Menu
Šikana na pracovišti: jak se pozná manipulace a odkud čerpat pracovní motivaci

Šikana na pracovišti: jak se pozná manipulace a odkud čerpat pracovní motivaci

6 minut čtení

Šikana na pracovišti je rozšířeným problémem, i když to mnozí nechtějí slyšet. Za šikanou se také často skrývá manipulace, kdy se vás šéf snaží dostat tam, kde vás chce mít. A to není vždycky pozitivní.

Jak se se šikanou vyrovnat a kde brát další pracovní motivaci?

Šikana na pracovišti – mobbing nebo bossing?

Šikaně na pracovišti a vůbec znepříjemňování života v práci se říká také mobbing. Nejčastěji jde o útok skupiny na jednotlivce a tato šikana na pracovišti se projevuje jako zášť, podlost a drobné ústrky, které mají dotyčnému znepříjemnit život. Cílem skupiny často je, aby jedinec z práce odešel.

Šikanovat ale může také šéf, potom mluvíme o bossingu. To je obzvlášť nepříjemné, protože vůči šéfovi se zaměstnanec nachází v závislém postavení. Na šéfovi záleží, jestli dostanete zajímavou zakázku, mimořádné odměny nebo zaslouženou dovolenou. Pokud si na vás šéf zasedne, umí to pěkně znepříjemnit život. V některých případech se může jednat až o drsný psychoteror, který má dlouhodobé, často fatální následky. Bohužel tyto případy nejsou tak vzácné, jak by se mohlo zdát.

Jak poznat šikanu?

Může se samozřejmě stát, že si člověk se šéfem nebo s kolegy prostě lidsky nesedne. V ideálním případě by k odhalení takového nesouladu mělo dojít už během přijímacího řízení, ale ne vždy se to podaří. Občas může do zaběhnutého kolektivu přijít někdo, kdo jej celý tzv. rozloží zevnitř. Samozřejmě je vždycky horší, když se z takového člověka stane váš šéf.

Podle čeho se potom pozná šikana na pracovišti?

  • Přehnané kontrolování povinností a docházky,
  • arogantní chování, slovní urážky, neoprávněná kritika nebo zesměšňování před kolegy,
  • zadávání úkolů, na které nemá dotyčný kvalifikaci, nebo které jsou nesplnitelné,
  • nemožnost vyjádřit svůj názor a předložit své návrhy,
  • šéf vydává práci podřízeného za svou,
  • sexuální obtěžování,
  • neschválení dovolené,
  • nedostatečné podávání informací,
  • drobné ústrky, jako je nedostatek pracovních pomůcek nebo zdůrazňování drobných nedostatků, které jsou u ostatních přehlížené.

Jak se pozná manipulace

Šikana na pracovišti jde často ruku v ruce s manipulací. Manipulace je vlastně přesvědčovací technika, kdy se člověk snaží druhého dostat do pozice, která mu vyhovuje. Lze to samozřejmě udělat klasickým přesvědčováním a předkládáním věcných argumentů, ale manipulátoři se často uchylují spíš k méně férovým úskokům.

Mohou si s vámi například sjednat pracovní schůzku na dobu, která vám nevyhovuje (příliš brzy ráno nebo příliš pozdě odpoledne), abyste se co nejméně soustředili a vyšli jim vstříc. Nebo se vás snaží udolat odbornými fakty, kterým nemáte šanci rozumět.

Manipulátoři se také soustřeďují na lidi, kteří jsou ve stresu, unavené nebo obecně pod tlakem. Takoví lidé pak častěji kývnou na něco, co by je jinak ani nenapadlo odsouhlasit.

Na druhou stranu, manipulace může být i pozitivní, pokud se použije ke správným účelům. Pracovní motivace může být také formou manipulace. Charismatický šéf, který umí dobře číst v lidech, může být skvělým týmovým lídrem, který přináší do firmy zakázky, o kterých se nikomu ani nesnilo.

Jen pozor, manipulace většinou znamená, že někoho nutíte dělat něco proti jeho vůli, tak abyste nebyli překvapení nesouhlasnou reakcí.

