svých článků. Solární powerbanka je ideální pro cestovatele, kteří se pohybují dlouhou dobu v přírodě či v místech bez zásuvky.

Mezi výhody solární powerbanky patří zejména fakt, že se banka nabije skrze sluneční záření. Tato výhoda se ovšem může stát i nevýhodou. Pokud je zrovna zataženo, banka se nenabije. Je proto lepší nespoléhat na solární powerbanku jako na jediný zdroj.

 Výhodou solární powerbanky je zejména to, že se nabije skrze sluneční záření.
Výhodou solární powerbanky je zejména to, že se nabije skrze sluneční záření.

Recenze powerbank

Webový portál www.arecenze.cz vybral a zhodnotil řadu powerbank vzhledem k jejich parametrům. Jak si vedla čím dál tím více oblíbená značka Xiaomi? Platí vždy, že vyšší cena znamená vyšší kvalitu?

V tabulce je uveden název produktu, orientační cena uvedená na Alza.cz a její procentuální hodnocení na Alze. Hodnocení ukazuje, kolik procent zákazníků daný produkt doporučuje.

Internetový obchod Alza.cz je mezi svými zákazníky velmi oblíbený. Kromě své široké nabídky zboží nabízí řadu různých služeb, jako je například Alza kreditní karta. Kromě toho je v jeho nabídce i Alza Premium, neboli výhodný věrnostní program.

NázevCenaHodnocení
Viking Vixen QC 3.0 20000mAh1199 Kč89 %
ADATA P20000D Powerbank 599 Kč95 %
ADATA P12500D Power Bank 12500mAh399 Kč91 %
Remax AA-1041*799 Kč89 %
Samsung EB-U1200*965 Kč100 % **
LAMAX 10000mAh Quick Charge590 Kč93 %
ADATA PT100 Power Bank 10000mAh 399 Kč92%
Xiaomi Mi Power Bank 2 5000mAh359 Kč93 %

* Powerbanky Remax AA-1041 a Samsung EB-U1200 nemají na Alza.cz tyto přesné modely, anebo jejich prodej již skončil. Data jsou tedy převzata z portálu Heureka.cz

** Samsung EB-U1200 hodnotili pouze 3 uživatelé. Ostatní powerbanky byly hodnoceny v rámci desítek uživatelů.

Viking Vixen QC 3.0 20000mAh

Tato powerbanka podporuje jak rychlonabíjení, tak obousměrné nabíjení. Rychlonabíjení znamená, že kompatibilní zařízení se dokáže nabít i 4x rychleji. Obousměrné nabíjení pak umožňuje využívat powerbanku k dobíjení ostatních zařízení, zatímco se sama banka nabíjí.

Kdo si připlatí, bude si moci pořídit i model s dotykovým displejem. Ten zobrazuje přesný aktuální stav nabití. Model nemá svítilnu, ani LED diody, které signalizují stav vybití a nabití.

Hlavní parametry:

 • Materiál – termoplast
 • Hmotnost – 421 g
 • Počet výstupních portů – 3
 • Výstupní proud – 2,4 A
 • Typ baterie – Li-Pol
 Viking Vixen QC 3.0 20000mAh podporuje rychlonabíjení i obousměrné nabíjení.
Viking Vixen QC 3.0 20000mAh podporuje rychlonabíjení i obousměrné nabíjení.

ADATA P20000D Powerbank

Tato powerbanka nepodporuje rychlonabíjení, ani obousměrné nabíjení. Naopak ale disponuje svítilnou. V poměru cena/výkon také slušně obstojí. Její kapacita je stejná jako u Viking Vixen QC 3.0, tato powerbanka je ale o polovinu levnější.

Nevýhodou této powerbanky může být rychlost jejího dobíjení. Ta se může vzhledem k její kapacitě vyšplhat až na 10 hodin. Zvládne nabíjet až 2 zařízení naráz. Tato powerbanka nemá USB-C port.

Hlavní parametry:

 • Materiál – plast
 • Hmotnost – 450 g
 • Počet výstupních portů – 2,1
 • Výstupní proud – 2,4 A
 • Typ baterie – Li-Ion
Tato powerbanka má velkou kapacitu, není ale tolik drahá. To je její velkou předností.
Tato powerbanka má velkou kapacitu, není ale tolik drahá. To je její velkou předností.

Xiaomi Mi Power Bank 2 5000mAh

Powerbanka Xiaomi Mi Power Bank 2 je velmi dostupnou variantou. Nepodporuje rychlonabíjení, to ovšem k její malé kapacitě nevadí. Tato banka se dobije v průměru za 3,5 h.

Nemá svítilnu, ale má LED diody. Zvládne nabíjet pouze jedno zařízení klasickým USB portem. Je ovšem extrémně lehká a malá, takže se může vejít kamkoliv. Je také cenově velmi dostupná.

Hlavní parametry:

 • Materiál – hliník
 • Hmotnost – 156 g
 • Počet výstupních portů – 1
 • Výstupní proud – 2,1 A
 • Typ baterie – Li-Ion
Tato powerbanka je extrémně lehká a malá. Je také cenově velmi dostupná.
Tato powerbanka je extrémně lehká a malá. Je také cenově velmi dostupná.

Powerbanka v letadle

Na powerbanky v letadle se vztahují speciální omezení. Spadají totiž do stejné kategorie jako Li-Ion baterie. Na přepravu baterií jsou kladeny zvýšené požadavky. To se ovšem většinou netýká notebooků, kamer, fotoaparátů, mobilů apod.

Každé letiště má svá specifická pravidla. Je tedy dobré si před odletem prostudovat dané požadavky. Obecně se doporučuje powerbanku vložit do odbaveného zavazadla. Pravdou ale je, že většina cestujících o nějakých omezeních ani neví. Mnoho cestovatelů tak powerbanku převáží s sebou zcela bez problémů.

Správné zásady používání powerbank

Pokud chce zákazník zajistit, aby powerbanka vydržela co nejdéle, pak je nutné dodržovat několik zásad.

 • Až na solární powerbanky, které se nabíjí slunečním zářením, je nutné powerbanky chránit před nadměrnými teplotami
 • Také je důležité chránit powerbanky před mrazem
 • Doporučené skladování těchto zařízení je v rozmezí 0 °C až 20 °C
 • Je dobré si pořídit ochranný gumový obal, který chrání před prachem a vodou

Proč jsou recenze důležité?

Reklamace zboží je samozřejmě vždy možná. Pečlivým čtením recenzí si ovšem zákazník vybere kvalitní produkt a může se tak reklamaci vyhnout. Recenze na různých webech i hodnocení samotných uživatelů může budoucím zákazníkům velmi pomoci.

Reklamace navíc nemusí vždy probíhat hladce. Na co si dát pozor u reklamace zboží? Prodejci se často snaží své zákazníky oklamat a vyhnout se opravě či placení.

Magazín Hardyn.cz již v podobném stylu zpracoval články zabývající se recenzemi vysavačů.

Bez vysavače se dnes již žádná domácnost neobejde. Je tedy dobré si tyto recenze projít a vybrat skutečně kvalitní kousek.

Poslední aktualizace: 01. 11. 2019