Menu
Půjčka pro nezaměstnané

Půjčka pro nezaměstnané

3 minuty čtení

Půjčka pro nezaměstnané na někoho může působit trochu paradoxně. Jak je možné půjčovat někomu, kdo nemá stálý příjem a existuje tedy reálné riziko nesplácení? Přesto takové nabídky na trhu jsou a je jich poměrně velké množství. Jaké jsou výhody a nevýhody půjčky pro nezaměstnané? Co je dobré o těchto půjčkách vědět?

Nezaměstnanost je v České republice na rekordně nízké úrovni, přesto je ještě 3,2 % lidí bez práce. A i tito lidé občas potřebují půjčit peníze. Půjčky pro nezaměstnané jsou doménou především nebankovních institucí. Pro banky je člověk bez stálého příjmu ze zaměstnání rizikový, proto podobné produkty ve své nabídce nemají. Naproti tomu nebankovních půjček pro nezaměstnané se na trhu objevuje až nečekané množství.

Jednoduchý postup při sjednávání půjčky

Pro půjčky pro nezaměstnané jsou typické velmi benevolentní podmínky pro jejich získání. Nedokládají se příjmy nebo se například neprověřuje v registru dlužníků. Mezi obvyklé požadavky na vyřízení půjčky pro nezaměstnané patří:

  • průkaz totožnosti, popřípadě druhý doklad totožnosti,
  • věk 18 – 65 let,
  • vlastní bankovní účet,
  • české občanství.

Velmi často se dá podobná půjčka vyřídit on-line bez toho, aniž by člověk někam chodil. To je i hlavní výhoda – rychlost půjčky, kdy v některých případech je převod peněz opravdu otázkou minut.

Zní to velmi jednoduše. Bohužel, právě tato administrativní jednoduchost vede mnoho nezaměstnaných lidí ve finanční tísni k tomu, aby si půjčku vyřídili. Souvislosti a především následky už ale mnozí neřeší a dostávají se tím do ještě větší finanční pasti.

Půčka pro nezaměstnané je totiž i přes velice jednoduchou administrativu pořád půjčka. A s půjčkami se pojí mnoho poplatků a samozřejmě úrok. A právě tyto dvě položky jsou u půjček pro nezaměstnané podstatně vyšší, než u klasických úvěrů. Naopak stejně jako klasický úvěr, i půjčka pro nezaměstnané se musí řádně a včas splácet, jinak naskakují obrovské penále.

Pestrá nabídka půjček pro nezaměstnané

Do jakéhokoliv internetového vyhledávače stačí zadat „půjčka pro nezaměstnané“ a objeví se desítky odkazů na různé nebankovní instituce. Stačí si vybrat. Nedoporučuje se ovšem sjednat úvěr bezhlavě, i v tomto případě je lepší jednotlivé nabídky porovnat. A to především s ohledem na výši:

∗ Porovnání RPSN je pro porovnání výhodnosti úvěru důležitější než samotná úroková sazba. Do RPSN se totiž započítává vše, co se v souvislosti s půjčkou hradí, tedy i všechny poplatky, které se k ní vážou (například poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za vedení účtu, poplatek za správu úvěru apod.)

Půjčky pro nezaměstnané mohou být pojmenovány různým způsobem. Koho ani nevýhodnost těchto půjček neodradí a bude hledat tuto možnost, jak získat peníze, musí se poohlédnout po termínech půjčka bez doložení příjmů, SMS půjčka, rychlá půjčka ihned nebo například půjčka v hotovosti.

Není vhodné krýt půjčku jinou půjčkou. Lepším řešením než si brát půjčku novou, je konsolidace stávajících půjček nebo jejich refinancování.

Srovnání nabídek půjček pro nezaměstnané

Přehled dostupných půjček pro nezaměstnané, zdroj: www.okfin.cz

Zdroj: www.okfin.cz

Opravdový extrém

Pokud někomu půjčky pro nezaměstnané připadají samy o sobě zvláštní, pak jakási nadstavba těchto půjček už bude vnímána jako zcela extrémní. Některé nebankovní instituce nabízí totiž půjčky pro nezaměstnané a půjčky pro lidi s exekucemi. Zcela dobrovolně tak poskytnou peníze někomu, kdo nemá stálý příjem a zároveň se již dostal do exekuce nesplácením jiného dluhu.

Otázkou zůstává, zda si člověk, který si podobnou půjčku sjedná, uvědomuje, že je to cesta do pekel. Mnohem vhodnější než si vzít podobný typ úvěru je hledání jiné alternativy – půjčky od rodiny nebo od přátel, případně snížení osobních nákladů, které by vedlo k úspoře.

Poslední aktualizace: 28. 12. 2018