Menu
Revolvingový úvěr – co to je, pro koho je určen a jaké jsou jeho výhody?

Revolvingový úvěr – co to je, pro koho je určen a jaké jsou jeho výhody?

2 minuty čtení

Revolvingový úvěr lze popsat jako specifický finanční produkt, který je určen především podnikatelům a menším firmám. V současnosti ho mohou využívat také fyzické osoby, kterým dříve vůbec nabízen nebyl. Co je revolvingový úvěr a jak funguje? Jaké výhody nebo naopak nevýhody se s ním pojí a s jakými poplatky je třeba počítat?

Revolvingový úvěr je krátkodobý úvěr, který lze čerpat opakovaně. Mezi jeho další specifika patří skutečnost, že se jedná o úvěr účelový – bezúčelový revolvingový úvěr banky ani nebankovní společnosti nenabízejí.

Co to je revolvingový úvěr?

Revolvingový úvěr se řadí mezi spotřebitelské úvěry s možností automatického obnovování. Oproti kontokorentu se ale jedná o úvěr, který se neváže ke konkrétnímu běžnému účtu. Dále se liší vyšší úrokovou mírou a tím, že je nutné doložit jeho účel.

V případě, že banka revolvingový úvěr schválí, klient získá stálou finanční rezervu, kterou může opakovaně čerpat až do výše sjednaného limitu. Pokud úvěr čerpán není, neplatí se žádné splátky.

Revolvingový úvěr je krátkodobý a je poskytován maximální na jeden rok. Využívají ho hlavně malé firmy a podnikatelé, pro něž představuje dobrou možnost financování provozních potřeb, jako jsou nákupy zásob a materiálu. Čím dál častěji se využívá také k běžným nákupům nebo k zaplacení nečekaných výdajů.

Výhody revolvingového úvěru

Mezi hlavní výhody revolvingového úvěru se řadí poměrně nízký úrok. Úročení je nízké díky tomu, že se jedná o krátkodobý a účelový úvěr, který není příliš rizikový.

Výhodou je samozřejmě i možnost opakovaného čerpání revolvingového úvěru, s čímž se pojí minimální administrativní nároky. K revolvingovému úvěru je navíc často vydávána kreditní karta, s níž lze platit přímo u obchodníků, a která nabízí různé benefity. Mezi výhody kreditní karty patří například slevy na různé zboží, míle u leteckých společností zdarma nebo asistenční služby pro řidiče.

Nevýhody revolvingového úvěru

Za nevýhodu lze považovat skutečnost, že v rámci revolvingového úvěru je většinou možné čerpat pouze nižší částky. Při jeho sjednávání musí klient bance či nebankovní společnosti sdělit účel půjčky, bezúčelový revolvingový úvěr poskytován není. Je třeba počítat také s vyššími minimálními splátkami a vysokými poplatky v případě prodlení.

K revolvingovému úvěru lze získat kreditní kartu, se kterou je možné platit přímo u obchodníků.
K revolvingovému úvěru je často poskytována kreditní karta, se kterou je možné platit přímo u obchodníků.

Revolvingový úvěr v praxi

Co je revolvingový úvěr a k čemu slouží je tedy jasné. Jak probíhá jeho sjednání a s jakými poplatky počítat?

Revolvingový úvěr je nabízen jak bankami, tak nebankovními společnostmi. Podmínky pro jeho schválení se u každého poskytovatele do určité míry liší a zpravidla zahrnují prokázání schopnosti splácet.

Jak již bylo zmíněno, revolvingový úvěr je jedním ze způsobů, jak získat peníze na podnikání, a zároveň může být i dobrou volbou pro fyzické osoby. Klientům je nabízen „na míru“ dle jejich aktuální situace. Úroková míra je nejčastěji pohyblivá a obecně lze říci, že její výše je přibližně 0,5 až 2 %.

S čím je třeba předem počítat, jsou poplatky za vedení účtu nebo změny ve smlouvě ze strany klienta. U některých společností je zpoplatněno i samotné posouzení žádosti o úvěr. Samozřejmostí jsou také sankce za prodlení se splátkou.

Poslední aktualizace: 28. 03. 2019