Menu
Převod peněz – jak dlouho trvá, jak je to s převodem do zahraničí?

Převod peněz – jak dlouho trvá, jak je to s převodem do zahraničí?

Poslední aktualizace: 25. 06. 2018

2 minuty čtení

S převodem peněz se setkal už kde kdo. Je to způsob poslání peněz mezi dvěma bankovními účty. Detaily o samotném převodu peněz nejsou už tak známé. Jak dlouho převod trvá? Dají se peníze poslat na zahraniční účet? A jak je to s převodem o víkendu? Na tyto dotazy odpoví tento článek.

Jak dlouho trvá převod?

  • Převod peněz mezi dvěma účty stejné banky

Z pohledu rychlosti převodu se jedná o nejideálnější situaci. Příjemce obdrží sumu v rámci minut. Mezi nejrychlejší poskytovatele téměř okamžitého převodu patří například AirBank nebo Fio banka. Problém nastává během víkendu. Pokud byl zadán převod peněz o víkendu, připíšou se peníze příjemci až v pondělí.

  • Převod peněz mezi dvěma různými bankami

Tento proces je delší, zpravidla trvá několik pracovních dnů. Doba převodu peněz mezi bankami se může lišit. Délku ovlivňuje, která banka peníze posílá a která je přijímá. Pokud jsou peníze odeslány na konci pracovního týdne, mohou přijít až uprostřed týdne následujícího.

  • Převod peněz do zahraničí

V případě, kdy jsou peníze posílány mimo republiku, se rychlost transakce odvíjí především podle typu měny. Nejrychlejší jsou Eura – k převod dojde zhruba za dva dny. Transakce liber trvá už dny čtyři. Převod mimoevropských měn může trvat pět až deset dní.

Služba bývá zpoplatněna – jak u převodu do zahraničí, tak i u převodu ze zahraničí. Poplatky jsou často pro obě strany.

Jak je to s převodem peněz na Slovensko?

Převod z českého účtu na slovenský trvá mezi 2 až 3 pracovními dny. Jedná se o zahraniční platbu, je tudíž i tak zpoplatněna.

Je možné převod peněz urychlit?

Pokud převod spěchá, lze využít expresní platbu, pokud ji banka nabízí. Jedná se o nadstandardní zpoplatněnou službu.

Poplatek je různý u každé banky, pohybuje se od desítek až po několik set korun. Extra poplatek bývá spojen se zadáním příkazu na pobočce banky, místo v internetovém bankovnictví. Navíc je potřeba příkaz zadat do určité dopolední hodiny, pokud si člověk přeje, aby peníze došly téhož dne.

Alternativy k bankovnímu převodu

Banky nejsou jedinými zprostředkovateli peněžních transakcí. Stejnou službu nabízí například PayPal. Na PayPal spoléhají miliony lidí po celém světě. Účtuje si ale za převod peněz poplatky. Detailním návodem k zadání platby se věnuje článek na Tipli.cz Jak posílat platby přes PayPal“.