Menu
Příruční zavazadlo do letadla

Příruční zavazadlo do letadla

7 minut čtení

Pokud vyhledáváte téma příručního zavazadla do letadla, zřejmě vás zajímají jeho povolené rozměry, váha a co v něm můžete přepravovat? Cestování s příručním zavazadlem má své výhody, jenže i nevýhody a oboje vám níže představíme. 

Kdy neuděláme chybu s příručním zavazadlem?

Pokud cestujete nějakou krátkou vzdálenost či letíte s nízkonákladovou společností. Pokud se vám nevyplatí navíc připlácet za zavazadlo, stačí vám pouze to příruční. Je to zadarmo a na pár dní bohatě stačí. Vezměte si jen to nejnutnější.

Oblečení, které zabírá nejvíce místa si navrstvěte na sebe a v kabinovém zavazadle si nechte co nejvíce místa na nezbytnosti. Hygienu si můžete koupit až na místě nebo si pořiďte v drogerii vše v cestovním balení. Aerolinky doporučují spíše batoh než kufřík. Protože je v letadle skladnější.

Cestovní doklady mějte vždy někde po ruce, ale na bezpečném místě! Nezapomeňte, že notebook, elektronická zařízení a sáček s tekutou kosmetikou musíte předkládat ke kontrole.  Všechny tyto věci si nechte někde navrchu ať potom nezdržujete ostatní, ale i sami sebe.

Pokud jste se rozhodli pro kabinové zavazadlo a nevadí vám ušetřit pár peněz, pokračujeme tedy dál.

Co se považuje za příruční zavazadlo?

Jednat se může o malý kufr do letadla, tašku nebo pouze kabelku. Příruční neboli kabinové zavazadlo, můžete mít do letadla zdarma, pokud se splní některé podmínky. Toto zavazadlo můžete mít po celou dobu letu u sebe.

Přesto, že se odkládá vždy do úložného prostoru nad hlavy pasažérů, mělo by se vejít pod sedačku před cestujícího. Většinou by jeho váha neměla přesáhnout 10 kg.

Aerolinky někdy dovolují zdarma jedno příruční zavazadlo do letadla a jednu malou kabelku nebo tašku na notebook.

Rozměry a váha

Tato kritéria se u každé společnosti liší. Některé aerolinky je bedlivě kontrolují, a jiné to obzvlášť neřeší.

Povolený limit zavazadla se kontroluje za pomocí kovového měřidla na zavazadla. Když do něj palubní zavazadlo na letišti vloží a ono se tam nebude moct vtěsnat – ihned na místě se musí zaplatit poplatek za nadbytečné centimetry/kila, to je u každé aerolinky rovněž jiné.

Povolená váha palubního zavazadla bilancuje u společností okolo 8 – 10 kilogramů. V některých případech aerolinky sčítají váhu kabinového zavazadla a kabelky nebo tašky na notebook, celková váha nesmí obvykle přesáhnout 12 kg.

Udělali jsme shrnutí aerolinek, které Češi nejčastěji využívají při cestování po Evropě. V něm se dozvíte, jaké maximální míry může mít vaše palubní zavazadlo. Některé společnosti uvádí i poplatky za porušení uvedených mír.

AerolinkyKabinové zavazadlo kg a rozměrMalá taška kg a rozměr
Czech Airlines18 kg, 55 × 45 × 25 cm××
Smartwings & Travel Services18 kg, 56 × 45 × 25 cm13 kg, 40 × 30 × 15 cm
easyJet156 × 45 × 25 cm *××
Ryanair110 kg, 55 × 40 × 20 cm135 × 20 × 20 cm
Wizz Air110 kg, 55 × 45 × 23 cm××
Norwegian1* 10 kg, 55 × 40 × 23 cm125 × 33 × 20 cm

Czech Airlines (ČSA) 

Smartwings & Travel Services – pokud překročíte limit 8 kg, mohou vám naúčtovat poplatek 160 Kč za 1 kg.

easyJet – řídí se jen podle míry. EasyJet si účtuje za každý kilogram navíc 250 Kč. Poplatek je orientační

Ryanair – pokud některou podmínku z výše uvedených porušíte, může vám společnost naúčtovat až 50 €.

eDreams.com I rozměry kabinové zavazadla

Wizz Air – neuveřejňuje poplatky za překročení limitu hmotnosti zavazadel.

