Menu
Srí Lanka – zážitky z dovolené

Srí Lanka – zážitky z dovolené

4 minuty čtení

Rád jezdím na konci roku do tepla. Trochu načerpat sílu, když je v ČR zima. Na loňské zimní dovolené jsem byl v Dominikánské republice. Letos padla volba na Asii a Srí Lanku. Připravil jsem tento článek, protože jsem obdržel několik dotazů, jaké to na Srí Lance vlastně bylo.

Měl jsem koncem roka spoustu pracovních povinností. Hledat letenky jsem začal až dva týdny před odletem, ale nenašel jsem žádné za rozumnou cenu.

Nakonec jsem si nechal pomoci a kontaktoval dovolena.cz, kde už delší dobu oslovuji napřímo jednu agentku, s kterou mám velmi dobrou zkušenost. Nabídla mi přes německou cestovku rozumný let z Prahy přes Dubaj a slibně vypadající ubytování.

Cesta na Srí Lanku do mého ubytování byla dlouhá. Asi jako každá cesta do Asie. Ta naše cesta s kufry a příručními zavazadly do letadla trvala celkem 26 hodin včetně čekání na letišti v Praze, Dubaji a na Maledivách.

  • 2 hoďky letiště Praha
  • 6 hodin letu do Dubaje
  • 3 hodiny v Dubaji
  • 5 hodin letu na Maledivy
  • 1,5 hodiny čekání na Maledivách
  • 1,5 hodiny přelet na Srí Lanku
  • 7 hodin transport do hotelu

Srí Lanka počasí 

Jak jsem se ubytoval, už to byla jen pohádka. Počasí na Srí Lance je velmi teplé, všude palmy, dobré jídlo a lidi s úsměvem na tváři. Do zavazadel není potřeba brát teplé oblečení. Hodně lidí bylo letně a pestrobarevně oblečených, to se mi líbilo, působilo to pozitivně a mile.

Ubytovaný jsem byl v malém domku na pláži, asi 80 metrů od moře. Domek byl prostorný s velkou koupelnu.

Moře bylo hodně teplé, asi nejteplejší, co jsem kdy zažil. V této části Srí Lanky bylo počasí přes Vánoce velmi příjemné, teplé a vzduch vlhký. Jen je potřeba zjistit si, jak je na tom období deští.

Při mé dovolené bylo zrovna období dešťů, tak předpověď počasí na Srí Lance občas ukazovala déšť a pár dní propršelo. To se potom moře trochu zakalilo. Nic dramatického, dovolenou jsme si užili. V létě bude moře hezčí, podle fotek velmi průzračné.

Srí Lanka Dovolená 

Ubytování jsem měl zajištěné v malém resortu, kde bylo více personálu než hostů. Nemusel jsem nosit nějaké pásky přes ruku, všichni mě znali a přístup byl velmi osobní.

Na přístupu personálu během dovolené na Srí Lance se mi líbilo, že se chovali tak věrohodně srdečně – personál se zajímal o mě a mou spokojenost a já jsem věřil, že to myslí upřímně.

Roztomilý detail u personálu bylo pánské oblečení, místo kalhot pánové nosili sukni. Mimochodem, v resortu byla na 30 lidí v personálu max. jedna žena, jinak samí muži.

Pravidelně jsem podobně jako na každé dovolené chodil ráno běhat. To bylo vcelku drsné, protože ani během noci teplota neklesala pod 26 stupňů. V tomto vedru jsem denně běhal kolem 7 km do vesnice mezi místní, kterých je na silnici a v jejím okolí celá řada – buď něco u silnice prodávají nebo se někam pěšky, na kole, motorce nebo rikšou přesouvají.

Byl jsem při běhání dost atrakce, protože vidět tady na východě Srí Lanky „bělocha“ je docela unikát. A ještě bělocha, co v divném dresu běhá vesnicí o to víc. Pořád se za mnou otáčeli, děti na mě mávaly a Indové si možná po indicku „ťukali na čelo“.

Na východě ostrova a sedm hodin autem od letiště už nebylo moc ,,bělochů“. Když jsem si to namířil rikšou do města do banky a na místní trh, hodně lidí se za mnou otáčelo. Rodiče na nás ukazovali, ať se děti podívají. Byl to dost pocitově neobvyklý zážitek.

Dokonce jsem zažil situaci, kdy si na nás (bělochy) chtěla holčička sáhnout nebo situaci, kdy jiná holčička nás poprosila, zda si nás může vyfotit.

Ještě k jízdě rikšou – to je supr zážitek! Žádné pásy, vlastně žádné dveře, jen vítr ve vlasech a odhadem 35 km/h na tachometru.

Řidiči vás většinou ochotně dovezou kamkoliv, ochotně na vás počkají a ceny jsou většinou v pohodě. Jen jeden řidič rikši se snažil zdvojnásobit cenu proti dohodě, když jsem se ozval, tak cenu ponížil zpět.

Jídlo – tradiční asijské a indické, pro mě jako vegetariána úplně v pohodě. Co mě překvapilo, že pivo na Srí Lance vaří velmi dobré, vážně mi chutnalo a podle informací bylo skutečně lokální.

Zajímavostí dovolené na Srí Lance (podobně jako skoro v celé Asii) je z pohledu Evropana totální chaos v dopravě. To nelze popsat, to se musí zažít. Hustý provoz a všichni pořád troubí a blikají, jezdí se na úzkých silnicích, škarpa neškarpa,… Síla!

Vánoce na Srí Lance 

Na Srí Lance jsem oslavil Vánoce. Takové ty tradiční Vánoce na dovolené – hodně jídla a pití, dobroty někdy až těžko představitelných tvarů a chutí. S dekorací si dali záležet. Po večeři dorazil na loďce indický Santa a asi hodinu se věnoval pár dětem, co v resortu byly.

Potom přišel program pro dospělé, kterého jsem se dobrovolně-povinně zúčastnil. Jak bylo málo lidí v resortu, tak za mnou přišel ředitel resortu a poprosil mě, že když se s celým programem tolik připravovali, zda bych se nemohl více zapojit.

Skoro jsem protančil jedny střevíce a dokonce vyhrál cenu v taneční soutěži, možná protože jsme byli jediný bělošský pár na parketu. O Vánoce nastal taky největší problém celé dovolené.

Z nějakého mnou raději nezjištěného důvodu na Vánoce nebyl dostupný alkohol. Chápete to, Vánoce bez alkoholu?!?

Ale jinak to byla celkově supr dovolená. Jaké jsou vaše zkušenosti z Srí Lanky – dovolené nebo různých turisticko-poznávacích cest? Jaké jsou vaše zkušenosti ze zimní dovolené v teple?

sri-lanka-bazen

sri-lanka-riksa

sri-lanka-trh

sri-lanka-ulice

sri-lanka-vanoce

sri-lanka-kuchari

sri-lanka-vecere-ryba

Poslední aktualizace: 03. 02. 2016