Menu
Teletext – patří už do starého železa?

Teletext – patří už do starého železa?

2 minuty čtení

Mladší generace už pravděpodobně ani neví, co to slovo teletext znamená. Generace „mileniálů“ má zase za to, že dnes už teletext přece nikdo nepoužívá. A starší generace? Ta ho miluje neustále. 

Teletext si svojí jednoduchostí získal srdce mnoha Čechů, kteří tuto technickou vymoženost z osmdesátých let používají dodnes. A pro ty mladší z generace Z, co je to vůbec ten teletext?

Teletext je přenos textových informací pomocí televizního signálu. Poprvé byl uveden v roce 1970 ve Velké Británii. V podstatě se jedná o obdobu dnešního internetu, pomocí dálkového ovládání si uživatel najel na teletext na své televizi. Zadáním známých trojčíslí poté teletextem listoval. K dispozici zde byl výsledkový sportovní servis, krátké zprávy, předpověď počasí a hlavně televizní program.

Teletext v České republice

Zatímco v Británii, kde teletext vznikl, si už teletext kvůli digitalizaci nezapnete, v Česku je stále neuvěřitelně populární. Teletext si na svých televizních obrazovkách zapne měsíčně přes milion lidí a jen přístupy teletextu České televize se pohybují kolem 15 milionů měsíčně.

Teletext je bezplatnou alternativou k papírovým novinám či internetovým novinkám. Za samotný teletext se sice neplatí, ale každá domácnost, která vlastní televizi, musí platit televizní poplatek. V České republice funguje teletext od roku 1989 a od té doby funguje nepřetržitě. O chod teletextu se v České televizi stará 12 zaměstnanců.

Uživatelé teletextu se v nejbližší době nemusí obávat, že by tomu mělo být jinak. Už několikrát byla otevřena diskuze o zrušení či omezení některých části teletextu. Ta byla většinou uzavřena kvůli negativním reakcím uživatelů.

Nový teletext České televize

Česká televize rozjela před několika lety dokonce internetovou verzi teletextu (Teletext ČT je dostupný v tomto odkazu). Mnozí se mohou podivovat, proč lidé s přístupem k internetu využívají této „offline“ služby na internetu, kde mohou obdobné informace (počasí, TV program) nalézt během několika sekund.

Zastánci teletextu tvrdí, že teletext je už od dob svého vzniku nejspolehlivějším informačním servisem. Je využíván sázkaři kvůli jednoduchému zpracování výsledků a kurzů, mnozí dávají přednost předpovědi počasí na teletextu, protože je dle nich opět nejspolehlivější.

Teletext nabízí i titulky hlavních zpráv, takže lidé mohou být v obraze i pokud nemají připojení k internetu.

Fanoušci oceňují také TV program televizí jako ČT, Nova, Prima nebo Markíza.

Kde lze najít teletext ostatních televizí?

Ostatní televize bohužel nemají internetové obdoby svých teletextů. Na internetu ale není problém teletexty ostatních televizí najít. Nesedí-li tedy člověk zrovna u jeho televize, může navštívit stránku teletext.cr. Pro zjednodušení jsou v následující tabulce odkazy na konkrétní teletexty všech televizí, které mají k dispozici teletext.

Teletexty televizních stanic
Teletext ČT (ČT1, ČT 2, ČT24, ČT4 Sport)Odkaz
Teletext NovaOdkaz
Teletext PrimaOdkaz
Teletext MarkízaOdkaz
Teletext TV BarrandovOdkaz
Teletext Prima CoolOdkaz
Teletext Prima KrimiOdkaz

Teletext ve světě

Česká republika není jedinou zemí, kde teletext stále funguje a je hojně využíván. Známý byl dříve třeba ve Švédsku, Dánsku, Maďarsku, Francii nebo sousedním Slovensku.

S vývojem digitalizace ale teletextů v jednotlivých zemí ubývá. Příkladem je již zmíněná Velká Británie, kde teletext v roce 1970 vznikl. Už v roce 2012 ukončila britská BBC činnosti teletextové služby Ceefax a od té doby už Britové teletext na svých obrazovkách nenajdou.

Naopak neustálou popularitu má teletext v Německu. Tamější veřejnoprávní televize ARD je také vzorem pro tvůrce teletextu po celé Evropě.

Poslední aktualizace: 26. 10. 2018