Menu
SMS půjčka – ihned na účet a pro problémové klienty

SMS půjčka – ihned na účet a pro problémové klienty

4 minuty čtení

SMS půjčka je nebankovní úvěr, který je inzerován jako jeden z nejrychlejších a nejpohodlnějších způsobů získání půjčky. Mobilní telefon má dnes v podstatě každý a odeslat SMS není těžký úkon. Jaké jsou výhody a nevýhody SMS půjčky a na co si dát pozor? 

SMS půjčka je nabízena celou řadou nebankovních organizací. Většinou jsou zapůjčovány menší sumy, stovky až tisíce korun. Pouze výjimečně v řádu desítek tisíc korun. Doba splatnosti může být od jednoho dne až na pár měsíců. Nejčastěji se ale sjednává na 30 dní.

SMS půjčka ihned úplně každému

Je inzerováno, jak rychlá SMS půjčka vlastně je, proto peníze často na účet přijdou do několika desítek minut. Většinou je poskytována SMS půjčka ihned úplně každému. Mnohým nebankovním organizacím nevadí ani exekuci či nízký příjem.

Sjednání první SMS půjčky může být o něco složitější. První SMS půjčka je doručena jako poštovní poukázka přes Českou poštu. Jelikož nebankovní instituce musí vytvořit klientovi profil, ověřit jeho identitu a zkontrolovat registr dlužníků, sjednání první SMS půjčky trvá několik dní. Mnohdy ale poskytují i půjčky bez registru a doložení příjmů.

U dalších žádostí je vyhodnocování mnohem rychlejší a jednodušší. Zde již SMS půjčka ihned na účet přijde a celý proces žádosti a odeslání peněz na bankovní účet trvá několik minut.

Podobně jednoduchá na sjednání je i půjčka na směnku. Ta je většinou poskytována soukromými osobami jako způsob zhodnocení peněz. Půjčka na směnku většinou vyžaduje pouze podpis. Na druhou stranu může při nesplácení dostat dlužníka do exekuce. SMS půjčky jsou v tomto bezpečnější, u nich při nesplácení nejdříve přichází na řadu poplatky.

Výhody SMS půjčky

SMS půjčka přichází s mnoha výhodami. Mezi hlavní výhody patří:

  • rychlost sjednání – kromě první půjčky přijde SMS půjčka ihned na účet
  • kratší doba splacení – rychlá SMS půjčka se tak hodí k zaplacení nečekaných výdajů
  • jednoduchost zřízení úvěru – člověk nemusí nikam chodit, stačí pouze zaslat SMS zprávu
  • první půjčka bez úroku – často je první SMS půjčka poskytována bez úroku

Tento typ úvěru má o něco uvolněnější vyhodnocovací řízení. To platí obzvlášť pro případy inzerované jako „SMS půjčka ihned úplně každému“. Se zpřísněním zákona o spotřebitelských úvěrech je poskytovatel povinen ověřit, zda je zájemce schopný úvěr splatit. I tak se ale mnoho nebankovních půjček poskytuje lidem, kteří je nejsou schopni splatit.

To se nejvíce projevuje u SMS půjčky pro problémové klienty. Problémoví klienti jsou lidé s exekucí, či obrovskými dluhy. Půjčky pro zadlužené jsou velice rizikové a většinou je nabízí ti největší predátoři na nebankovním trhu. Zadlužení lidé si často sjednávají půjčky na splacení současných úvěru, tzv. dluhová spirála. Nikdy to není dobré řešení a často končí osobním bankrotem.

Nevýhody SMS půjčky

Stejně jako jiné nebankovní půjčky, i SMS půjčka přichází s četnými nevýhodami. Mezi hlavní nevýhody patří:

  • extrémně vysoké úroky – mnohonásobně vyšší úrok než u běžných bankovních úvěrů
  • vysoké poplatky – většina úkonů u SMS půjčky je zpoplatněna – sjednání, prodloužení, zpožděná platba atd.
  • RPSN v tisících procent – díky nevýhodnému úroku a poplatkům je RPSN až závratně vysoká

Podobně jako jiné rychlé půjčky ani SMS půjčky není doporučeno prodlužovat. Plně se totiž dostaví nevýhodný úrok. Navíc se začne navyšovat dlužná částka. Záleží na konkrétní smlouvě, obvykle je to v řádu desetin procenta denně. Odložení platby je samozřejmě zpoplatněno, stejně jako zasílání upomínek. Tyto poplatky mohou dosahovat až stovek korun týdně.

SMS půjčka pro problémové klienty je sice dostupná a rychlá, není ale doporučeno si ji sjednávat pokud už člověk předem ví, že jí nesplatí.
SMS půjčka pro problémové klienty je sice dostupná a rychlá, není ale doporučeno si ji sjednávat pokud už člověk předem ví, že jí nesplatí.

Pro nebankovní úvěry sjednávané na pár týdnů není vysoký úrok a RPSN žádnou výjimkou. Z tohoto důvodu jsou často zobrazovány pouze částky, které musí člověk splatit. RPSN v tisících procentech by totiž nevypadala zrovna přívětivě.

Na závěr

SMS půjčka ihned úplně každému je jednoduchý a dostupný prostředek získání peněz pro zaplacení náhlého výdaje. Rychlá SMS půjčka ihned na účet sice přijít může, je ale potřeba na ní myslet a splatit během dohodnutého termínu.

SMS půjčky a podobné mikropůjčky je nutné splatit včas. Kvůli častým a vysokým poplatkům se mohou velice rychle prodražit. Pokud člověk zapomene, nebo není schopen půjčku včas zaplatit, dostane se do velice obtížné situace. S denním nabýváním dlužné částky a s poplatky se SMS půjčka může zmnohonásobit a kvůli nevýhodnému úroku proměnit v noční můru.

Pokud je tedy ještě před sjednáním SMS půjčky jasné, že se ji pravděpodobně nepodaří splatit v dohodnutém termínu, je na místě uvažovat o jiných alternativách. Například o půjčce od rodiny nebo přátel, která může být podložena smlouvou o půjčce. Ta by měla obsahovat veškeré důležité údaje a především takové podmínky, které budou výhodné pro obě strany.

V případě, že je SMS půjček sjednáno více, je možné zkusit požádat o konsolidaci SMS půjček. Tím by se jednotlivé SMS půjčky sjednotily do jedné půjčky a úročení a poplatky by se tak výrazně zmírnily. U jedné nevýhodné SMS půjčky lze zkusit požádat o refinancování SMS půjčky.

Poslední aktualizace: 26. 10. 2018