Menu
Kryptoměna Ripple (XRP) – budoucnost bankovnictví?

Kryptoměna Ripple (XRP) – budoucnost bankovnictví?

Poslední aktualizace: 01. 06. 2018

7 minut čtení

Kryptoměna Ripple patří mezi nejvíce diskutované kryptoměny. V roce 2017 zaznamenala obrovský růst hodnoty – od ledna 2017 do ledna 2018 zvýšila hodnotu o více než 40.000 %. Společnost Ripple Labs v tomto období oznámila více než 40 partnerství s bankami z celého světa. Jaké jsou příčiny enormního růstu a na jakém principu Ripple funguje?

Co je to Ripple?

Ripple je platební síť nazvaná Ripple Transaction Protocol (RTXP) umožňující vytvářet tzv. tokeny (česky žetony), které mohou představovat jakoukoliv měnu na světě, komodity jako je zlato nebo stříbro či dokonce věrnostní body v obchodě. Jedním z tokenů je Ripple (XRP), který umožňuje ještě rychlejší a levnější platby, než tomu je u ostatních tokenů.

Ripple – měna rozdělující kryptoměnovou komunitu

Ripple je měna, která rozděluje kryptoměnovou komunitu na dva tábory. První Ripple odmítá kvůli centralizaci a provázanosti s bankami a dokonce říká, že Ripple není kryptoměna a jedná se pouze o digitální token. Druhý tábor Ripplu naopak fandí nebo aspoň do Ripple investuje.

Pravdou je, že nikdo neví, zda se Ripple opravdu v bankovním sektoru uchytí. V současné době většina indikátorů naznačuje, že Ripple má nakročeno opravdu dobře. Přestože se nejedná o čistou kryptoměnu, tak se Ripple zdá jako užitečný nástroj se zajímavou perspektivou.

Kurz Ripple

V roce 2017 se hodnota Ripple pohybovala v pásmu 0,15-0,25 dolarů. Na konci roku 2017 jeho hodnota vystřelila až na hranici 3,43 dolarů.

Příčinou růstu bylo oznámení, že korejské a japonské banky testují protokol, který je založený na Ripple. Hodnotu Ripple významně ovlivňují zprávy o navázaných partnerstvích s bankami.

Ukázka vývoje kurzu kryptoměny Ripple – období stagnace a následný prudký nárůst

Aktuální kurz Ripple lze přehledně sledovat na stránkách Coinmarketcap.com, v mobilní aplikaci Crypto Pro pro iOS a v aplikaci Delta pro Android.

Kde a jak koupit Ripple (XRP)?

Nejjednodušeji lze Ripple nakoupit za české koruny pomocí směnárny Simplecoin.

Nejčastěji se kupuje Ripple na kryptoměnové burze za pomocí bitcoinů. Za bitcoiny jej je možné zakoupit například na burze Bittrex, Binance, Kraken, Bitfinex a dalších.

Některé burzy také povolují nakoupit Ripple za dolary či eura. Mezi takové burzy patří Bitfinex nebo Bitstamp. V případě nákupu za dolary či eura je nutné poslat na burzu peníze předem pomocí SEPA platby. Takový převod trvá několik pracovních dní, neproběhne okamžitě. Tématem rychlosti převodu peněz a převodem do zahraničí se zabývá tento článek.

 • Burzy – nákup za bitcoiny: např. Poloniex, Bittrex, Kraken, Binance, Bitfinex, apod.
 • Burzy – nákup za dolary či eura: např. Bitfinex nebo Bitstamp

Historie kryptoměny Ripple

Prvotní koncept digitální decentralizované platební sítě vznikl již v roce 2004 a jmenoval se Ripple Pay. Ten se snažil vytvořit měnový systém, který by jedincům i komunitám umožňoval vytvářet své vlastní měny.

