Menu
Syndrom vyhoření – jak se mu bránit?

Syndrom vyhoření – jak se mu bránit?

3 minuty čtení

Depresivní nálada, ztráta zájmu o vlastní práci a pocity zmaru. Nejen tím je charakterizován syndrom vyhoření. Kdo je jím ohrožen, jak se projevuje a jak se mu bránit?

Syndrom vyhoření je ve většině případů následkem dlouhodobého stresového vypětí. Často se týká profesního života a charakterizuje ho emocionální vyčerpání. Může jím trpět kdokoliv, nejen lidé na vysokých pracovních pozicích. Typicky se objevuje u těch, kteří pracují s ostatními lidmi. Nejohroženějšími skupinami jsou například lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, učitelé nebo psychologové.

Důležité je nepodceňovat stres

U lidí, které syndrom vyhoření zasáhne, lze sledovat určité společné znaky. Na počátku je to zpravidla velké nadšení do práce, dále perfekcionismus, workoholismus či chudý sociální život. Také nedostatek asertivity a neschopnost říkat NE může zapříčinit zvýšení stresu v zaměstnání.

Stres je nebezpečnější, než se může zdát. Ovlivňuje celkový psychický i zdravotní stav. Jeho důsledkem může být například snížená imunita a vyšší náchylnost k nemocem, která je jedním z příznaků syndromu vyhoření. Pokud stres člověk ignoruje, může dojít až k rozvoji některé z duševních poruch, například panické poruchy.

Dle alternativní medicíny by se také lidé, kteří často zažívají stres, měli čas od času zaměřit na odkyselení organismu. Jeho překyselení totiž může být částečně způsobeno právě dlouhodobým působením stresu.

Se stresem se dá bojovat různými způsoby. Někomu stačí například sledovat film a zapomenout tak na pracovní starosti, pro někoho je zase lepší pravidelná relaxace, která uvolní tělo i mysl a pomůže zbavit se úzkosti.

Syndrom vyhoření se rozvíjí postupně

K vyhoření dochází postupně v několika fázích. Ve chvíli, kdy lze pozorovat některé z prvních příznaků, je dobré se mít na pozoru. Čím dříve je syndrom odhalen, tím vyšší je šance na vyléčení.

Fáze syndromu vyhoření:

  • předfáze – velké nadšení do práce, člověk se snaží pracovat co nejvíce a co nejlépe
  • fáze stagnace – nadšení i chuť do práce pozvolna upadá, člověk si začne uvědomovat, že práce není jediným smyslem jeho života
  • fáze frustrace – člověk se ptá po smyslu vlastního zaměstnání a více se orientuje na problémy a překážky, které mu přináší
  • fáze apatie – nechuť se dál rozvíjet, učit se novým věcem, pracovat nad rámec svých povinností
  • fáze vyhoření – přicházejí příznaky syndromu vyhoření, pocity úzkosti a emocionální vyčerpání

Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření?

Mnohdy nemusí být jasné, zda se jedná o depresi nebo syndrom vyhoření. Příznaky jsou si do určité míry podobné, rozdíl je ale v tom, že syndrom vyhoření se týká výhradně jedné (nejčastěji profesní) oblasti. Konkrétní symptomy lze rozdělit do tří skupin – psychické, fyzické a příznaky ovlivňující sociální vztahy.

Psychické příznaky symptomu vyhoření:

  • ztráta motivace a chuti pracovat
  • ztráta schopnosti se soustředit, potíže s krátkodobou pamětí
  • lhostejný až negativní postoj k zaměstnání
  • skleslá nálada, nespokojenost, pocit beznaděje

Mezi fyzické příznaky vyhoření se řadí:

  • snížená imunita
  • potíže se spánkem, pocit vyčerpanosti
  • ztráta chuti k jídlu, potíže se zažíváním
  • napjaté svalstvo
  • zvýšený krevní tlak

Symptomy, které negativně ovlivňují vztahy s jinými lidmi, jsou:

  • celkově snížená výkonnost v zaměstnání
  • vyhýbání se kolegům i klientům
  • lhostejný postoj ke klientům
  • samotářství
  • neshody v soukromém životě

Léčba syndromu vyhoření bývá úspěšná

Čím dříve se s léčbou začne, tím úspěšnější bývá. Ideální je rozpoznat již některou z prvních fází syndromu vyhoření. Léčba pak spočívá v psychoterapii, kdy se člověk učí novému pohledu na pracovní život i život obecně.

Důležité je také nepodceňovat prevenci a ujasnit si postoj k vlastnímu zaměstnání. Práce by člověka měla bavit, ale neměla by být jediným smyslem jeho života. Lidé, kteří mají oporu v rodině a okruhu přátel jsou syndromem vyhoření ohroženi méně. Syndrom vyhoření může postihovat také nejlépe placené profese.

Prevencí je rovněž pravidelný aktivní i pasivní odpočinek. Je nutné myslet na to, že odpočívat musí jak tělo, tak mysl. Fyzickou relaxaci z převážné části zajišťuje spánek, a proto je třeba vybrat kvalitní matraci. Mysl si odpočine například při oblíbené aktivitě či různých formách řízené relaxace.

Syndrom vyhoření nebo něco jiného?

V současnosti se syndrom vyhoření nejčastěji diagnostikuje pomocí dotazníkových metod. Jedinou oficiální standardizovanou metodou v Česku je tzv. Shiromova a Melamedova škála vyhoření.

Při zpozorování možných příznaků vyhoření si lze zkusit některý z mnoha z online testů syndromu vyhoření. Testy jsou zpravidla zdarma a pomohou odhalit i konkrétní fázi syndromu.

Poslední aktualizace: 11. 11. 2018