Menu
Recenze klasických vysavačů

Recenze klasických vysavačů

7 minut čtení

Vysavač je přístroj, bez kterého se neobejde snad žádná domácnost. Proto mu možná tolik prostoru věnuje portál arecenze.cz, který zpracoval podrobnou recenzi klasických vysavačů a vyhodnotil deset nejlepších z nich. Kdo se stal vítězem testu a jaká byla kritéria výběru? A podle čeho vybírat nový vysavač?

Modelů vysavačů je na trhu nepřeberné množství. Takové, že si kolikrát člověk láme hlavu nad tím, podle čeho všeho kvalitní a účinný vysavač vybírat. Navíc, rozlišuje se hned několik druhů vysavačů a pro situaci konkrétního uživatele se může hodit jiný typ. Vybírat lze z následujících druhů vysavačů:

  • klasické vysavače,
  • multifunkční nebo průmyslové vysavače,
  • tyčové vysavače,
  • ruční vysavače,
  • kombinace tyčového a ručního vysavače (2 v 1),
  • robotické vysavače,
  • centrální vysavače.

Při výběru vhodného vysavače je vždy zapotřebí si nejprve uvědomit, pro jaké účely a prostory bude používán. Pro rychlý úklid dobře poslouží tyčový vysavač (vyrábí se jak s přívodním elektrickým kabelem, tak jako aku vysavač), pro vysávání dílen s většími nečistotami se určitě nejlépe hodí průmyslový vysavač.

Na chalupu s kamny ocení uživatelé vysavač popela a ti, kteří chtějí vysávat a čistit třeba také čalounění mokrou cestou využijí nejvíce vodní vysavač. Řidičům se zase nejvíce hodí ruční vysavač, kterým mohou vysát sedačky a také například zavazadlový prostor.

TIP: Řidičům je určena i recenze kamer do auta. Autokamery mohou předejít problémům při dokazování viny či neviny v případě autonehody. Ostatním jezdcům se mohou hodit recenze na elektrické koloběžky.

S pojmem vysavač se lze setkat nejen v souvislosti s vysáváním podlah, ale také oken. Vysavač na okna se v současnosti stal velmi oblíbeným přístrojem, který stírá plochu okna a zároveň vysává nadbytečnou vodu. 

Ovšem nejoblíbenějším a nejuniverzálnějším typem vysavače pro běžnou domácnost je pochopitelně klasický vysavač.  K němu se vztahují i následující informace. Zájemci si ale mohou přečíst také recenzi robotických vysavačů. Na webu jsou k nalezení i recenze nejlepších powerbank.

Ceny vysavačů

Cenové úrovně vysavačů jsou stejně pestré jako jejich nabídka. Vysavače na popel se dají pořídit za pár stovek, kvalitní ruční vysavač lze zakoupit již za 3 000 korun a třeba klasický vysavač stojí běžně do 10 000 korun. Poněkud více peněz z bankovního účtu musí vybrat ten, kdo zatouží po robotickém vysavači – jeho cena v mnohých případech přesahuje 20 000 korun.

Pro lepší srovnání cenových úrovní jsou níže uvedeny konkrétní případy (ceny převzaty z nabídky Alza.cz):

TIP: Levněji se dají různé modely vysavačů sehnat např. i na českém online tržišti Aukro.

Výsledky testu podle www.arecenze.cz

Do testu bylo zařazeno několik desítek klasických vysavačů. TOP desítku vysavačů tvoří přístroje pouze od tří výrobců – jedná se o vysavače Rowenta, Hoover a Electrolux. Následující tabulka specifikuje konkrétní typy, orientační cenu modelu, celkové hodnocení podle arecenze.cz a také k porovnání hodnocení uživatelů jednotlivých přístrojů podle heureka.cz.

Model klasického vysavačeOrientační cenaCelkové hodnocení podle arecenze.czHodnocení uživatelů podle heureka.cz
Rowenta RO6477EA7 500 Kč95,2 %94 %
Hoover TE 750114 500 Kč94,1 %86 %
Rowenta Silence Force 4A Full Care RO6486EA6 900 Kč94,1 %96 %
Hoover TX60PET0114 500 Kč93,3 %90 %*
Hoover TE80PET 0113 500 Kč92,3 %84 %*
Electrolux EUO9ANIMAL8 000 Kč91,8 %87 %*
Electrolux EUO93RR4 900 Kč91,7 %98 %*
Electrolux EUO 99 TM7 500 Kč91,7 %80 %*
Electrolux Pure D9 PD91-8SSM7 700 Kč91,7 %100 %*
Electrolux EUO95BR4 900 Kč91,7 %98 %*

* hodnoceno méně jak deseti uživateli

Test tedy doslova ovládly pouze tři výrobci. Jaké ale bylo celkové zastoupení značek klasických vysavačů v testu?

  • vysavače Electrolux 28 %
  • vysavače Rowenta 12 %
  • vysavače Sencor 12 %
  • vysavače Hoover 8 %
  • vysavače ETA 8 %
  • vysavače Dirt Devil 4 %
  • vysavače Concept 4 %
  • vysavače Kärcher 4 %
  • vysavače Zanussi 4 %
  • vysavače Dyson 4 %
  • vysavače Miele 4 %
  • vysavače Bosch 3%
  • vysavače ECG 2 %
  • další

Značka vysavače do jisté míry předpovídá kvalitu samotného výrobku. Nicméně vybírat nový vysavač jen podle ní by bylo krátkozraké. Jaké jsou tedy další parametry, které je nutné při výběru sledovat?

