Menu
Půjčka na auto

Půjčka na auto

5 minut čtení

Auta jsou v dnešní době téměř nezbytným pomocníkem pro řadu lidí. Někdo auto potřebuje ke každodenní cestě do práce, někdo přímo ke své práci. Pořízení auta je stále dost nákladné a málokdo si může dovolit zaplatit auto ze svých úspor. Z tohoto důvodu jsou tu půjčky na auta.

Auta stojí poměrně vysokou částku peněz. Jeho údržba a palivo jsou také schopny propálit velkou díru do rozpočtu. Je proto důležité zvážit, zdali je auto opravdu nutné, nebo jestli postačí si na něj časem našetřit.

Půjčka na auto je stejně, jako jiné půjčky, závazek. Jako takový je spojen s úroky a dalšími poplatky. Pokud je koupě auta skutečně nezbytná, je nutné se zaměřit na následující otázky.

Kde si peníze půjčit?

V dnešní době existuje nepřeberné množství spotřebitelských půjček. Úvěr na auto lze získat od bankovní či nebankovní instituce. Portály jako Ušetřeno.cz nabízí seznam autopůjček, je možné si tak vybrat tu nejvýhodnější půjčku.

Při volbě nebankovní instituce k získání autopůjčky se hodí nejdřív pročíst článek o nebankovních organizacích, zde je možné se dozvědět, na co si dát pozor a čemu se vyvarovat při podepisování smlouvy.

Nebankovní půjčky na auto je doporučeno využít jen v případě, kdy jiná možnost už není.

Mimo klasické půjčky na auto je tu i možnost tzv. leasingu. Od klasického úvěru na auto se liší tím, že člověk není okamžitě vlastníkem automobilu. Majitelem se stává až po úplném splacení celkové částky. Jeho sjednání bývá jednoduché, často přichází i z výhodami, např. s havarijním pojištěním. Na druhou stranu někdy leasing přichází s tzv. akontací (nutnost zaplatit určité procento ceny auta předem).

Výjimkou je operativní leasing. U něj je klientovi auto pouze propůjčeno, proto je měsíční splátka mnohem nižší. Akontace je většinou 0%, na druhou stranu je ale auto skutečně jen zapůjčeno – je nastaven limit kilometrů a auto je pravidelně podrobeno pečlivé kontrole. Nejpopulárnější volbou je operativní leasing Škoda. Náš článek o operativním leasingu se zabývá detaily a zkušenostmi s operativním leasingem.

Je pro mě autopůjčka vhodným řešením?

Jelikož existuje několik způsobů, jak se k autu dostat, stojí za to si nejdříve odpovědět, zdali je autopůjčka tím správným řešením. Níže je seznam plusů a mínusů úvěrů na auto.

Výhody autopůjčky:

 • je flexibilní, člověk si může vybrat jak dlouho ji chce splácet
 • bývají velmi jednoduché na sjednání a pochopení, i když jeden není odborník v bankovním světě
 • oproti leasingu se stanete majitelem auta hned, je tudíž možné si s autem dělat cokoliv
 • pokud prodejce auta nenabízí neobvykle levný leasing, autopůjčky jsou zpravidla výhodnější

Naopak mezi nevýhody patří:

 • majitel je za auto plně zodpovědný, platí za jeho servis
 • je potřeba mít dobré postavení s bankou a být vyhodnocen jako tzv. bonitní klient (klient, schopný úvěr splácet)
 • pojištění nebývá v úvěru zahrnuto, je nutné ho tedy uhradit dodatečně
 • cena auta půjde neustále dolů, v době kdy je splacena původní výše úvěru na auto i s úroky, auto bude mít výrazně nižší cenu

Ke snadnějšímu výběru je níže k nalezení tabulka porovnávající autopůjčku, leasing a operativní leasing na základě nejdůležitějších otázek.

OtázkaAutopůjčkaLeasingOperativní Leasing
Stane se člověk hned vlastníkem vozidla?AnoNe, až po splaceníNe, nikdy
Zahrnuje většinou pojištění?NeAnoAno
Je člověk zodpovědný za servis?AnoNeNe
Je možné na vozidle provádět změny?AnoNeNe
Porovnání výše měsíčních splátekSplátky bývají nižšíSplátky bývají vyššíSplátky bývají velmi nízké

Podle čeho porovnat nabídky úvěrů?

Každá banka nabízí jinou výší úvěru, maximální dobu splatnosti, výší úroků a celkovou RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Procento RPSN zahrnuje, kromě úroků, veškeré poplatky související s vedením úvěru. Většinou platí, že čím nižší RPSN, tím je úvěr na auto výhodnější. I přes to je potřeba se podívat na výskyt poplatků za předčasné splacení, opožděnou splátku nebo pokud si banka neúčtuje poplatek za sjednání úvěru.

Ukázka seznamu autopůjček na Ušetřeno.cz

Ukázka seznamu autopůjček na Ušetřeno.cz

Seznam vyhodnocuje půjčku na auto od ČSOB jako tu s nejvýhodnějším úrokem a největší možnou výší úvěru. Navíc ČSOB nabízí i detailní kalkulačku autopůjček na svých stránkách, která zobrazí počet a výši měsíčních splátek, stejně jako celkovou částku, která bude splacena.

Nejlepší způsob na získání té nejvýhodnější a nejlepší půjčky na auto je použití úvěrové kalkulačky například na portále Ušetřeno.cz. Stačí zvolit účel na „Půjčka na auto“, zadat kolik peněz je potřeba a na jak dlouho má být úvěr na auto splácen. Následně kalkulačka úvěru na auto zobrazí kolik bank úvěr nabízí a výši měsíční splátky.

Na co si dát pozor před sjednáním úvěru na auto?

Jakmile si člověk najde vysněné auto, tak ví, kolik peněz je potřeba. Od ceny se dají odečíst osobní úspory, zbytek pokryje autopůjčka. Ta je např. v případě Essox půjčky na auto až 100 % z ceny vozidla. Pozor ale na úrok – mnohdy platí, že čím menší je půjčená suma, tím větší je úrok. Některé banky tak lákají dalšími bonusy, např. zdarma ověření vozidla systémem Autotracer za předpokladu Equa bank půjčky na auto nad 50 tisíc korun.

Vyplatí se zkusit si do kalkulačky úvěru na auto zadat oba případy, tj. výše úvěru s a bez odečtení úspor.

Ještě před samotným podepsáním je potřeba se ujistit, že:

 • měsíční splátky nejsou příliš velkou zátěží pro rozpočet!
 • neexistují skryté poplatky spojené s úvěrem, které poskytovatel úvěru nezmínil!
 • při operativním leasingu je limit kilometrů v rámci možností. Při jeho přesáhnutí přichází značné poplatky.

Shrnutí

Auto jsou dnes často nezbytným pomocníkem. Každý nemá dost hotovosti na jednorázové pokrytí prodejní ceny auta. Úvěr na auto si již sjednal nespočet lidí. Díky nejrůznějším porovnávacím portálům a úvěrovým kalkulačkám už člověk nemusí strávit celý den hledáním té nejlepší autopůjčky.

Pro nové řidiče je doporučeno si přečíst článek o kontrolkách v autě a jejich významu a vyhnout se tak zbytečnému poškození vozidla. Navíc je vhodné znát triky zlodějů a přečíst si pár tipů, jak předejít krádeži aut.

Poslední aktualizace: 28. 06. 2018