Norwegian – obě zavazadla dohromady nesmí překročit 10 kg. Poplatky za překročení váhy zavazadel také nemají veřejně k dispozici.

Velikáni leteckých společností

Velikány mezi evropskými leteckými společnostmi jsme pro lepší přehled shrnuli do tabulky.

SpolečnostKabinové zavazadlo kg a rozměrMalá taška kg a rozměrPoplatek*
British Airways2obě max. 23 kg, 56 × 45 × 25 cm140 × 30 × 15 cmcca €75
KLM1dohromady max. 12 kg, 55 × 35 × 25 cm140 × 30 × 15 cm
SAS1max. 8 kg, 55 × 45 × 23 cm140 × 30 × 15 cm
SWISS1max. 8 kg, 55 × 45 × 23 cm140 × 30 × 10 cm –
Air France1max. 12 kg, 55 × 35 × 25 cm140 × 30 × 15 cm
Lufthansa1max. 23 kg1max. 8 kg

* Poplatky za překročení limitu hmotnosti a mír palubního zavazadla z většiny neuvádějí.

Možná je to typem konečné destinace, protože se v těchto případech liší různá kritéria. (Například: z Německa do Dánska s sebou nemůžete mít palubní zavazadlo, nýbrž jen kabelku.)

Cestovní váha zavazadla do letadla

Pokud si chcete být jistí váhou vašeho zavazadla ze strachu, že překročíte limit. Tím pádem není od věci si zmínit, že lze využít váhy na zavazadla.

Bojíte se, že byste mohli platit nepříjemné poplatky za nadmíru hmotnosti zavazadel?

K tomu je potřeba váha zavazadla do letadla! Doma jej předem zvažte a na letišti už budete naprosto v klidu. Není to vůbec drahá investice. Hlavně pokud cestujete často, určitě váhu využijete. Ceny se pohybují od 140 korun, takže není nad čím „váhat“.

Ceny jsme srovnávali na srovnávači cen Heuréka.

Název | ObchodCenaFormaHodnocení
Samsonite U23*81 | Delmas849 KčDigitální4,8 z 5
Samsonite U23 šedá | Delmas598 KčDigitální4,8 z 5
Lesak ZEV-25 | Váhy pokladny Brno189 KčDigitální4,6 z 5
Váha na zavazadla | Železářství U Rotta148 KčMechanická4,6 z 5

Které aerolinky bedlivě kontrolují rozměry zavazadel?

Nízko nákladové lety jako Wizz Air Ryanair si své pasažéry opravdu pečlivě kontrolují. Samozřejmě, nejen je, ale hlavně kabinová zavazadla.

Pokud máte kabelku a příruční zavazadlo, donutí vás na gatu kabelku uklidit do příručního zavazadla. Po nějaké době si ji opět můžete vyndat. Chtějí hlavně vědět, že se vám kabelka do zavazadla vejde a vy neporušujete pravidla. Oni více příručních zavazadel nedovolují.

Někdy je lepší si kabelku vyndat až v letadle. Tu si potom můžete dát pod sedačku před vámi a zavazdlo do úložného prostoru nad vaší hlavou.

Co do zavazadla nepatří?

Když už víme, jak má naše zavazadlo do letadla vypadat, musíme respektovat ještě další pravidla aerolinek. Ty se týkají obsahu vašeho kabinového zavazadla. Co vlastně uvnitř smíte mít a co ne?

Možná už jste setkali s tím, že vám vyhodili na kontrole vodu, šampón či lak na nehty. Řekneme vám proč.

Tekutiny

Asi jste právě porušili oné regule. Přibližně od roku 2006 nesmíte cestovat s vlastní tekutinami (anglicky: liquids), které mají více jak 100 ml.

Maximum je opravdu jen 100 ml. A všechny lahvičky, krémy, laky a jiné tekutiny musíte mít v plastovém sáčku o maximálním objemu jednoho litru.

