Menu
Pyramida potřeb zaměstnanců – Maslowova pyramida

Pyramida potřeb zaměstnanců – Maslowova pyramida

2 minuty čtení

Vybavuje se vám ze školy Maslowova pyramida potřeb? Ta obsahuje pět základních lidských potřeb, od těch tělesných přes pocit bezpečí, sounáležitosti, uznání až po seberealizaci na vrcholu. Platí u nich, že čím níže se potřeby v pyramidě nachází, tím jsou pro člověka důležitější. A stejná pyramida by se dala použít i pro potřeby zaměstnanců, jen s trochu jiným významem. Pojďme se podívat na její jednotlivé „položky“ od nejnižších po nejvyšší. 🙂

Maslowova pyramida

Autorem Maslowovy pyramidy je americký psycholog Abraham Harold Maslow. Pyramida, která nese jeho jméno, definuje základní lidské potřeby v tomto pořadí:

  • Základní potřeby – žízeň, hlad, spánek, dýchání
  • Potřeba bezpečí – kariérní, rodinné, zdravotní bezpečí
  • Potřeba sounáležitosti – přátelství, rodina, vztahy
  • Potřeba uznání – od sebe samého a od ostatních
  • Potřeba seberealizace – vrchol Maslowovy pyramidy, seberealizovat své schopnosti a stát se nejlepší verzí sebe samého

Podobný koncept se dá použít i pro pyramidu potřeb zaměstnance. Pyramida zaměstnance by vypadala takto.

1. Přežití

Místo tělesných potřeb se v pyramidě zaměstnanců na nejnižším poschodí nachází potřeba přežití. Co to znamená? Přeměna vašeho času a úsilí na peníze, které vám zajistí, že se nepotopíte ke dnu. Přežití je nejdůležitější potřebou jak v Maslowově pyramidě, tak i v pyramidě zaměstnanců. I přes to se najdou tací, kteří rádi riskují, aniž by na své riskantní chování měli prostředky.

2. Bezpečí

Bezpečí v tomto případě znamená jistotu zaměstnání, kdy se lidé nemusí obávat toho, že budou propuštěni a budou si muset najít novou práci. Ačkoli už dnes téměř neplatí, že člověk pracuje na stejné pozici celý život a pobírá stejný plat, pracovníci oceňují stabilní kariérní dráhu. Nemají rádi velké změny. Důležitá je pro ně pevná pracovní pozice a také stabilní výše platu.

3. Sounáležitost

Jakmile zaměstnanec získá jistotu práce a slušný plat, co může vyžadovat dál? Maslowova pyramida si vykládá sounáležitost v rámci společenských vztahů – přátelství, vztahy a rodina. Pro pyramidu zaměstnanců sounáležitost znamená přijetí v rámci pracovního týmu a také důvěru.

I když se to někdy nezdá, zaměstnanci nechtějí pouze ladit životopis, potřebují být součástí něčeho většího než jen sebe, něčeho se společným úmyslem.

4. Význam

Druhou nejvyšší potřebou je význam. Zaměstnanec potřebuje mít pocit, že firmě výrazně přispívá. Pokud všichni ví, že jejich práce přispívá k něčemu velkému a pomáhají tak firmě jít vpřed, získají pocit, že jejich práce je důležitá.

5. Seberealizace

Na samotném vrcholu potřeb se nachází seberealizace. Většina lidí má velké sny a ambice, ale jen část z nich jich dosáhne. Zaměstnanec, který dosáhl seberealizace, bude inspirovat druhé, aby dělali to nejlepší, co umí.

Co říkáte na tuhle pyramidu, přidali byste ještě nějaké potřeby? 🙂

Poslední aktualizace: 12. 05. 2017