Menu
Půjčka na směnku – ihned na ruku

Půjčka na směnku – ihned na ruku

4 minuty čtení

Půjčka na směnku nebývá poskytována jen nebankovními společnostmi, také půjčka od soukromé osoby na směnku není výjimkou. Značí se vysokým rizikem, vysokým úrokem a nevyplácí se jí nesplácet včas. Co je nutné vědět o půjčce na směnku a na co si dát pozor?

Co je směnka?

Směnka patří mezi cenné papíry. Její forma musí být vždy písemná. Ústní forma směnky je neplatná a je na místě se držet od kohokoliv, kdo ji nabízí. Výhodou je fakt, že lze získat půjčka na směnku ihned. Většinou stačí pouze podpis a peníze jsou vyplaceny okamžitě.

Největší výhodou půjčky na směnku je rychlost a jednoduchost uzavření – stačí směnku podepsat.

Podpisem směnky se dlužník zavazuje ji ke stanovenému datu splatit na určitém místě nebo určitým způsobem (např. převod peněz na bankovní účet).

Pokud tak neučiní, nečekají ho vysoké poplatky jako u nebankovní půjčky, ale exekuce majetku. Směnka totiž umožňuje držiteli v případě nesplácení půjčenou částku vymáhat.

Směnky ve většině případů obsahují informace jako způsob splacení částky – buď v celé části na konci, nebo po menších splátkách průběžně. První způsob může být obtížnější, obzvlášť pokud se jedná o vyšší částky. Nicméně druhý způsob, ačkoliv se to nezdá, patří mezi ty rizikovější, jelikož při nesplacení pravidelné splátky hrozí zmíněné vymáhání dluhů i exekucí.

Směnky se hojně využívají v sektoru soukromých půjček a stojí jako základ půjčky na směnku. Soukromé osoby je používají jako jednu z forem zhodnocení peněz.

Tento sektor se značí skutečností, že jej často volí lidé, kteří byli odmítnutí klasickými bankami i nebankovními společnostmi. Proto je na místě pečlivě vybírat poskytovatele a ujistit se o jeho solidnosti.

Jaké jsou výhody půjčky na směnku?

Půjčka na směnku disponuje několika výhodami. Mezi ně patří například:

  • rychlost,
  • není potřeba dokládat příjem,
  • neřeší se trestní rejstřík,
  • neřeší registr dlužníků.

Rychlá půjčka na směnku není neobvyklá, většinou se peníze získávají ihned a posílají se na bankovní účet. Pokud jím člověk nedisponuje, může si najít půjčku na směnku vyplácenou hotově, v takovém případě se ale půjčuje výrazně méně peněz, stejně jako u půjčky o víkendu.

Ačkoliv je převod peněz na účet preferovaným způsobem vyplácení půjček na směnku, lze najít i půjčky na směnku v hotovosti na ruku.

Půjčka na směnku patří mezi rychlé půjčky bez doložení příjmů. Soukromým osobám většinou nezáleží na výši současných příjmů, bohužel často totiž očekávají zisk z pozdějšího vymáhání dluhů.

I když nebývá zvykem pro bankovní či nebankovní úvěry a hypotéky vyžadovat výpis z trestního rejstříku, některé banky uvádí ve svých podmínkách právo smlouvu vypovědět v případě záznamu v trestním rejstříku. Půjčka od soukromé osoby na směnku trestní rejstřík neřeší.

Jak již bylo zmíněno výše, půjčka na směnku je často volena lidmi odmítnutými bankovním i nebankovním sektorem. Nejčastější důvody o zamítnutí žádosti je nízký příjem či záznam v registru dlužníků. Opět, půjčka na směnku záznam v registru dlužníků neřeší.

Jaké jsou nevýhody a rizika půjčky na směnku?

Podobně jako půjčky pro zadlužené, půjčky na směnku jsou velice rizikové pro obě strany. Soukromé osoby riskují své peníze půjčováním rizikovým dlužníkům, kteří často mají dluhy již jinde. Dlužníci zase ručí i za menší částky svým majetkem. Rychlá půjčka na směnku má následující nevýhody:

  • ručení majetkem,
  • směnky mohou být prodávány,
  • bývá nutnost podepsat i jiné dokumenty – např. rozhodčí doložka,
  • velmi vysoký úrok.

Ručení majetkem představuje zdaleka nejrizikovější nevýhodu půjčky na směnku. Sice lze získat půjčka na směnku ihned, stejně rychle ale může přijít již zmíněná exekuce v případě nesplácení. Na rozdíl od hypoték, půjčka na směnku většinou nebývá moc vysoká a tak člověk ručí svým majetkem i za mikropůjčky.

Dalším rizikem je skutečnost, že směnky lze prodávat. Jelikož je směnka cenný papír, může jí její držitel prodat někomu jinému. Může se tak stát, že člověk, který peníze člověku půjčil a zdál se solidní a slušný, nemusí být ten, kterému peníze budete splácet. Dlužník o této skutečnosti není informován.

Rozhodčí doložka patří mezi nejproblematičtější prvky některých nebankovních hypoték a půjček. Půjčka od soukromé osoby na směnku jí obsahuje běžně. Po podepsání dává dlužník právo jejímu držiteli zvolit arbitra, který by případné problémy s nesplácením soudně řešil.

Zvolený arbitr je člověk stojící na straně držitele směnky, nikoliv soudem přiřazený nezávislý rozhodčí.

Stejně jako u jiných rizikových půjček, např. půjčky pro nezaměstnané, i půjčka na směnku je poskytována s vysokým úrokem.

Na závěr

Půjčka na směnku je skutečně velmi riziková záležitost. Ačkoliv se rychlá půjčka na směnku může zdát jako vhodné řešení současných finančních problémů, mnohdy tomu tak nebývá.

Rozhodně je na místě se podívat po alternativách. Mezi tyto alternativy patří předně všechny české banky a následně nebankovní společnosti. Soukromé osoby poskytující peníze často hraničí s lichvou a bývá obtížně si dohledat recenze a ohlasy jiných lidí.

Půjčka od soukromé osoby na směnku je tedy něco, co se nevyplatí nedbale sjednat a podepsat. Vždy je nutné si zjistit o poskytovateli co nejvíce informací a jakékoliv nesrovnalosti se směnkou řešit před podpisem.

Poslední aktualizace: 02. 03. 2019