Menu
Recenze knihy „Na odpis“ o startupu od Dana Lyonse

Recenze knihy „Na odpis“ o startupu od Dana Lyonse

1 minuta čtení

Nedávno jsem přečetl knihu Na odpis od Dana Lyonse, která mne zaujala natolik, že jsem se rozhodl napsat na ní krátkou recenzi.

Dan celý svůj život pracoval pro redakce, po svém propuštění se však ocitl na pozici marketéra v jednom z tehdy nejpotenciálnějším americkém startupu HubSpot. Háček byl v tom, že Dan o marketingu nevěděl vůbec nic.

„HubSpot zpřístupnila informace o financích společnosti. Nebyl to hezký pohled.“

Autor v knize zcela upřímně popisuje negativní stránky startupu. I přes svou skepsi však vypráví s neuvěřitelnou dávkou ironie, které se zkrátka musíte smát. Celá kniha je koncipována do 27 reálných příběhů, které vypráví o lžích, intrikách a různých nešťastných příhodách, které Dana při svém působení ve startupu potkaly.

Firmu HubSpot Dan popisuje jako psychopatického zaměstnavatele. Toto silné označení demonstruje špatné zacházení se zaměstnanci, mizerné platy a sebemenší náznak neloajality k firmě je vyřešen vyhazovem. Shodou okolností jsem dříve psal článek o psychopatech na pracovišti, který způsob těchto praktik rovněž považuje za projev psychopatického chování.

Jedna z kapitol, která mě opravdu zaujala, má název „Brejličky pro idioty“. Narazil jsem zde na velmi příhodný výraz „rozhoď a modli se“, který je rozšířen mezi investory, jenž nedokáží rozlišit dobré nápady od špatných a tak nacpou peníze do všeho v naději, že některá z těchto investic se nakonec vyplatí.

Tom Perkins: „Miluju bubliny, vydělali jsme na nich hodně peněz.“

Slyšeli jste někdy o Kleinerových zákonech? Kleiner Perkins je jednou z nejrespektovanějších venture firem v Silicon Valley a jedno z jejích pravidel zní: „Napumpujte peníze do prodeje a marketingu, vytvořte nový trend, a dokážete prodat téměř vše za předpokladu, že trh je dost nafouknutý.“

Tato kapitola je také věnována známé dvojce Andreessen-Horowitz. Vzhledem k momentálnímu bitcoinovému šílenství je na místě zmínit, že Andreessen před lety investoval velké peníze právě do Bitcoinu. Vliv tohoto dua mohl být vidět právě v době, kdy probíhaly tyto investice a o Bitcoinech se začalo psát jako o hitu zítřka. Pro zajímavost poté, co se Warren Buffett ohledně kryptoměn vyjádřil skepticky, nazval ho Andreessen „obstarožním bělochem“, který tomu nerozumí.

Z této knihy bych mohl citovat i nadále, ale raději doporučím její přečtením všem, kteří se zajímají o investice, startupy a nebo se zkrátka chtějí pobavit u kvalitní četby.

Poslední aktualizace: 28. 11. 2019