Menu
Refinancování půjčky

Refinancování půjčky

2 minuty čtení

Co dříve mohla být výhodná půjčka, se může přeměnit na půjčku, která až příliš zatěžuje rodinný rozpočet. Ať se tak stane jakkoliv, např. ztrátou zaměstnání nebo úrazem, dluhu se zbavit nedá. Existují ale způsoby, jak udělat půjčku snesitelnější. Jedná se o refinancování.

Jak refinancování funguje?

Celý princip refinancování půjčky je postaven na převedení půjčky k jiné bance (tj. jinému věřiteli). Banky, za účelem získání nového a spokojeného klienta, nabízejí převzetí dluhu z jiné banky a zároveň slíbí nižší úrokovou sazbu. Pro zákazníka to může znamenat úsporu až v řádu desítek tisíc korun.

Refinancování se netýká jen půjček, lze uplatnit i na hypotéku, dluh z kontokorentu nebo z kreditní karty. Banky často nabízí online vyřízení.

K získání refinancování úvěru je potřeba být bankou vyhodnocen jako „bonitní“ (schopný úvěr splatit). Většinou je potřeba doložit své příjmy a bude nahlédnuto do registru. Existují i nebankovní organizace nabízející refinancování, může se ale pojit s mnohými problémy a riziky těchto institucí.

Je nutné podotknout, že refinancování půjčky nemusí být vždy výhodnější než původní úvěr. Před podepsáním je dobré pečlivě prostudovat smlouvu a vyhnout se tak nepříjemným skrytým poplatkům.

Kdy se vyplatí?

Jak již bylo zmíněno výše, stát se může cokoliv. Když pomineme úrazy nebo ztrátu zaměstnání, je zde pořád stále se měnící úroková sazba v bankovnictví. Co dříve mohla být výhodná půjčka je dnes předražená zátěž pro rozpočet. Refinancováním úvěru je možné získat nižší úrokovou sazbu, mnohdy výrazně nižší, než současný trend.

Pokud se člověk ocitne v případě, kdy se měsíční splátka stává takovým břemenem, že musí čerpat ze svých úspor, je refinancování úvěru dobrým začátkem řešení. Nic to nestojí a teoreticky není co ztratit, výše splátky může jít jen dolů.

Často se plete refinancování půjčky a konsolidace půjček. V obou případech se dluh převádí do jiné banky, která většinou nabídne výhodnější půjčku. Rozdíl je ale v počtu úvěrů. Refinancování je poskytováno pouze pro jedinou půjčku, zatímco konsolidace se vztahuje na dvě a více úvěrů.

Srovnání refinancování půjček

Bank, které nabízejí refinancování, je mnoho a vyznat se v nich může zabrat spoustu času. Proto je níže k nalezení srovnání nejpopulárnějších refinancování půjček, pro jednodušší hledání nejlevnější refinancování půjčky.

Poskytovatel refinancováníMaximální výše převedeného úvěruÚroková sazbaDoba splatnostiPoplatek za sjednání
Air Bank – „převedení půjčky“900 0005,9 % – 9,9 %6 – 120 měsícůZdarma
Česká spořitelna – „převedení půjčky“800 000 5,9 % 9,9 %12 – 120 měsíců1 % z úvěru (max. 5 000 Kč)
ČSOB – „refinancování půjčky“800 000 Od 6,9 %12 – 120 měsícůZdarma
Equabank – „repůjčka“600 000 Od 5,9 %6 – 120 měsícůZdarma
mBank – „mPůjčka plus“600 000 5,9 % 9,9 %12 – 96 měsícůZdarma
Raiffeisenbank – „refinancování půjčky“700 000 4,9 % 10,9 %6 – 120 měsícůZdarma

Údaje v tabulce srovnání jsou aktuální k srpnu 2018.

K výběrů nejlepší banky na refinancování půjčky poslouží kalkulačka refinancování. Tu je možné využít u většiny těchto vybraných bank. Vypočítat si úsporu v kalkulačkách na bankovních stránkách je nezávazné, člověk si tak může dohledat nejlevnější refinancování půjčky.

Poslední aktualizace: 24. 07. 2018