Menu
Vyhledávání telefonního čísla – kdo mi volal?

Vyhledávání telefonního čísla – kdo mi volal?

3 minuty čtení

Běžně se stává, že se na telefonu objeví neznámé číslo. Často se jedná o tzv. telemarketing, který provádí dotazníková šetření po telefonu. Univerzálním řešením je hovor odmítnout. Ale co když se jedná o důležitý hovor? Existuje několik způsobů, jak rozpoznat neznámá telefonní čísla.

Rozpoznání čísla podle operátora

Dříve účinným trikem, jak rozpoznat neznámé telefonní číslo, bylo si pamatovat předvolby konkrétních operátorů. První trojčíslí totiž identifikuje soukromé telefonní číslo podle mobilního operátora. S postupem času a možností přenosu telefonního čísla k jinému operátorovi pomoci ČVOP kódu se už ale těžko zjistí z jaké sítě operátora dotyčný volá.

Někteří marketingoví průzkumníci navíc mohou volat ze soukromého čísla nebo mít předvolbu, která se nápadně podobá číslu soukromému. To může člověka zmást natolik, že hovor raději zvedne. To je ostatně nejlepší rada – zvednout hovor a v případě nezájmu hovor s díky odmítnout. Lze se tak vyhnout nejistotě, že se jednalo o důležitý hovor.

V žádném případě ale na čísla nevolat zpátky, v některých případech se mohou částky za tyto hovory vyšplhat až k několika stům. To se týká i zákazníků, kteří mají neomezený tarif.

Některá telefonní čísla vyhledávání nepotřebují. Už podle předvolby je totiž jasné, že se jedná o telemarketing. Toto platí zejména o číslech začínajících dvojčíslím 90. Konkrétně se jedná o předvolby 900, 905, 906,908, 909. U předvolby 800 si naopak můžete být jistí hovorem zdarma.

Pro zajímavost uvádíme tabulku předvoleb českých operátorů. Jak již bylo zmíněno, někteří lidé přecházejí kvůli výhodnějším tarifům k jiným operátorům beze změny čísla. Tyto předvolby tedy nemusí sedět. Na trh navíc přibyli i virtuální operátoři jako SAZKAmobil nebo Tesco Mobile, kteří mají také své předvolby.

Předvolby mobilních operátorů
O2T-MobileVodafoneSAZKAmobilTesco Mobile
601, 602, 606, 607, 702, 721 až 729, 792603, 604, 605, 730 až 739608, 770, 773 až 778704702 8## ###

702 9## ###

Způsoby identifikace čísla

Pokud člověk nechce držet v hlavě, jaká předčíslí odmítat a jaká ne, existuje hned několik způsobů, jak zjistit, kdo mi volal podle telefonního čísla. Klasickým trikem bývalo použití Google vyhledávače. Stačilo napsat neznámé telefonní číslo do vyhledávače a pokud se jednalo o marketingový průzkum, v několika prvních vyhledaných odkazech bylo zmíněno, o koho se jedná.

V dnešní době ale existují dokonalejší a preventivnější opatření.

Mobilní aplikace

Existuje několik aplikací, které umožňují vyhledat telefonní číslo, které člověk nezná. Jednou z těchto aplikací je např. Call Insider, který je k dispozici zdarma. Po stažení aplikace se u každého příchozího hovoru zobrazí, jaký typ čísla zrovna volá. U marketingových průzkumníků tedy bude pod neznámým telefonním číslem napsáno například „Telemarketing“.

Tato informace dovolí hovor s čistým svědomím odmítnout. Aplikace navíc nabídne možnost přidat telefonní číslo na seznam blokovaných, číslo už tedy příště nezavolá. Call Insider čerpá z databáze více než 10 milionů telefonních čísel, lze si tak být skoro jistý, že zahrnuje veškerá telemarketingová čísla, která by mohla lidi obtěžovat.

Rušivým telefonátům lze předejít blokací telemarketových čísel v aplikaci.

Rušivým telefonátům lze předejít blokací telemarketingových čísel v aplikaci Call Insider.

Podobných aplikací existuje spousta, stačí jen prozkoumat Google Play či Apple Store.

Internetové databáze

Trochu zdlouhavější způsobem vyhledávání telefonních čísel je číslo zpětně vyhledat v některých z internetových databází. Princip je v podstatě stejný, jako když se číslo jednoduše napíše do Google vyhledávače. Pokud se totiž číslo v nějaké takové databázi vyskytuje, Google na ní odkáže.

Tyto databáze umožní neznámá telefonní čísla vyhledat, ale také poskytnou informace o telefonních číslech. V českém prostředí fungují databáze kdovolal.cz nebo komupatri.cz. Pro zahraniční čísla lze využít např. databázi whocallsme.com.

Pokud se stane nepravděpodobná situace, že zavolá neznámé telefonní číslo, které neodhalila ani aplikace, ani nebylo obsaženo v některé s databází, je zde možnost pomoci dalším uživatelům tím, že bude do databáze zahrnuto.

Blokace čísla

Pokud člověka nějaké telefonní číslo pronásleduje a nedá si pokoj, může ho ručně zahrnout do blokovaných čísel ve svém telefonu. Např. u zmeškaných hovorů po kliknutí na dotyčné číslo a zvolení možnosti blokování. U starších telefonů je tato možnost v sekci „Nastavení“.

Důležité je nevolat neznámým číslům zpět a snažit se neposkytovat své telefonní číslo, pokud to není nezbytně nutné.

Kde vzali moje telefonní číslo?

Není třeba být paranoidní a přemýšlet, kde dotyčný telefonní číslo vzal. Na internetu člověk vyplňuje spoustu formulářů a v některých ho třeba bez zadání telefonního čísla nepustí dál. Pak stačí zaškrtnout možnost „Souhlasím s podmínkami zpracování osobních údajů“, které, ruku na srdce, nikdo nečte a už je telefonní číslo součástí nějaké databáze.

Poslední aktualizace: 26. 10. 2018