Pokud si nejste jistí, jestli náhodou nejste obětí manipulace, soustřeďte se na následující znaky:

  • Používání expresivních výrazů a formulací (tento úkol je nezvladatelný, já bych to nedokázal),
  • snaha zalíbit se, vlichotit se do přízně,
  • soustředění se na protislužbu, vztahy „něco za něco“,
  • nenápadné šťouravé poznámky (Tu práci jsi dodělal až teď? Vždyť všichni už jsou hotoví!),
  • hrubost, nadávky a nemožnost konstruktivně se dohodnout, vždycky musí být po jeho,
  • předstírání závislosti (bez tebe bych to nikdy nedokázal!),
  • příslib ochrany nebo výhody za protislužbu.

Má šikana na pracovišti řešení?

Pokud jste obětí šikany na pracovišti, budete to nejspíš chtít řešit. Vzhledem k tomu, že mobbing nebo bossing mohou mít fatální následky na pracovní a soukromý život nebo na zdraví, nevyplatí se otálet moc dlouho. Co je tedy dobré udělat?

V první řadě je potřeba si uvědomit a sám sobě přiznat, že se člověk stal obětí šikany na pracovišti. Doporučuje se také nalézt podporu u rodiny a přátel, kteří vám mohou v případě potřeby dělat záchrannou síť.

Naopak se příliš nevyplatí spoléhat na podporu kolegů v práci. I když jsou jistě skvělí, může se stát, že se zaleknou následků, jaké by to pro ně mohlo mít. Co když se příště šikana na pracovišti snese na ně? Samozřejmě pokud dojde ke konfrontaci, ani šikanující šéf nejspíš nebude mluvit pravdu.

Dobrou zprávou ale je, že většina firem má už dnes fungující nástroje, jak šikanu řešit. Většinou lze problémy se šéfem nahlásit pomocí anonymního formuláře nebo nejrůznějších schránek důvěry. Některé společnosti mají dokonce vlastního firemního ombudsmana.

Pokud máte odvahu, můžete se obrátit na právníky a celou věc dovést až k soudu. Bohužel ale nemáte záruku, že vše dopadne dobře. Na druhou stranu může se vám podařit ochránit ostatní, kterých by se šikana na pracovišti mohla v budoucnu dotknout.

Častou variantou je také odchod ze zaměstnání. Většinou je to sice přesně to, co si šikanující přeje, a málokdo tomu chce vyhovět, ale je potřeba si uvědomit, že zdraví máme jenom jedno. Dlouhodobá psychická nepohoda může vést ke zdravotním problémům i rozvratu osobních vztahů.

Kde se bere pracovní motivace?

Pokud se vám podařilo uniknou šikaně na pracovišti, nejspíš budete potřebovat nějaký čas na zotavenou a opětovné nabrání sebevědomí. Možná vám bude také scházet pracovní motivace. Jak ji opětovně získat?

Pracovní motivace je klíčem k úspěchu, pokud nevíme, kam směřujeme, často se po cestě ztratíme. Mezi oblíbené nástroje pracovní motivace patří peníze a finanční odměny, dlouhodobě udržitelnější je ale vnitřní motivace, například v podobě seberealizace nebo získání užitečných sociálních kontaktů.

Tady je pár konkrétních tipů, které mohou pomoci k nalezení ztracené pracovní motivace:

  • Sepište si seznam svých silných stránek a přečtěte si ho vždy, když o sobě začnete pochybovat.
  • Připomeňte si, co všechno jste už dokázali.
  • Sepište si cíle a konkrétní kroky a úkoly, které k nim vedou. Postupné odškrtávání úkolů na mnoho lidí působí pozitivně.
  • Vybavte si pocit, který následuje, když se vám něco podaří. Nechcete ho prožít znovu?
  • Někomu může pomoci pracovní motto, například nějaký slavný citát, který mu pomůže soustředit se na své cíle.

Máte už své pracovní motto?

Pracovní motto možná může znít jako otřepané klišé, ale na některé lidi působí až magicky pozitivně. Pokud najdete to své, můžete ho používat jako mantru, která vás motivuje k vyšším pracovním výkonům.

Své vlastní pracovní motto můžete získat například z knih o životě slavných a úspěšných lidí, jako byl Winston Churchill, Stephen Hawking, Bill Gates nebo Steve Jobs. Můžete se ale uchýlit i k mnohem běžnějším úslovím a příslovím. Takové pracovní motto „bez práce nejsou koláče“ už jistě zvedlo ze židle mnoho lidí.

Poslední aktualizace: 26. 05. 2021