Šampón na vlasy a mýdlo si raději přelijte do menších lahviček nebo si rovnou kupte v drogerii cestovní balení. Kvůli těmto pravidlům dnes běžně v drogériích prodávají cestovní balení veškerých hygienických potřeb.

Tak s tekutinami to je ujasněno a co si dál cestující nemůže zabalit do palubního zavazadla?

Co do něj vážně nesmíme dát?!

Možná to někoho rozesměje, ale vážně, letecké společnosti zakazují na palubě Samsung Galaxy Note 7. Pokud vám nejsou známy ony okolnosti, proč to letecké společnosti zakazují – přečtěte si zprávy, které o tomto incidentu vyšly. Telefon ve vzduchu bouchá.

Zavazadlo do letadla nesmí obsahovat

  • Zbraně a jiná zařízení, která vymršťují projektily
  • Ochromující zařízení jako paralyzér, taser, obušek, aj.
  • Předměty s ostrým hrotem a ostrou hranou
  • Pracovní nářadí
  • Sportovní náčiní nebo vybavení pro bojová umění – softbalová a baseballová pálka, obušky, a další
  • Hračky, které vypadají jako skutečné zbraně – pistole, granáty, a jiné

Tyto předměty můžete přepravovat pouze v zapsaných speciálních zavazadlech. Např. k přepravě zbraní je nutné navíc předložit zbrojní pas a povolení k přepravě.

Předměty zakázané v letecké přepravě vůbec

  • Kufříky s poplašným zařízením
  • Výbušniny a pyrotechnika
  • Hořlaviny – zápalky, zapalovače, mazací látky, alkohol (přeprava 5 litrů nápojů s obsahem alkoholu 25 do 70 % v maloobchodním balení na 1 cestujícího povolena
  • Stlačené plyny (hořlavé, nehořlavé či jedovaté)
  • Žíraviny a látky způsobující korozi – kyseliny, zásady, peroxidy
  • Toxické a dráždivé látky
  • Radioaktivní materiály
  • Magnetické materiály
  • Rtuť
  • Akumulátory nebo baterie s kapalným elektrolytem
  • Infekční materiály
  • Suchý led o hmotnosti vyšší než 2,5 kg

Tyto všechny látky mohou být přepravovány pouze jako Cargo zásilka za zvláštních podmínek.

A výjimky? 

Ano samozřejmě i tady jsou výjimky, které se týkají například zapalovače. Kuřáci ho nosí neustále u sebe. Na osobu je jeden zapalovač normálně povolený. Někdy vám jich projde i více.

Další výjimkou jsou dámské žiletky. Takové ty holítka se zvlhčujícím páskem na jedno použití. Ženy s nimi cestují běžně, neberou se zřejmě jako nebezpečný nástroj. Ze zkušeností můžeme potvrdit, že je nevyhazují.

Deodorant do 100 ml si také můžete vzít na palubu, přesto, že je to stlačený plyn.

Hodně lidí se také mílí v tom, že si nemůžete vzít do kabinového zavazadla jídlo. Samozřejmě, že můžete, ale musíte si nejdřív prozkoumat jeho strukturu a na základě toho uvážit zda zabalit nebo nezabalit.

Například takovou Nutelu vám vyhodí, protože je považována za tekutinu (pastu), do které by mohla být zamíchána výbušnina. Za to knedlíky, bramborové nebo houskové, ty si můžete úplně v klidu zabalit do příručního zavazadla. Zvláštní, ale je to ověřené. Někdy tím i leteckou kontrolu pobavíte.

Levné letenky i svá palubní zavazadla máte teď už připravená, už si jen přečtěte, jaké další kroky vás ve vašem letu čekají. Je nutné nezapomenout na cestovní pojištění. K výběru toho nejlepšího pomůže srovnání cestovního pojištění. Najdete u nás nejen postupy, které vás neminou, ale i něco navíc!

V pohodě a bez stresu cestujte s chytrými aplikacemi a elektronickou letenkou. Už jste si o tom něco nastudovali?

Poslední aktualizace: 19. 05. 2018