Menu
Smlouva o půjčce – vzor ke stažení

Smlouva o půjčce – vzor ke stažení

4 minuty čtení

Půjčka mezi přáteli či rodinnými příslušníky je poměrně běžnou záležitostí. Smlouva o půjčce už tak běžná není, přitom může předejít mnoha problémům a nepříjemným situacím. Proč se ji vyplatí sjednat a jaké má mít náležitosti? Přinášíme vzor smlouvy o půjčce k vyplnění zdarma, s nímž bude sepsání smlouvy otázkou několika málo minut.

V souvislosti se smlouvou o půjčce nás nejčastěji zajímá vzor smlouvy o půjčce peněz. Jejím předmětem však může být jakákoliv nemovitá věc, která je zastupitelná (lze ji nahradit jinou věcí stejného druhu), například stavební materiál, suroviny a podobně.

Chcete najít kalkulačku nejvýhodnější půjčky?
Vyzkoušejte portál Navigátor Úvěrů >

Smlouva o půjčce nemusí mít jen písemnou formu, lze ji uzavřít i ústně (tuto variantu však nelze doporučit, jelikož ve výsledku to bude slovo proti slovu). V každém případě by měly být jasně vymezeny smluvní strany, předmět půjčky a případné úroky. Ideální je také určit dobu, dokdy má být daná věc vrácena.

Platnosti nabývá až v momentě předání zápůjčky, nikoliv s podpisem. Tím se liší například od úvěru.

Půjčovat bez smlouvy se nevyplácí

V případě půjčky mezi přáteli či rodinnými příslušníky mnohé z nás ani nenapadne vyžadovat sepsání smlouvy. A pokud ano, je nám trapné takové potvrzení po blízkých chtít. Díky smlouvě však mají obě zúčastněné strany jasno, na čem přesně se domluvily, a ani po čase tak nedojde k žádným nesrovnalostem. Oproti ústní dohodě má písemná forma smlouvy o půjčce jasnou výhodu – co je psáno, to je dáno. Díky dostupným vzorům ke stažení bude sepsání smlouvy o půjčce hračka.

Jaké má mít smlouva o zápůjčce náležitosti?

Od nabytí účinnosti nového občanského zákoníku se smlouva o půjčce označuje pojmem smlouva o zápůjčce a smluvní strany jako zapůjčitel (dříve věřitel) a vydlužitel (dříve dlužník).

I v případě půjčky mezi blízkými je lepší smlouvu o zápůjčce sjednat.

Sepsat smlouvu o zápůjčce je velmi snadné. Neexistuje žádná závazná forma, stačí jen dodržet veškeré náležitosti. Smlouva by měla obsahovat:

  • Osobní údaje obou zúčastněných stran + informace o tom, kdo komu půjčuje
  • Co je předmětem půjčky + specifikace množství, stavu apod.
  • Jaká je sjednaná případná odměna za zapůjčení
  • Kdy a jakým způsobem bude zápůjčka vrácena
  • Co se stane, když zápůjčka vrácena nebude
  • Datum, místo a podpisy

Pokud jsou předmětem půjčky peníze, můžeme smlouvu sjednat s úroky či bez nich. Formulář smlouva o zápůjčce peněz je k dispozici ke stažení v závěrečné části tohoto článku.

Součástí smlouvy může být také tzv. doložka vykonavatelnosti. Ta přijde vhod v situaci, kdy vydlužitel půjčenou věc nebo peníze nevrátí v souladu s dohodnutými podmínkami. Z nedodržení smlouvy se stane pravomocné vykonavatelné rozhodnutí, což znamená, že bude možné rovnou podat návrh na nařízení exekuce. Přidání doložky vykonavatelnosti vyžaduje návštěvu notáře, nicméně v mnoha případech se může velmi vyplatit.

Co dělat, když vydlužitel zápůjčku nevrací?

Pokud k této nepříjemné situaci dojde, je jedinou možností obrátit se na advokáta. Na něm pak bude odeslání předžalobní výzvy, která zapůjčiteli zajistí, že nebude platit případné soudní výlohy a náklady na řízení.

Často však tato upomínka stačí na to, aby se vydlužitel dostatečně vyděsil, zápůjčku vrátil a k soudnímu řízení vůbec nedošlo. V opačném případě je vhodné podat žalobu, která už by mohla mít požadovaný účinek. Dle většinového názoru právníků však nemá smysl se soudit o částky do pěti tisíc korun, jelikož výše nejnižšího soudního poplatku je v případě klasické žaloby tisíc korun.

Smlouva o zápůjčce ke stažení zdarma

Pro co nejsnazší sepsání smlouvy jsme připravili vzory smlouvy o zápůjčce ke stažení zdarma. První z nich využije každý, kdo půjčuje finanční obnos, druhý je vhodný pro jiné movité věci.

V případě složitějších situací nebo půjčky vyššího finančního obnosu je vhodné se obrátit na advokátní kancelář, která smlouvu připraví, a případně do ní zahrne i další zajištění jako ručení nebo zástavní právo.

Na smlouvu by se nemělo zapomínat ani v případě, že jde o bezúročnou půjčku mezi příbuznými či přáteli. Vzor smlouvy o bezúročné půjčce bude vypadat úplně stejně, jen se jednoduše uvede nulový úrok.

Poslední aktualizace: 19. 10. 2019