Energetický štítek vysavačů

Energetický štítek představuje asi nejjednodušší variantu, podle čeho lze klasický vysavač vybírat. Je pro všechny výrobce povinný a udává sjednocená data, která musí být ze strany výrobců dodržována. Spotřebitelům tak nabízí srovnání relevantních informací. Co vše lze z energetického štítku vyčíst?

  • energetickou třídu – poměr účinnosti vysávání a spotřeby uváděný ve škále A až G (přičemž A je nejlepší a G nejhorší),
  • roční spotřebu – spotřeba při vysávání prostoru 87 m2 1x týdně po dobu jednoho roku,
  • kvalitu filtrace uváděnou ve škále A až G (přičemž A je nejlepší a G nejhorší),
  • účinnost vysávání tvrdých podlah uváděnou ve škále A až G (přičemž A je nejlepší a G nejhorší) – doporučuje se třída C a vyšší,
  • účinnost vysávání koberců uváděnou ve škále A až G (přičemž A je nejlepší a G nejhorší) – doporučuje se třída C a vyšší,
  • hlučnost uváděnou v dB, kdy opravdu kvalitní vysavače dosahují kolem 50 dB.

Co se týká filtrace, nejčastěji vysavače obsahují tzv. HEPA filtry. Bývají označeny číslem – čím vyšší číslo, tím lepší má filtr účinnost. Například HEPA 13 vyfiltruje až 99,95 % vysátého prachu.

Test: Vysavače v TOP 10 jsou všechny z energetické třídy A (případně A+ nebo A++). Hlučnost přesahuje u všech přístrojů z TOP 10 60 dB.

Sáčkový vs. bezsáčkový vysavač

V rámci klasických vysavačů se může člověk rozhodnout mezi variantou sáčkového nebo bezsáčkového přístroje. Hygieničtější variantu představuje spíše sáčkový vysavač. V tomto případě totiž uživatel nepřijde s vysátými nečistotami vůbec do kontaktu – zkrátka vyhodí celý plný sáček. Hodí se proto především pro alergiky nebo astmatiky.

U bezsáčkové varianty dochází k vysypávání vysátých nečistot a tím k víření prachu. Existuje ještě varianta zachytávání nečistot do vody. U těchto vysavačů ale obvykle bývá nižší výkon, kterým se předchází vniknutí vody do motoru přístroje.

Nevýhodou sáčkových modelů je samotná investice do nových sáčků a také možné komplikace při sehnání konkrétního typu (zvláště u starších modelů).

Test: V testu bylo zastoupeno 68 % modelů sáčkových a 32 % modelů bezsáčkových. V TOP 10 jsou všechny přístroje sáčkové.

Objem vysavače

Volba optimálního objemu vysavače, resp. objemu odpadního sáčku nebo nádoby, záleží na velikosti vysávaného prostoru a míře znečištění. Platí, že například pro domácnosti s domácími zvířaty, kde se předpokládá zvýšená prašnost a výskyt chlupů, se hodí vysavač s větším objemem.

Při běžném znečištění se pak doporučuje vybrat vysavač podle těchto parametrů:

  • prostory do 50 m2 – objem sáčku 2 až 2,5 l
  • prostory do 150 m2 – objem sáčku 3 až 4 l
  • prostory nad 150 m2 – objem sáčku 4 l a více

U bezsáčkových vysavačů není potřeba objem tolik řešit. Nádobku na nečistoty lze kdykoliv bez nutnosti složitého montování vyprázdnit. Pochopitelně ovšem ne každému se chce po každém vysávání odpad vysypávat.

Test: Vysavače Electrolux z TOP 10 disponují sáčkem o objemu 5 l, vysavače Rowenta 4,5 l a Hoover 3,5 l.

Co dále zvážit při koupi vysavače?

Další vlastností vysavače, nad kterou je potřeba se zamyslet, je jeho hmotnost. Každodenní úklid s těžkým vysavačem nebude pro řadu lidí komfortní. Zvláště, pokud bude nutné přístroj nosit přes prahy, případně do patra. K hmotnosti vysavače proto je dobré při výběru přihlédnout.

Úklid může také ztížit krátký kabel vysavače, resp. malý akční rádius (délka kabelu + délka samotného vysavače a trubice). Naopak příjemnější úklid zajišťují měkčená kolečka, gumový nárazník, regulace výkonu nebo velký výběr nástavců.

Jak na tom jsou s těmito parametry tři nejlépe oceněné vysavače v rámci testu arecenze.cz?

VysavačHmotnostAkční rádiusMěkčená kolečkaRegulace výkonu
Rowenta RO6477EA8 kg11 mANOANO
Hoover TE 750114,2 kg9 mANOANO
Rowenta Silence Force 4A Full Care RO6486EA5,8 kg11 mNEANO

Největší akční rádius však z TOP 10 nabízejí vysavače Electrolux (12 m). Z příslušenství, které bylo pro testované vysavače časté, lze jmenovat například hubici na tvrdé podlahy, turbokartáč nebo malou hubici.

Výběr v kamenných prodejnách

Při výběru vhodného vysavače se určitě doporučuje jeho vyzkoušení přímo v některé ze specializovaných prodejen. Ve většině případů je předvedení vysavače naprostou samozřejmostí a člověk hned ví, zda mu vybraný přístroj vyhovuje či nikoliv.

Tuto jistotu člověk nemá při výběru vysavače přes internet. Nicméně není potřeba se bát „vyhozených peněz“. Pakliže přístroj nebude vyhovovat, je i u on-line nákupů možnost vrácení zboží a získání svých peněz zpět.

Poslední aktualizace: 21. 03. 2019