Menu
Rekola – kolo si půjčíte přes mobilní aplikaci

Rekola – kolo si půjčíte přes mobilní aplikaci

3 minuty čtení

Projekt Rekola nabízí možnost půjčit si kolo přes mobilní aplikaci v Praze a dalších českých městech. Je to snadné, stáhnete si mobilní aplikaci Rekola, vložíte platební kartu a rovnou si můžete půjčit na ulicích dostupná růžová kola a jezdit, jak potřebujete.

Jakmile dojedete do cíle, jen zamknete kolo na místě k nejbližší značce nebo zábradlí. Tím jej zpřístupníte pro dalšího uživatele. Dneska se tomu říká moderně „bikesharing“.

Přeprava po městě na růžovém kole je velmi rychlá a pohodlná. Pokud podobně jako já nejezdíte na kole, objevíte úplně nový svět plný tras pro cyklisty a uvědomíte si, jakou svobodu na kole máte. To se s autem nemůže srovnat. Obzvlášt přesun po centru města je rychlý a zábavný ve srovnání s chůzí, MHD, autem nebo nějakou kombinací.

S tímto odkazem můžete Rekola zdarma vyzkoušet, první jízda zadarmo, druhá za polovic.

Kola jsou velmi dobře konstruována. Snadno z nich můžete sesednout nebo se odstrčit, když zdoláváte nějaký obrubník nebo třeba se dostáváte do kontaktu s chodci. Obrovskou výhodou, kterou uživatelé milují a vy si taky zamilujete, tak je nosič na tašky na řídítkách. Jak říkal kamarád: „Už žádné mokré fleky od batohu na zádech.“

Jak půjčování kol funguje?

Přes mapku v aplikaci najdete nejbližší kolo a z jeho rámu pod sedlem opíšete 6-místné číslo. Aplikace zobrazí heslo, kterým odemknete číselný zámek od kola. Zámek zamknete ke košíku, během pár vteřin si upravíte výšku sedačky a vyrážíte.

Kód na rámu kola pro odemknutí před jízdou

Doporučení provozovatelů projektu je vracet kola do repointů, to jsou například běžné cyklo-stojany a vybraná městská zábradlí, která jsou v aplikaci označená písmenem „P“. Tím podle provozovatelů pomůžete snižovat tlak měst a stížnosti některých obyvatel, že růžová kola mohou překážet, když jsou připnutá ke značkám, lampám nebo zábradlích na chodnících.

Rekola v českých městech

Projekt Rekola funguje od roku 2014. Na začátku šlo o neziskový projekt, který se s mírnou vlnou nevole některých uživatelů změnil na komerční projekt. Z mého pohledu to je jedině dobře, tím projekt získal peníze na další růst a zvyšování kvality služby.

Aktuálně Rekola můžete najít v městech Praha, Brno, České Budějovice, Teplice, Olomouc a v mém rodném Kladně. Pokud můžu mluvit za Prahu, dostupných kol je speciálně v centru a blízkých částech opravdu hodně. Kola jsou ve výborném stavu. Kamarád vtipkoval, že v některých čtvrtích jako například na Andělu o Rekola skoro „zakopáváte“ na každém rohu.

Mapa se zobrazenými koly v iPhone aplikaci Rekola

Ceník pro Rekola

Pro zapůjčení kola přes Rekola máte k dispozici několik tarifů. Přes tento doporučovací odkaz získte pro vyzkoušení 1. jízdu zdarma, 2. jízdu za polovic a 10% slevu na roční členství.

Zapůjčení probíhá přes mobilní aplikaci. Jednorázová výpůjčka je docela drahá, její cena je 32 Kč za hodinu. Každých dalších 15 minut potom stojí 8 Kč. Osobně jsem si pořídil rovnou roční členství, které se zdá velmi výhodné. Za částku 1.199 Kč získáte možnost neomezeného půjčování kol do 60 minut zápůjčky v celé síti Rekola.

Rekola zdarma s kartou Multisport

Pokud podobně jako v mých startupech máte k dispozici kartu Multisport, můžete 2x denně na 60 minut využít kolo zdarma. Navíc ten den můžete jít s Multisportkou ještě cvičit nebo relaxovat. Výpůjčka přes Rekola se nezapočítává do limitu Multisport karty.

Podrobnosti o podmínkách pro půjčování Rekola přes Multisport kartu v článku zde.

Video s návodem na Rekola zde:

Poslední aktualizace: 24. 08. 2017