Menu
Program pro stříhání videa zdarma a úpravu videa online

Program pro stříhání videa zdarma a úpravu videa online

7 minut čtení

Hledáte dobrý program pro střih a editaci videa? Pokud nejste profesionál, stačí varianta, která bude zdarma. Máme pro vás tipy na pár programů, které si lze stáhnout, a které můžete používat online.

Program pro střih videí je nezbytným nástrojem pro lidi, kteří plánují dráhu YouTubera. Ze začátku bohatě postačí tyto zdarma alternativy, později se může vyplatit zapřemýšlet nad prémiovými nástroji.

Programy na stříhání videa zdarma

iMovie

Bývá součástí softwaru zařízení s jablkem ve znaku. Apple do svého macOS přidává tento šikovný program na střih videa. Najdete jej v Apple Store nebo na stránkách Applu.

Aplikace iMovie nabízí velmi jednoduché ovládání, všechny nástroje – vyvážení barev, korekce barev, ořez, stabilizace obrazu, hlasitost, potlačení šumu a ekvalizér, rychlost videa, filtry a plno zvukových efektů, plno titulků a motivů, změny pozadí, přechodů, jsou na obrazovce viditelné a uživatel získá vynikající přehled.

Tento editor lze používat pro tvorbu normálních videí – domácí tvorbu a i profesionálnějších kousků! Lze stříhat i 4K videa. Je až neuvěřitelné, že je tento video editor zdarma.

S programem iMovie pro stříhání videa zdarma se pracuje snadno. Když se uživatelé naučí různé triky, mohou vytvořit zase o něco kvalitnější obsah. Nejdůležitější nástroj pro střih se ovládá opravdu lehce (stačí i klávesové zkratky) a práce je ihned rychlejší.

Nástroj plní svou funkci bez problému. Ovšem ti, kteří jsou zvyklí na Adobe Premiere, iMovie oproti Premiere vypadá vizuálně trošku jednoduše. Nicméně se rozhodně jedná o jeden z nejlepších programů na stříhání videa zdarma.

OpenShot Video Editor 2.4.0.

Video editor pro základní zpracování videí a slideshows. Zahrnuje nástroje pro modifikaci, hlasitost, velikost, pozici, rychlost, délku, poměr stran, efekty a přechody.

Recenze moc nenapoví, nutno říct, protože názory uživatelů jsou v tomto případě vysoce individuální a rozdílné. Pokud uživatel má už nějaké zkušenosti se střihem, určitě si poradí a zorientuje se snadno. Pokud zkušenosti nemá, může se to zdát složité a na učení chvilku zdlouhavé. Rozhodně se nejedná o jednoduchý program na střih videa pro začátečníky. Stále, je to program na stříhání zdarma.

Avidemux 2.7.0.

Tento software patří mezi programy pro stříhání videa zdarma. Je navržen pro jednoduchý základní střih videa, použití filtrů a kódování. Podporuje tyto formáty: DVD, VOB, AVI, WMV, MPG, MP4, AVI, MOV, MKV, DV, FLV and codecs like H.264/AVC, H.265/HEVC, MPEG4 ASP(DivX, XviD), MPEG2, MJPEG, HUffYUV, PNG, YV12.

Zde jsou recenze shovívavější a uživatelé se většinově shodují. Program je jednoduchý, ovládání je průměrné. Na to, že je zdarma – je hodně chválen.

Windows Movie Maker

Asi jeden z nejznámějších programů v kategorii programů pro střih videa. Mnozí se s ním už setkali, bývá totiž základní součástí softwaru Windows. Je to zřetelně jednoduchý program, jak v ovládání, tak i ve funkcích.

Uživatel nesmí očekávat profesionální výsledek, protože vše je opravdu základní. Vyhovuje tvorbě slideshows z fotografií, za použití muziky a titulků. Úroveň je o dost nižší ve srovnání s iMovie, celovečerního filmu zde nedosáhnete.

Srovnání – programy na stříhání videa zdarma

ProgramOvládáníPotenciálSoftwareDostupnost
iMovie (pouze Apple/iOS)✓✓MAC
Windows Movie MakerWindows
OpenShot Video Editor 2.4.0.Windows
Avidemux 2.7.0.Windows

iMovie je rozhodně skvělou volbou, lze jej použít jen na zařízeních MAC. Pro uživatele Windows představuje Windows Movie Maker jednoduchý program na střih videa.

Stříhání a úprava videa online

Pojďme se podívat na programy, které můžete používat pro stříhání videa online – to znamená přes webový prohlížeč. U těchto programů nemusíte stahovat žádný software do počítače a budou vám fungovat bez rozdílu, jestli používáte počítač s Windows nebo od Apple.

Velkou výhodou těchto stránek na úpravu videa online je jejich dostupnost. Stačí se pouze registrovat a není nutné nic instalovat. Většinou nabízí zkušební verzi zdarma nebo jsou zdarma přístupné všem.

Profesionálních funkcí se ale člověk u spousty z nich nedočká. Úprava videa online a jiné drobnější funkce tyto stránky zvládnou, ale v celkových funkcích zaostávají nad výše zmíněnými aplikacemi. Pro běžného uživatele, který hledá způsob úpravy videa online, jsou ale dostačující.

www.wevideo.com 90 denní verze zdarma

Uživatelé mohou použít verzi, která je po 90 dní zdarma. Poté si za editor musí zaplatit. Platící uživatelé jsou spokojení a program má dobré recenze. Při vyzkoušení zkušební trial verze můžete použít webové prohlížeče: Firefox, Google Chrome, Opera a Microsoft Edge. Bohužel v prohlížeči Safari aplikaci nepustíte.

