Menu
Salvador zavedl bitcoin jako oficiální měnu, většina obyvatel toho o bitcoinu moc neví

Salvador zavedl bitcoin jako oficiální měnu, většina obyvatel toho o bitcoinu moc neví

2 minuty čtení

Salvador je první zemí světa, která zavedla kryptoměnu Bitcoin jako oficiální platidlo. Stalo se tak 7. 9. 2021. Občané středoamerického San Salvadoru reagují nadšeně i odmítavě. Někteří se obávají o zneužití kryptoměny při podvodech a praní špinavých peněz. Jiní novinku vítají, protože v zemi konečně umožní bezkontaktní platby.

Přijetí bitcoinu provázely v Salvadoru hned první den protesty i technické závady. Vládou podporovanou virtuální bitcoin peněženku Chivo přijímala jen hrstka obchodů, mezi nimi například řetězce McDonald’s a Starbucks.

Naopak firmy Apple a Huawei platbu kryptoměnou neakceptovaly. Technické závady se objevily na straně vládních serverů, které neudržely krok s obrovským množstvím registrací a musely být na čas odpojeny.

Salvador je malý stát ve Střední Americe, který se nesmazatelně zapsal do dějin kryptoměn.

Bitcoin: co to je a k čemu slouží? Nejznámější a nejstarší kryptoměna hýbe finančním světem již více než deset let. Jaké jsou výhody a nevýhody bitcoinu, jak koupit a prodat bitcoin, jak těžit bitcoin a co obnáší těžba kryptoměn, jak probíhá zdanění kryptoměn a mnoho dalších informací o kryptoměnách přináší např. portál Vpenize.cz.

30 USD pro každého uživatele

Prezident Salvadoru Nayib Bukele zpopularizoval zavedení bitcoinu jako oficiální měny tak, že každému uživateli kryptoměny slíbil bitcoiny v hodnotě 30 USD.

V rámci prosazení kryptoměny prezident argumentoval výrazným ušetřením za bankovní poplatky. Salvador údajně ušetří ročně až 400 milionů USD za převody peněz ze zahraničí. Navíc také umožní napojení na virtuální finanční služby těm, kteří nevlastní bankovní účet.

Pokles ceny bitcoinu

Cena nejznámější kryptoměny se v ten samý den výrazně propadla. Podle specializovaného webu CoinDesk klesla hodnota bitcoinu až na 42 921 USD. Znamenalo to propad o 19 % za 24 hodin. Podobný scénář kopírovala i další kryptoměna ethereum.

Prezident Salvadoru je velkým příznivcem bitcoinu, opozice podobné nadšení nesdílí.

Prezident Salvadoru Bukele oznámil, že cenového poklesu využil k nákupu dalších 150 bitcoinů celkem asi za 7 milionů USD. Před zavedením bitcoinu jako oficiální měny v Salvadoru koupila vláda Bukeleho 400 bitcoinů za cenu odpovídající asi 20 milionů USD.

Opozice s počinem Bukeleho nesouhlasí. Opoziční politik Johnny Wright Sol prohlásil, že pokles ceny bitcoinu připravil Salvador a jeho obyvatele o 3 miliony USD

Demonstrace proti kryptoměně

Průzkumy Central American University zjistily, že zavedení bitcoinu jako oficiální měny odmítá více než dvě třetiny respondentů. Devadesát procent dotázaných navíc netuší, jak bitcoin funguje. Osmdesát procent respondentů vyjádřilo pouze malou nebo nulovou důvěru v používání nejznámější kryptoměny světa. 

Odpůrci zavedení bitcoinů demonstrovali před budovou nejvyššího soudu v hlavním městě San Salvadoru. Demonstrantů se sešlo téměř tisíc. Hlavní obavou odpůrců kryptoměny je podezření, že bitcoin způsob finanční nestabilitu a povede k praní špinavých peněz a k nezákonným transakcím.

Odpůrce kryptoměn je možné hledat i v jiných zemích. Nedávno totiž Čína prohlásila bitcoin transakce za nezákonné a bitcoin se tak opět propadl.

Poslední aktualizace: 10. 10. 2021