Proč lidi opouští svou práci? Důvodem není pouze plat

1 minuta čtení

S týmem VimVic.cz jsme nedávno publikovali tiskovku a průzkum o důvodech, proč zaměstnanci opouštějí svá pracovní místa. Udělalo mi radost, že zpráva se ujala v médiích, mimo jiné také na serveru TyInternety.cz.

Vyhledávání informací o zaměstnavatelích je stále populárnější

Nový průzkum, kterého se zúčastnilo 300 uživatelů VimVic.cz, se zabývá hned několika důležitými otázkami. Jejich zodpovězení může přispět ke zlepšení pracovních podmínek a snížit tak fluktuaci zaměstnanců mezi různými zaměstnavateli. Spokojenost zaměstnanců je i jedním z mých hlavních pracovních cílů.

Server TyInternety.cz zveřejnil tento průzkum i rozhovor s obchodním ředitelem VimVic.cz – Ivo Praxem. Ten zmiňuje problém fluktuace zaměstnanců a jak důležité je pro lidi vyhledávání informací o svém potenciálním zaměstnavateli. To potvrzuje čísly – například počtem hodnocení zaměstnavatelů na VimVic.cz, ten se za poslední rok ztrojnásobil a brzy překoná 10.000 hodnocení.

Jedna ze zkoumaných otázek je, zda zaměstnancům záleží na jejich pracovním a osobním rozvoji. Průzkum prokázal, že více než 90 % zaměstnanců pociťuje nedostatek prostoru k rozvoji, což je následně také důvodem ke změně zaměstnavatele u 35 % z těchto nespokojených zaměstnanců. Tento nedostatek k rozvoji přitom pociťují především lidé s vyšším vzdělávám. U nás ve VímVíc jako řešení například organizujeme pravidelné ankety přes dotazníky, v kterých mají lidi z týmu možnost vyjádřit své potřeby a spokojenost.

Lidem záleží na osobním rozvoji, pověst firmy tolik neřeší

Nejčastějším důvodem, který vede ke změně zaměstnání, je výše platu. Nedostatečné finanční ohodnocení je důvodem k odchodu k jinému zaměstnavateli pro více než 50 % zaměstnanců. Zároveň většina zaměstnanců raději preferuje zvýšení fixní složky mzdy oproti jiným benefitům.

Další zajímavé informace, které vyšly z našeho průzkumu jsou, že pro české zaměstnance hraje pověst firmy spíše vedlejší roli. Pověst firem je možné ověřit přes hodnocení firem zaměstnanci. Ani v případě, kdy má firma špatnou image, tak 33 % lidí by tuto firmu neopustilo.

Zároveň je v Česku poměrně rozšířeným problémem sexuální obtěžování na pracovišti – dle průzkumu se s ním setkalo až 33 % dotázaných. Asi není překvapením, že častěji se s tímto problémem setkávají ženy než muži.

  • blaznivy_ajtak

    V jednom z mých prvních zaměstnání jsem měl kolegu, totální pohodář, flegmatik, flákač a kliďas, který si v 11 doma dával koblihu s kakaem a ranní cigárko, a do práce chodil na 12. Jednou po našem kanclu proběhl rozzuřený ředitel firmy, že mého kolegu už měsíc neviděl a ať mu zavolám, že s ním chce mluvit.

    Druhý den jsem kolegu potkal, jak jde s úsměvem z kanceláře ředitele, byl jsem v šoku. Ptám se ho: “prosímtě, co se tam dělo?”. Kolega: “Ále, řekl jsem ředitelovi, že po večerech pracuji na projektech pro klíčové klienty”. Já: “Ale ty nic takového neděláš”, on: “To je fuk, on ani nemá ponětí co dělám, jen se dívá na píchačky a podle toho řídí firmu”.

    Tenhle kolega měl heslo “Dokuď platí, tak dobrý”. O korporátech mě naučil vše, a nikdy si na nemožnost realizace nestěžoval… :))

    • Drsný příbeh. Nevím, jestli se smát nebo brečet :)))Site Footer