Menu
Termínované vklady – srovnání

Termínované vklady – srovnání

3 minuty čtení

Ve světě financí jsou spořící účty běžnou záležitostí. O něco méně běžné jsou termínované vklady. Spousta lidí ani nevidí mezi nimi a spořícími účty rozdíl. V čem mají termínované vklady výhodu nad spořícími účty? Pro koho jsou určeny? Tento článek přiblíží detaily, výhody a nevýhody termínovaných vkladů.

Jaký je rozdíl mezi termínovanými vklady a spořícími účty?

Termínovaný vklad funguje podobně jako spořící účet – banka zhodnocuje prostředky, které si u ní klient uložil. Rozdíl je v tom, že u spořících účtů má člověk přístup ke svým penězům kdykoliv, zatímco u termínovaných vkladů k nim přístup nemá. Vybrat si je může až po uplynutí předem sjednané doby.

Sjednaná doba se pohybuje v řádu týdnů až let, podle toho se také odvíjí výše úroku. V porovnání se spořícími účty nabízí termínovaný vklad nejvyšší úrok, často i v řádu několika procent. Úroková sazba je neměnná po dobu trvání termínovaného vkladu.

Banky nabízí možnost vést termínovaný vklad v cizích měnách, nejčastěji v amerických dolarech a eurech.

Peníze na termínovaných vkladech jsou pojištěny až do výše 100 000 € (při kurzu 26 Kč za euro je to 2 600 000 Kč). Stejně jako u spořících účtů je to tedy bezpečný způsob spoření.

Pro koho jsou termínované vklady určeny?

Termínovaný vklad může být skvělou volbou pro někoho, kdo má vyšší částku peněz, o které ví, že ji nebude v příštích letech potřebovat. Některé banky umožňují předčasný výběr, účtují si za to ale několik procent z uložené částky.

Některé banky vyžadují minimální vklad v řádu deseti tisíců. Toto v kombinaci s tím, že peníze není možné pravidelně přidávat, znamená pro mnoho lidí problém. Mnohdy je také nutné mít u banky zřízen běžný účet, kam budou peníze převedeny na konci doby trvání.

Termínované vklady mohou být revolvingové. To znamená, že pokud si klient nevybere peníze na konci spořícího cyklu, začne cyklus nový se stejnou úrokovou sazbou a dobou trvání.

Srovnání termínovaných vkladů s nejvyšším úrokem

Pro zjednodušení hledání termínovaných vkladů s nejvyšším úrokem je níže připravena tabulka srovnání nejpopulárnějších termínovaných vkladů.

Srovnání termínovaných vkladů zobrazuje nejvyšší dobu splatnosti a příslušnou úrokovou výši, výši minimálního vkladu a zda je nutný běžný účet u banky.

PoskytovatelMaximální doba trváníMaximální úrokMinimální vkladNutný běžný/spořící účet?
Equa bank – termínovaný vklad60 měsíců (5 let)1,55 %20 000 ANO
Komerční banka – termínovaný účet60 měsíců (5 let)0,01 %5 000 NE
Moneta – jednorázový termínovaný vklad60 měsíců (5 let)0,50 %40 000 NE
Fio banka – termínovaný vklad s obnovou60 měsíců (5 let)0,50 %3 000 NE
Sberbank – termínovaný vklad36 měsíců (3 roky)1,10 %30 000 ANO
Wüstenrot – termínovaný vklad60 měsíců (5 let)1,20 %50 000 ANO

Termínovaný vklad s nejvyšším úrokem nemusí nutně znamenat nejvýhodnější nabídku. Pojí se totiž s vyšším minimálním vkladem a nutností vedení běžného nebo spořícího účtu u dané banky. Ne každý má takový větší obnos peněz stranou a odložit jej na několik let může být riskantní.

Termínovaný vklad je doporučen například pro člověka, který získal vyšší částku se kterou do budoucna nepočítá a chce, aby se sama zhodnotila. Podobně funguje i stavební spoření, u toho navíc člověk může získat i roční příspěvek od státu a u spořitelny může získat úvěr ze stavebního spoření. K jeho získání je potřeba splnit podmínky dané spořitelny nebo zažádat o překlenovací úvěr.

Pro většinu lidí budou spořící účty výhodnějším způsobem zhodnocování peněz díky jejich možnosti peníze přidávat měsíčně po menších částkách a možnosti kdykoliv peníze vybrat.

Poslední aktualizace: 12. 08. 2018