Krátký návod: Video si nejprve nahrajete, potom přetáhnete do časové osy. Tu si můžete přibližovat a oddalovat pomocí lupy v pravém rohu. Stříhat materiál můžete pomocí nůžek, které jsou vyobrazené pokaždé, když v časové ose vyberete úsek, který chcete ustřihnout.

Když máte sestříháno a potřebujete některé záběry vylepšit (v kontrastu, světle, v barvách), jen označíte záběr, případně všechny záběry a kliknutím je vyberete. Pokud chcete přidat hudbu, natáhnete ji úplně stejně jako obraz. 

Naše hodnocení: Editor překvapil svou variabilitou, jedná se o jakýsi základ ve stříhání, ale má všechny základní funkce, i několik málo navíc.

Například můžete vložit i vrstvy (komiksové bubliny, atd.), což si v profesionálních programech musíte vytvořit sami. Bod navíc. Nevýhoda tohoto online editoru videa je vkládání materiálu na internet – potřebujete silné a stabilní připojení k internetu.

– reklamní logo ve finální verzi

– závislost na internetovém připojení

– nízká kvalita

+ vkládání vrstev

+ celková variabilita

Stupeflix

Po přihlášení editor nabízí několik témat, v kterých se video ponese. Liší se jinými textovými poli, prolínáním a barevnou variací. Po výběru témata už lze tvořit video.

Naše hodnocení: Je to vesměs podobné, jako v ostatních editorech – základní funkce, velmi podobné grafické zobrazení, jen postupem se trochu liší. Ovládání je podobné mobilním aplikacím. Nicméně výsledků dosáhnete a nárokům stříhání videa zdarma dostačuje.

– ovládání

– musí se vybrat téma (na začátku)

Stupeflix bohužel svou službu ukončil 31. srpna 2018.

Kizoa

Naše hodnocení: Při stříhání videa se obsah trošku zasekává, je horší se trefit do správného času, který je potřeba oddělit.

Když se video sestříhá, nahodí se do lišty a potom lze pokračovat v další úpravě. Nabídka efektů je široká a opět velmi variabilní. Verze zdarma je demo verzí, potom je možné si zakoupit premium s větší škálou možností.

– grafika

– plynulost

+ široká variabilita

+ hodně možností zdarma

YouTube.com/editor > 20. září byl bohužel odebrán.

Mobilní aplikace (video editor)

Video můžete editovat i v mobilních telefonech. Aplikaci pro editaci videa si stáhnete do mobilu a poté používáte přímo v mobilu. Nabídka aplikací v kategorii video editor se liší pro zařízení od Apple (iPhone) a pro zařízení s nainstalovaným systémem Android.

InShot (Andorid)

Podle hodnocení uživatelů je to velmi oblíbená aplikace, jedna z nejstahovanějších. Po vyzkoušení hodnotíme aplikaci opět jako velmi jednoduchou. Ale nástroje nejsou moc vybavené.

Nicméně pro sociální sítě a mobilní používání je to víceméně dostačující. Krátkometrážní film z toho asi nebude, ale vystřihnete si zde, to, co potřebujete…

– chybí filtry

– základ nástroje

+ jednoduché ovládání

Video Editor & Music Movie Maker (iPhone)

Střih je zde velmi nepřehledný, nedá se zde normálně pracovat jako v klasickém programu. Aplikace umožní pouze si vybrat jeden úsek, který lze použít. Pokud uživatel chce prostříhat delší video, musí se do aplikace video natáhnout několikrát a vybrat kousky, které chce použít a vystřihnout je.

Filtry jsou velmi pěkné, textové pole nabízí několik velmi hezkých fontů. Celková aplikace je po zorientování velmi jednoduchá. Recenze jsou kladné, jen je škoda, že opět je zde přes video reklamní banner.

– reklamní banner

– střih

+ jednoduché ovládání

+ filtry

Program na stříhání videa (Windows/Mac)

Pokud vám nevadí si za program zaplatit a chcete kvalitní editor, v kterém se tvoří profesionální práce, doporučujeme vám tyto 2 programy:

Adobe Premiere Pro CC

Pro Mac i Windows. Profesionální produkt, který splní vysoké nároky. Pro začátečníky bude start a práce s programem složitá, ale existuje plno návodů na YouTube i jinde.

Má všechny funkce k úpravě profesionálního videa. Asi ani není třeba nic víc dodávat. Jediné mínus je cena, ta se rozděluje podle třech typů uživatelů (je to cena za měsíc): studenti a pedagogové (19,66 €), firmy (29,99 €) a jednotlivci (60,49 €).

Vegas Pro 15

Opět velmi profesionální program, který má všechny potřebné nástroje. Tvoří se v něm filmy, televizní pořady, atd. Jediné, co lze vytknout je opět cena. Občasný uživatel si asi program za tu cenu jen tak nezakoupí. Cena se pohybuje od 399 $ do 799 $.

Shrnutí

Vidíte, že lze najít velmi mnoho variant, kde si můžete upravit lehce a efektivně video zdarma. A pokud vás to pohltí jako nové hobby, na konci článku jste nabídli také profesionální editory, které by vás mohly jednou zaujmout.

V případě, kdy by bylo potřeba do videa zakomponovat nějaké jiné video z YouTube, se hodí si přečíst náš článek o stahování videí z YouTube.

Střihu videa zdar a hodně trpělivosti.

Poslední aktualizace: 30. 09. 2017