S příchodem blockchainové technologie projekt RipplePay v roce 2011 upadá a začíná se vyvíjet nový produkt, který na RipplePay přímo navazuje – platební síť Ripple. Na rozdíl od bitcoinu se v případě Ripple transakce nepotvrzují těžením, potvrzuje se za pomocí tzv. konsenzu.

V roce 2012 se zformovala společnost OneCoin, která začala na Ripple Transaciton Protocolu tvrdě pracovat. O rok později se společnost OneCoin přejmenovala na Ripple Labs Inc., která hned v zápětí oznámila propojení Bitcoinu a Ripple pomocí Bitcoin Bridge, což umožňovalo uživatelům Ripplu poslat v jakékoliv měně peníze na bitcoinovou adresu. Také se začala vytvářet měna XRP, která měla umožnit ještě rychlejší a levnější platby v RTXP síti.

Následující rok oznámila německá banka Fidor historicky první spolupráci banky s Ripplem. Dle jejich slov se má Ripple stát v budoucnu způsobem, jak efektivně provádět zahraniční platby a pomocí toho platit zaměstnance z cizích zemí.

Společnost provozující kryptoměnu Ripple je Ripple Labs Inc. a daří se jí uzavírat množství partnerství s bankami a dalšími finančními institucemi. To se následně odráží na kurzu. Jen v prosinci 2017 zdvojnásobil Ripple svou hodnotu a stal se tak druhou největší kryptoměnou, dokonce větší než Litecoin.

Ve své historii dostala společnost Ripple Labs pokutu v hodnotě 700.000 dolarů za porušování zákonu o bankovním tajemství. Společnost pokutu zaplatila a protokol se stal více regulovaným a snáze monitorovatelným. Z této nešťastné události dokázala Ripple Labs vytěžit maximum a po upravení protokolu oznámila spolupráci s bankami Western Union a Bank of Australia.

Vyhlídky do budoucna

V současné době má Ripple uzavřeno partnerství s více než 80 bankami a nové partnerství jsou oznamovány každý měsíc. Dle názoru odborníků dokáže zastavit rozvoj Ripple jen nečekaná státní regulace, která by znemožnila použití blockchainových technologií ve finančním sektoru.

Pokud žádná regulace nenastane, potom má Ripple výhled do budoucna více než optimistický.

V současné době Ripple Labs uzavřela partnerství s více než 80 bankami.

Ripple se inpiroval v systému Hawala

Nyní přejdeme k techničtější stránce věci. Pro snadnější pochopení Ripple si zde představíme systém Hawala, který se v současné době používá v některých muslimských zemích.

Systém Hawala je možné popsat jako finanční systém, který umožňuje převod peněz bez pohybu peněz. Tento systém umožňuje provést okamžitý převod prostředků na jakoukoli vzdálenost. Pro pochopení nastíníme jednoduchý příklad: Petr chce Katce poslat 1.000 Kč.

 • Petr zanese 1.000 Kč svému agentovi a řekne mu heslo, které Katka musí vědět.
 • Petrův agent zavolá Katčinu agentovi, že obdržel 1.000 Kč.
 • Katka řekne heslo a vybere si od svého agenta 1.000 Kč.

Můžeme vidět, že peněžní převod proběhl, ale peněžní pohyb se nekonal. V této situaci nyní Petrův agent dluží Katčině agentovi 1.000 Kč. Buď mu je může splatit přímo nebo může čekat na podobný příkaz v opačném směru (od Katčina směrem k Petrovu agentovi).

Každý agent v systému Hawala má svoji účetní knihu (u Ripple se účetní kniha nazývá Ledger).

Hawala pro své fungování vyžaduje vysoký stupeň důvěry:

 1. Petr musí důvěřovat svému agentovi.
 2. Katka musí důvěřovat svému agentovi.
 3. Agenti si musí důvěřovat mezi sebou, že jeden druhému někdy splatí dluh.

Jak funguje Ripple?

Ripple se ve fungování moc neliší od Hawaly. Agenti se v síti Ripple nazývají gateway. Všichni uživatelé sítě sdílí společnou účetní knihu zvanou Ledger, která se každých 5 vteřin aktualizuje. Do této účetní knihy se zapisuje jakýkoli převod peněz v síti Ripple.

