Menu
Studentská půjčka

Studentská půjčka

3 minuty čtení

Stále více studentů středních škol pokračuje v dalším studiu. Ne vždy si však mladí lidé vystačí s tím, co vydělají nebo co jim může poskytnout rodina, zejména pokud musí platit třeba školné. S tím ale může pomoci studentská půjčka. Na co si lze půjčit a kam se obrátit?

Nedostatek financí lze vyřešit mnoha způsoby, ať už bankovní půjčkou, nebankovní půjčkou nebo půjčkou od státu. Pro mladé lidi jsou běžné půjčky mnohdy nevýhodné, proto je tu možnost tzv. studentských půjček. Existují i online půjčky, které lze vyřídit tak rychle, že než přijede donáška s pizzou, jsou peníze na účtě.

Studentskými půjčkami se hradí školné, ale také bydlení na kolejích, dopravu, výukové materiály nebo třeba vzdělávací kurzy. Ne vždy s nimi jde platit cokoli, co studenta napadne. Studentské půjčky jsou atraktivní především pro nižší úrokovou sazbu a jiné výhody.

Banky půjčují mimo jiné studentům na elektroniku např. na počítače, tablety či mobily.

Banky půjčují mimo jiné studentům na elektroniku – např. na počítače, tablety či mobily.

Tento typ půjček je určen pouze pro studující. Je potřeba doložit potvrzení o studiu a nabídka je limitována věkem – do 26 let.

Kdo studentskou půjčku nabízí?

Podle poskytovatele si mohou půjčit studenti středních škol, vyšších odborných nebo vysokých škol. Pozor, nebankovní instituce často nabízejí „studentské půjčky“, pod kterými se skrývá obyčejný úvěr, nabízející stejné podmínky, jako jiné půjčky. Žádná výhoda pro studenty z nich nevyplývá.

Některé banky opravdu poskytují studentský úvěr s možností např. odložení splátek a nízkým úrokem. Podmínkou je zpravidla mít u dané banky i běžný účet. Studentskou půjčku má z velkých bank ve své nabídce Komerční banka nebo Česká spořitelna.

Komerční banka – studentská půjčka

Komerční banka nabízí 2 typy úvěrů – Gaudeamus a micro Gaudeamus. Tabulka porovnává základní podmínky těchto půjček.

Gaudeamusmicro Gaudeamus
Výše půjčky20 000 – 600 00010 000 – 30 000
Komu je určenastudent , VOŠ, student VOŠ,
Účel půjčkyškolné (SŠ)

školné, elektronika, učební materiály, kurzy, studium v zahraničí (VOŠ, VŠ)

mobil, tablet, notebook, vzdělávací kurzy
Maximální doba splatnosti10 let8 let
Další podmínka úvěruběžný účet u KBstudentský účet u KB
Ručenípokud nemá student příjem, může ručit třetí osobou nebo vkladem u KBnení potřeba

O studentskou půjčku KB si může požádat každý, kdo si zřídí studentský účet KB a je studentem v ČR. Ke sjednání je potřeba pouze:

  • 2 doklady totožnosti
  • doklad o příjmu, ručení třetí osobou nebo vkladem (pouze u typu Gaudeamus)

Výše úrokové sazby je od 6,9 %. Velkou výhodou je možnost splácet až po studiu a během studia platit pouze úroky. Navíc sjednání půjčky je zdarma, stejně jako třeba elektronický výpis z úvěrového účtu nebo předčasné splacení úvěru.

Česká spořitelna – studentská půjčka

I Česká spořitelna nabízí půjčku studentům. Půjčka je také účelová, tzn. určená pro potřeby studia. Není potřeba žádná zástava majetkem a do 100 000 Kč dokonce ani ručitel.

Česká spořitelna
Výše půjčkyod 20 000
Komu je určenastudent , VOŠ, a jazykové školy
Účel půjčkyškolné a poplatky spojené se studiem
Maximální doba splatnosti10 let
Další podmínka úvěruvěk min. 18 let, příjem
Ručenído 100 000 Kč bez ručení třetí osobou

Výše úrokové sazby činí 8,9 %. I u této banky je sjednání úvěru zdarma. Využít ji mohou studenti denního i dálkového studia, soukromých i státních škol v ČR i v zahraničí.

Je třeba doložit příjem, pokud nemá příjem student (pracovní poměr po zkušební době uzavřen alespoň na 12 měsíců, nebo daňové přiznání z podnikání), tak se posuzuje příjem rodičů. Ti k úvěru přistupují jako spolužadatelé.

Splátky lze rozložit tak, že většina úvěru bude splacena až po studiu. Navíc je možné sjednat nižší splátku během studia.

Zadlužení z půjček lze předejít vhodně zvolenými brigádami nebo nižšími nároky na živobytí.

Zadlužení z půjček lze předejít vhodně zvolenými brigádami nebo nižšími nároky na živobytí.

Půjčku je potřeba dobře zvážit

Typů půjček je k mání opravdu velké množství. Je potřeba dobře rozmyslet, zda je nutné se do sjednávání úvěru pouštět, obzvláště u studentů. Zadluženost je problém mnoha českých rodin a jedinců. Studenti by měli sáhnout po této možnosti až když vyčerpají alternativy, jako např. víkendové brigády, různé typy stipendií, půjčka od rodiny nebo začít vydělávat peníze na internetu.

Poslední aktualizace: 22. 11. 2018