Podobně jako u bitcoinového blockchainu také u fungování kryptoměny Ripple díky tomuto systému nemůže dojít k podvodům. Vždy je naprosto jasné, komu všemu gateway A, B, C, atd. dluží peníze.

BitcoinRipple
KonceptPlatební síť a kryptoměnaPlatební síť a kryptoměna XRP
ZakladatelNeznámý (Satoshi)Arthur Britto, Ryan Fugger, David Schwartz
Datum spuštění20092013
Tržní kapitalizace (24.11.2017)144 miliard dolarů10 miliard dolarů
Konečný počet mincí21 milionů100 miliard
Transakční poplatek (24.11.2017)6,2 dolarů0,00025 dolarů (v průběhu transakce se nenávratně spálí 0,00001 XRP)
Průměrná rychlost potvrzení transakce15 minut5 vteřin
Podporované měny v platební sítiBTCJakýkoli token v síti – BTC, USD, zlato, věrnostní body, apod.

V síti Ripple se rovněž vyskytují ověřovatelé (tzv. uzly), které vytvářejí skupiny zvané Unique Node List (UNL). UNL se snaží dohodnout na tom, které transakce již proběhly. Tento systém potvrzování transakcí se nazývá konsenzus a nabízí alternativu k potvrzování transakcí těžením, jako je tomu například u Bitcoinu.

Konverze

Síť Ripple umožňuje v průběhu transakce směnit jednu měnu za jinou nebo dokonce směnit měnu za komoditu. Je to možné díky podpoře tokenů a také díky existenci tzv. “market makers“, kteří fungují podobně jako směnárny.

Příklad: Petr posílá Katce koruny a Katka chce bitcoiny.

 1. Petr pošle gateway A 100 Kč.
 2. Gateway A hledá market makera, který je ochoten vyměnit koruny za bitcoiny.
 3. Market maker smění koruny za bitcoiny a peníze pošle dál gateway B, která přijímá bitcoiny.
 4. Katka dostane svých 0,001 BTC od gateway B.

Jelikož je celá síť spolu propojená, může nám být jedno, od jakého gateway peníze dostaneme. Pokud by v příkladu výše žádný market maker neumožnoval konverzi koruny na bitcoiny, market maker A by našel market makera B, který mění koruny za eura. Market maker B by následně našel market makera C, který umožňuje konverzi eura na bitcoiny.

Ripple (XRP)

Měna XRP příchází na scénu tehdy, když se nenajde žádné spojení mezi měnou, který A poslal a mezi měnou, který chce B dostat.

Příklad: Petr posílá 25 Kč Katce, která chce platbu přijmout v Litecoinu.

 1. Petr pošle gateway A 25 Kč.
 2. Gateway A hledá market makera, který umožňuje směnit koruny za litecoiny.
 3. Pokud nikoho nenajde, market maker smění koruny za nativní měnu XRP.
 4. Poté market maker smění XRP za litecoiny a pošle je gateway B.
 5. Katka si od gateway B vybere 0,01 LTC.

Kromě funkce XRP jako poslední záchrany v případě, kdy se nenajde spojení mezi požadovanými měnami (tokeny), je možné poslat příjemci přímo XRP. Má to několik výhod – transakce v XRP jsou rychleji vyřízené a jsou levnější.

Kontroverze s předtěžením

Mnoho lidem se nelíbí, že XRP se netěží jako jiné kryptoměny. Společnost Ripple Labs předtěžila 100 miliard XRP, kterými disponuje a má díky tomu značnou hodnotu.

Na začátku roku 2018 společnost RippleLabs vlastnila přes 50 miliard XRP a mnoho lidí se obávalo manipulaci s trhem. Na tyto obavy zareagovala společnost RippleLabs prohlášením, že každý měsíc pustí do oběhu miliardu XRP.

Našli jste chybu?